Největší sbírka v zemi. Jeden z českých pokladů

Muzeum v Turnově po 20 letech modernizovalo zhruba za milion korun svoji expozici mineralogie, jež je v netradičně pojatém prostoru. Evokovat má prostředí dolu. Výstavní systém byl již zastaralý a technicky nevyhovující, osvětlení nedostatečné, řekl kurátor muzejní sbírky mineralogie a geologie Jan Bubal.

V expozici jsou i nové vitríny, jež pomyslně představují podzemní dutiny s drahými kameny. S ohledem na netradiční prostor, který svými ostrými úhly a výklenky má simulovat prostředí dolu, se vitríny musely vyrábět na míru. Na částečnou rekonstrukci mineralogické expozice získalo muzeum 900 000 korun od ministerstva kultury a Libereckého kraje.

Podstatná část exponátů v expozici je podle Bubala obměněná a řada z nich bude vystavena poprvé. „Z desítky tisíc exponátů bylo nutné vybrat cca 700 vzorků, které reprezentují zkameněliny, drahé kameny z celého světa a mineralogický systém,“ uvedl kurátor sbírky. Velkou část expozice podle něj zaujímají drahé kameny z celého světa. „Protože turnovské sbírky nejsou zaměřené pouze na region, ale jejich specializací jsou právě drahé kameny. V tomto směru bude možné spatřit skutečně kvalitní a estetické vzorky, nevyjímaje několik unikátů,“ řekl Bubal.

Návštěvníci si modernizovanou expozici budou moci poprvé prohlédnout příští týden v úterý, kdy muzeum po dvou měsících otevře. Nuceně uzavřené bylo kvůli omezením v souvislosti s koronavirem.

V Jirkově vzniká stezka pro bosé nohy za 200 tisíc korun

Mineralogická sbírka turnovského muzea patří mezi největší v zemi, v posledních letech se ji podařilo ještě více rozšířit. Největší akvizicí v historii muzea bylo před třemi lety zakoupení sbírky broušených kamenů. Soukromému sběrateli za ni tehdy zaplatilo přes milion korun. Kolekci, jež čítá 226 kusů křemenných odrůd, považuje muzeum za jeden z českých pokladů. Loni sbírku obohatily broušené kameny a vzorky minerálů z pozůstalosti po Jiřím Skalickém. Do muzea přibyly mugle a tumblované kameny broušené Skalickým i vzorky rubínů, safírů, smaragdů či opálů.

vera/čtk

Dnes, 09:40
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
Včera, 16:20
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Liberec vybavil učitele svých 21 základních škol respirátory, vystačí jim do konce kalendářního roku. Radnice...
Reklama