Radnice seškrtala výdaje. I přes propad v příjmech, Turnov investice rušit nechce

Turnov na Semilsku očekává v souvislosti s koronavirem výpadek z daňových příjmů 20 až 40 milionů korun. To je oproti schválenému rozpočtu pokles o deset až 20 %. Řešit to hodlá hlavně úsporami, investice omezovat nechce. Dnes to řekl starosta čtvrtého největšího města v Libereckém kraji Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

„Snažíme se minimálně zasahovat do investičních akcí, protože na velkou část máme uzavřené smlouvy, velká část investic je zahájena nebo probíhá,“ uvedl. Vedení města podle něj zároveň investice vnímá jako zásadní pro stabilizaci ekonomiky. „Ve chvíli, když bychom všichni začali škrtat investice, tak to nedopadne asi úplně dobře,“ řekl starosta patnáctitisícového města.

Minimálně o rok se bude odkládat zatím jen jedna zakázka, a to výstavba chodníku a opravy komunikace do průmyslové zóny Vesecko za 2,3 milionu korun. Radnice také pozastavila přípravu projektu přestavby bývalé kotelny na kovářský ateliér. „Protože rekonstrukce kotelny na Přepeřské by vedla v nějakém okamžiku k nákladům v řádech milionů a ty prostě v nejbližších třech letech nebudeme schopni tímto směrem alokovat,“ uvedl Hocke. „Což je mi líto, protože vize toho, že bychom měli v Turnově nejen centrum šperkařství a drahého kamene, ale měli bychom i centrum kované plastiky se mi moc líbila. Není tomu, ale nakloněna doba,“ dodal.

Znovu do kadeřnictví. Štíty a roušky pro pracovníky povinné

Turnov má pro letošní rok schválené příjmy i výdaje téměř 520 milionů korun. V rámci úsporných opatření už radnice seškrtala výdaje 15,2 milionu korun. Odbory radnice na režijních nákladech musí ušetřit 10 %. A o 7 % radnice zkrátila provozní příspěvky všem svým obchodním firmám a příspěvkovým organizacím, výjimkou jsou Zdravotně sociální služby Turnov a dětské centrum. Méně peněz rozdá město i ze svých dotačních fondů. V rezervě má radnice k dispozici dalších deset milionů. Podle starosty budou další úspory ještě hledat, navíc zastupitelé souhlasili s navýšením kontokorentního úvěru z 15 na 30 milionů korun. „Není to o tom, že bychom to chtěli utratit, ale dneska nevíme, jak bude velký propad daňových příjmů. A nemůže se stát, že město by najednou bylo v platební neschopnosti. To nejde, takže máme rezervu tímto směrem,“ uvedl starosta. Na výši letošního propadu bude podle něj záviset rozsah investic v dalším roce. „O co větším propadem skončíme letos, o to méně budeme investovat v dalším roce, protože nechtěl bych to roztahovat dál,“ dodal.

vera/čtk

Včera, 16:20
Wohlmannův statek ve Václavicích na Liberecku se stal kulturní památkou. Podle památkářů je původní venkovská...
24.11.2020
Horská služba bude v zimě v Bedřichově na Jablonecku působit v provizorních podmínkách, rozdělená na...
24.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
24.11.2020
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
22.11.2020
Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší...
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
20.11.2020
Až v prosinci skončí rekonstrukce krajské silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích na Liberecku....
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
16.11.2020
Koncem ledna 2019 odstartovala demolicí bytových domů stavba Alzheimer centra v Turnově. Letos na jaře...
Reklama