Ptákům k bydlení, Semilákům k rekreaci. Palackého sady se budou omlazovat

Palackého sady, do kterých za odpočinkem míří mnoho Semiláků, se v příštím roce konečně dočkají své obnovy. Revitalizaci bude už na podzim letošního roku předcházet rozsáhlé kácení několika stovek přestárlých a poškozených stromů, které vzápětí nahradí na 4 tisíce převážně domácích mnohodruhových dřevin.

Předpokládané náklady na revitalizaci parku jsou ve výši 9,2 milionu korun, více než 7 milionů pokryje dotace z operačního programu Životní prostředí.

Palackého sady vznikly díky iniciativě semilského okrašlovacího spolku, slavnostní otevření proběhlo 11. září 1898. Později byly v parku vyznačeny běžecké okruhy a turistická stezka, v severní části vzniklo přírodní divadlo a nad zámkem alpinum. „Od 60. let 20. století, kdy okrašlovací spolek zanikl, probíhala v parku jen základní údržba,“ uvedla starostka Lena Mlejnková.

Vzhledem ke zhoršujícímu se stavu jednotlivých stromů byla v roce 2018 zpracována studie Revitalizace Palackého sadů, která byla projednána se širokou veřejností a zastupiteli města. V následujícím roce pak byla na základě výběrového řízení vybrána zpracovatelka projektové dokumentace, zahradní inženýrka Martina Součková.

„V současnosti je největším problémem porostu napadení smrků kůrovcem a nekróza jasanu, v obou případech způsobující velmi rychlé odumírání jednotlivých stromů, což vzhledem k tomu, že se jedná o dva hlavní druhy v ploše rostoucí, je významným problémem,“ vysvětlila Martina Součková. „Celkově je stromové patro v prostoru lesoparku před rozpadem, některé ze stromů zde rostoucích ohrožují své okolí pádem.“

Syslí populace nabízí radost v době, kdy jsou téměř všechny formy zábavy zakázané

Vzhledem k množství osob využívajících plochu k rekreaci a tomu, že se v blízkosti nachází frekventovaná komunikace, je bezpečnost jednotlivých stromů velmi důležitá. Kácení stromů v lesoparku bude tedy poměrně rozsáhlé, následné výsadby ale, jak početně, tak co se druhové pestrosti týče, významně kácení převáží.

Pro výsadbu jsou navrhovány především domácí druhy dřevin, jako jsou duby letní a zimní, buky, habry, lípy srdčité a velkolisté, javor klen, bříza bělokorá, jilm vaz, třešeň ptačí, z jehličnanů pak jedle bělokorá, v keřovém patře líska obecná, kalina tušalaj, kalina obecná a tis červený.

Domácí druhy budou pro zpestření porostu doplněny druhy cizokrajnými, případně kultivary stromů jako je například borovice himálajská, jírovec maďal a červenolistý buk, oproti stávajícímu stavu bude vysazován spíše les listnatý. Vzhledem k tomu, že v místě žije množství ptáků i netopýrů, bude zde v rámci obnovy parku nově umístěno celkem 70 ptačích budek pro různé druhy ptáků a 20 budek pro netopýry.

Na Střední škole v Semilech vznikne Centrum odborného vzdělávání. Většinu zaplatí EU

Dnes, 10:36
V Semilech dnes odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i...
15.4.2021
Ředitel Waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký odmítá podle svého vyjádření dělat ze školy testovací...
15.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
15.4.2021
Klima v centru stotisícového Liberce by měly zlepšit nově vysázené stromy. Přibudou v příštích týdnech...
15.4.2021
Jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin Kitl přestěhoval výrobu do hal bývalé Vratislavické kyselky....
14.4.2021
Pouze Městská knihovna Antonína Marka v Turnově dále funguje v režimu výdejního okénka. „Pokud se...
13.4.2021
Přemnožené nutrie jsou velkým problémem v Českém Dubu na Liberecku. Přispívá k tomu i fakt,...
12.4.2021
Do Waldorfské základní a střední školy v Semilech mohly dnes děti i bez povinných testů...
12.4.2021
Dřevěné, kamenné i železné. Na milovníky výhledů čekají v Libereckém kraji desítky rozhleden a vyhlídkových...
9.4.2021
Liberecká krajská knihovna se pro návštěvníky otevře příští týden ve středu. Kapacita knihovny ale bude...
3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
Reklama