Po karanténě se otevírají hrady a zámky, navštivte sídlo netopýrů

Po koronavirové krizi se konečně otevírají brány hradů, zámků a dalších turistických cílů. Pro milovníky historie jsme vybrali tip na nevšední výlet. Kde jinde totiž najdete hrad, ve kterém žijí netopýři a je zároveň poutním místem?

Hrad Valdštejn není jen nejstarším hradem Českého ráje, ale je také součástí přírody, a to doslova. Kromě šlechtických rodů jej totiž obývají i obyvatelé z říše zvířat. Nemáme teď na mysli brouky, pavouky či mravence, ale přímo hradní netopýři.

Kolonie zhruba stovky samic s mláďaty se zde vyskytuje každoročně od května do srpna. Někteří vrápenci tu pak spolu s dalšími druhy, jako jsou netopýr velký, černý, severní, ušatý či řasnatý, přezimují ve sklepení hradu.

Český ráj se pomalu otevírá turistům, Turnov, Valdštejn, Trosky, Jičín. Jenom Kost se ještě opravuje

Valdštejn patří k důležitým lokalitám také v době podzimní migrace a tzv. rojení netopýrů. Samci a samice se zde setkávají, a také se tu páří.

Správa hradu Valdštejn a město Turnov dokonce získali v roce 2011 plaketu Náš soused je netopýr za příkladnou spolupráci a šetrný postup při rekonstrukci hradu.

Kam na výlet? Zkuste sfárat 320 metrů pod zem

Od roku 2017 je hrad zapojen do projektu České společnosti pro ochranu netopýrů: „Na půdě, tam to žije – aneb poznejte tajemný svět netopýrů!“. Zajímavosti ze života těchto hradních obyvatel se návštěvníci dozvědí také z nástěnky v areálu hradu na druhém nádvoří.

Společnost pro ochranu netopýrů provádí na hradě pravidelně dvakrát ročně sčítání netopýrů. Čas od času se také na hradě koná akce pro veřejnost nazvaná „Noc netopýrů“. Bohužel, vzhledem k současným opatřením jsou i zde tyto činnosti značně zredukovány.

Nejstarší v Českém ráji

Nejstarší hrad Českého ráje byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předkem pánů z Valdštejna. Ti drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Kateřinou ze Strážnice a ze Štítar, milenkou Hynka, syna krále Jiřího z Poděbrad koncem 15. století končí rezidenční funkce hradu. Valdštejn byl svými majiteli opuštěn.

Tip na výlet – Hrad Pecka a pan Kryštof Harant

Vyhořelý a zničený hrad pozvedli k nové slávě opět Valdštejnové, kterým patřil po Albrechtu z Valdštejna dalších 200 let. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal.

V současné době je hrad Valdštejn v majetku Města Turnova, které se o svoji památku velmi dobře stará. Hrad navštěvuje ročně více než 60 000 turistů.

 

31.5.2020
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
31.5.2020
Po uvolnění koronavirových opatření se opět otevírají i muzea nebo hrady či zámky. Na Mladoboleslavsku...
13.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
3.5.2020
Mladoboleslavský trenér Jozef Weber se už nemůže dočkat, až se po koronavirové přestávce znovu rozběhne...
2.5.2020
Státní zámek v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku musel kvůli pandemii koronaviru odložit plánovanou výstavu připravovanou...
27.4.2020
Obnovení výroby v automobilce Škoda Auto po odstávce kvůli pandemii koronaviru doprovodí více než 80...
25.4.2020
Mladá Boleslav neplánuje zprovoznit svou MHD zastavenou kvůli epidemii koronaviru ani po obnově výroby ve...
22.4.2020
Požár penzionu v obci Střehom, která patří pod Dolní Bousov na Mladoboleslavsku, v úterý odpoledne...
22.4.2020
Klaudiánova nemocnice začala s ohledem na vývoj situace s obnovením operačního a ambulantního provozu. Obnova...
Reklama