Obyvatelé Turnova si stěžují na hluk na náměstí, řešením je vyasfaltování

Hlukové limity na náměstí Českého ráje v Turnově jsou překračované kvůli automobilové dopravě. Ukázalo to měření, které zadala radnice. Na hluk si stěžují obyvatelé přilehlých domů. Podle posudku by řešením byla výměna žulových kostek za asfalt.

Náměstí je ale zároveň důležitou turistickou tepnou města a asfalt by mohl znehodnotit jeho architektonickou hodnotu. Starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok) dnes novinářům řekl, že o výběru vhodné varianty bude jednat zastupitelstvo nejspíš v dubnu. Poté ji doporučí k řešení Krajské správě silnic, která je vlastníkem silnice vedoucí přes náměstí.

„Musíme se sami dohodnout, jakou máme představu o budoucím fungování náměstí a co od toho chceme, protože náměstí je nejcennější částí městské památkové zóny v Turnově. A je potřeba vnímat nejen hluk, ale i nějaké další konsekvence, které jsou s tím spojené,“ uvedl starosta.

První zmínky o domech na náměstí čtvercového typu s kašnou, radnicí či klášterem jsou už z druhé poloviny 15. století. Zároveň přes něj vede frekventovaná silnice druhé třídy. Denně po spojnici na Semily a Lomnici nad Popelkou projede až 15.000 aut. Podle výsledků měření jsou hlukové limity překračované přes den o více než dva a v noci skoro o pět decibelů. Limit stanovený pro staré hlukové zátěže je pro denní dobu 70 a pro noční 60 decibelů.

Nadlimitní hodnoty jsou hlavně v místech vjezdů na náměstí, z ulic Hluboká a 5. května. Jedním z řešení by podle starosty mohlo být nahradit velké žulové kostky za asfaltový povrch jen v ústí náměstí. „Takové extrémní řešení, jehož nejsem příznivcem, je, že bychom celou tranzitní komunikaci přes náměstí vyasfaltovali,“ řekl Hocke. Žulové kostky vnímá nejen z hlediska historické hodnoty náměstí, ale i bezpečnosti. Když řidič vjede z asfaltu na kostky, i on vnímá zvýšený hluk při jízdě. „Aby si uvědomil, že vjíždí do zóny, která není pouze tranzitní komunikací přes město Turnov, ale je to i náměstí a nejdůležitější společenský prostor, který ve městě máme,“ dodal starosta.

ČTK, ph

Včera, 11:20
Turnov se obává, že kvůli nižšímu výběru sdílených daní bude muset příští rok rušit i...
30.11.2020
V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a...
27.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
27.11.2020
Z vídeňské ZOO Schönbrunn dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých. Jedná se o živočišný...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
18.11.2020
Zatímco v nedalekém Turnově už vánoční trhy, rozsvícení vánočního stromu i novoroční ohňostroj kvůli koronavirovým...
16.11.2020
Koncem ledna 2019 odstartovala demolicí bytových domů stavba Alzheimer centra v Turnově. Letos na jaře...
15.11.2020
Jedním z dopadů koronavirové pandemie v letošním roce je snížení počtu cestujících městskou hromadnou dopravou,...
Reklama