Po karanténě se otevírají hrady a zámky, navštivte sídlo netopýrů

Po koronavirové krizi se konečně otevírají brány hradů, zámků a dalších turistických cílů. Pro milovníky historie jsme vybrali tip na nevšední výlet. Kde jinde totiž najdete hrad, ve kterém žijí netopýři a je zároveň poutním místem?

Hrad Valdštejn není jen nejstarším hradem Českého ráje, ale je také součástí přírody, a to doslova. Kromě šlechtických rodů jej totiž obývají i obyvatelé z říše zvířat. Nemáme teď na mysli brouky, pavouky či mravence, ale přímo hradní netopýři.

Kolonie zhruba stovky samic s mláďaty se zde vyskytuje každoročně od května do srpna. Někteří vrápenci tu pak spolu s dalšími druhy, jako jsou netopýr velký, černý, severní, ušatý či řasnatý, přezimují ve sklepení hradu.

Český ráj se pomalu otevírá turistům, Turnov, Valdštejn, Trosky, Jičín. Jenom Kost se ještě opravuje

Valdštejn patří k důležitým lokalitám také v době podzimní migrace a tzv. rojení netopýrů. Samci a samice se zde setkávají, a také se tu páří.

Správa hradu Valdštejn a město Turnov dokonce získali v roce 2011 plaketu Náš soused je netopýr za příkladnou spolupráci a šetrný postup při rekonstrukci hradu.

Kam na výlet? Zkuste sfárat 320 metrů pod zem

Od roku 2017 je hrad zapojen do projektu České společnosti pro ochranu netopýrů: „Na půdě, tam to žije – aneb poznejte tajemný svět netopýrů!“. Zajímavosti ze života těchto hradních obyvatel se návštěvníci dozvědí také z nástěnky v areálu hradu na druhém nádvoří.

Společnost pro ochranu netopýrů provádí na hradě pravidelně dvakrát ročně sčítání netopýrů. Čas od času se také na hradě koná akce pro veřejnost nazvaná „Noc netopýrů“. Bohužel, vzhledem k současným opatřením jsou i zde tyto činnosti značně zredukovány.

Nejstarší v Českém ráji

Nejstarší hrad Českého ráje byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předkem pánů z Valdštejna. Ti drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Kateřinou ze Strážnice a ze Štítar, milenkou Hynka, syna krále Jiřího z Poděbrad koncem 15. století končí rezidenční funkce hradu. Valdštejn byl svými majiteli opuštěn.

Tip na výlet – Hrad Pecka a pan Kryštof Harant

Vyhořelý a zničený hrad pozvedli k nové slávě opět Valdštejnové, kterým patřil po Albrechtu z Valdštejna dalších 200 let. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal.

V současné době je hrad Valdštejn v majetku Města Turnova, které se o svoji památku velmi dobře stará. Hrad navštěvuje ročně více než 60 000 turistů.

 

Včera, 16:47
Všichni lidé, kteří jdou na testování na onemocnění COVID-19 do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi,...
18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
18.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
18.9.2020
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
16.9.2020
Moje čistá lokalita MB. Pod tímto názvem se v Mladé Boleslavi klienti a pracovníci tamního...
8.9.2020
Cukrovarnický průmysl patřil k tradičnímu životu nejen v pražských Čakovicích. Kdo však byli ti, kteří...
26.8.2020
Ročně si nechává u Středočeských vodáren analyzovat vzorky kolem dvou set majitelů studní, loni to...
24.8.2020
Mistrem republiky v cyklistickém silničním závodu s hromadným startem v Mladé Boleslavi se stal Adam...
18.8.2020
Zapojení do jednotného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje čeká tento měsíc dvě části středních...
14.8.2020
Filip dostal kontakt na terapii v rámci projektu Jak na konflikty ve vztazích od manželky,...
13.8.2020
Zájem o testování na covid-19 u samoplátců ve středních Čechách stoupl, a to v souvislosti...
Reklama