Lomnická obora nabízí nebývalé poklady a klid. Jen jeleny tu už asi nepotkáte

Další fotky

Obora u Lomnice nad Popelkou je rajským územím Českého ráje. Krásná přírodní zákoutí, louky a lesy s cennou flórou a faunou a hora Tábor na dosah. Vše blízko sebe, stranou od veškerého ruchu, a přece nedaleko od centra města.

Vznik této jedinečné lokality je spojen se šlechtickým rodem Rohanů, který právě před 200 lety zakoupil svijanské panství se zámkem Sychrov, a začal tak působit v celém regionu, později i na Lomnicku.
Část lesů kolem hory Tábor byla již na konci 16. století lomnickými Valdštejny postupně přeměňována na oboru, ale k jejímu dalšímu rozvoji došlo právě až za vlády Rohanů ve 2. polovině 19. století.
O konkrétní podobu Velké a Malé obory se zasloužil kníže Kamil Rohan (1800 – 1892), který byl vášnivým lovcem a vynikajícím znalcem botaniky.

Dominantou Malé obory je bezesporu lovecký zámeček postavený v 60. letech 19. století ve stylu švýcarské alpské architektury na místě starší myslivny dle projektu knížecího architekta Josefa Pruvota.
Jedná se o zděnou dvoupodlažní budovu s podkrovím. Dřevěné průčelí zámečku nebo dřevěné kazetové stropy v interiéru jsou dílem řezbáře Petra Buška, který byl dvorním dodavatelem výzdoby zámku Sychrov. Z původně bohatě vybaveného interiéru se zachovalo jen několik kousků, které jsou uloženy v lomnickém městském muzeu.
Knížecí rodina zámeček využívala především k podzimním honům, a to až do roku 1945, kdy jim byl majetek na základě Benešových dekretů zabaven.

Chcete si pořídit šperk nebo pěkný drahokam? Zkuste to na výstavě v muzeu v Lomnici nad Popelkou

V roce 2010 odkoupilo město Lomnice nad Popelkou od Lesů ČR Malou oboru se zámečkem, který byl v roce 2012 prohlášen kulturní památkou. V okolí zámečku můžete i dnes obdivovat nejrůznější vzácné dřeviny a kosodřeviny tvořící malé arboretum s nepřehlédnutelnou mohutnou douglaskou tisolistou, které nechal vysázet již kníže Kamil Rohan, a jím vybudovaný přilehlý rybník.
Od roku 2019 zde navíc mohou příchozí díky projektu města využít přístřešku, posezení a ohniště, s historií navštíveného místa je seznámí instalovaná informační tabule, na děti čeká herní prvek z akátového dřeva.

Novinkou letošní sezóny je vydání nové turistické vizitky a vytvoření turistického razítka s motivem rohanského loveckého zámečku, které je možné získat v lomnickém infocentru.

Záhadná Sytovská madona je opět k vidění v semilském muzeu

Až dostatečně prozkoumáte možnosti Malé obory, neváhejte a vydejte se poznávat její větší „sestřičku“ – Velkou oboru, táhnoucí se od ní po západním úbočí hory Tábor k jihu. Tato obora dříve sloužila k chovu převážně jelenů (až 130 kusů), ale i daňků a srnců a byla obehnána ohradou a každý vjezd střežila brána pojmenovaná vždy podle některého z příslušníků knížecího rodu.
Promyšlená koncepce obory zahrnovala i několik staveb, z nichž se některé zachovaly dodnes – Alainova věž s jezírkem, Jezírko pod Táborem a Alainův kříž.
Alainova věž, neogotický lovecký posed z dílny Josefa Pruvota, byla postavena v 60. letech 19. století. Jednopatrová kamenná stavba (výška 10,5 metrů) má tvar pravidelného osmiúhelníku. Dvěma portály se vstupuje na schodiště, které vede do druhého podlaží, jež sloužilo jako samotný lovecký ochoz. Krásu Alainovy věže můžete po nedávné kompletní rekonstrukci obdivovat i dnes, získala dokonce nejvyšší ocenění v soutěži Památka roku 2015 Libereckého kraje.
Na úpatí hory Tábor směrem od Košova stojí kamenný Alainův kříž s nápisem „Alainův kříž, modlete se za něj“. Kříž je věnován zakladateli rodového panství v Čechách – knížeti Karlu Alainu Rohanovi.
Dalším významným místem obory je Jezírko pod Táborem, jež bylo v roce 1996 vyhlášené přírodní památkou díky výskytu masožravé rosnatky okrouhlolisté.
Nebo památný strom, Košovský buk lesní z roku 1834, který původně vyrůstal ve dvojici s jiným bukem u košovské brány do obory.

FOTO: Lomnická obora (a okolí)

Lomnická obora (a okolí) - 1 imageresize mišLomnická obora (a okolí) - 3 obora rohanský zámečLomnická obora (a okolí) - 3b lnpopLomnická obora (a okolí) - 4 chlum kůnLomnická obora (a okolí) - 6 imageresize…miš.
Další fotky
Lomnická obora (a okolí) - 6b věžž mišLomnická obora (a okolí) - 6c studánka křížovka s kapličkou se sousoším krista s lazarem pod táborem f.matěj bártaLomnická obora (a okolí) - 6d táLomnická obora (a okolí) - 7 ploučniceLomnická obora (a okolí) - Chlum-KozlovLomnická obora (a okolí) - 9 maLomnická obora (a okolí) - 0 obora cesta

Zdroj: -lm-, -zb: Lomnické letní turistické noviny

11.6.2021
Středočeští celníci odhalili na dálnici D10 na Mladoboleslavsku při kontrole auta drogové dealery. U sebe...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ruší kvůli nedostatku dílů další směny. Dodávky komponentů aut se podle...
7.6.2021
Vnitřní okruh zříceniny hradu Drábské světničky je z rozhodnutí správce památky, Lesů ČR, z důvodu...
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
4.6.2021
Díky zlepšující se epidemiologické situaci se konečně i mladoboleslavské divadlo otevře svým divákům.
1.6.2021
Nově otevřená služebna je šestým dálničním oddělením ve středních Čechách. "Tato lokalita a postavení oddělení...
11.5.2021
Projekt Mentoři do škol, který cílí zejména na školy v mladoboleslavském regionu, vznikl v reakci...
28.4.2021
V úterý večer najelo auto v Mladé Boleslavi před 11. bránou automobilky Škoda Auto ve...
28.4.2021
Situace v nemocnici v Mladé Boleslavi v souvislosti s koronavirem se zlepšuje. Řada oddělení se...
Reklama