Továrna s tajnou výrobou. Málo známé kapitoly semilské historie

V prostředí továrny s tajnou výrobou leteckých motorů nebo tábor nuceně nasazených ze druhé světové války se promění část muzea v Semilech. Od soboty tam bude přístupná výstava Bílá místa konce války 1944-45. Návštěvníci se například také dozvědí, že město před 75 lety osvobozoval pozdější dvojitý agent zapletený do takzvané karibské krize v roce 1962. Informoval o tom autor výstavy Tomáš Chvátal.

V čele osvobozující sovětské jednotky byl v květnu 1945 Oleg Peňkovskij, který byl agentem sovětské tajné služby GRU a později tajně spolupracoval i s rozvědkami USA a Velké Británie. „Byl to člověk, který prozradil Američanům, že Sověti se chystají umístit jaderné hlavice na Kubu,“ uvedl Chvátal.

Výstava by ale měla odkrýt i další málo známé kapitoly semilských dějin. „V roce 1944 se do Semil přesunula část tajné válečné výroby leteckých motorů Junkers,“ uvedl autor výstavy. V tajné továrně s krycím jménem Zittwerke pracovalo tehdy několik tisíc nuceně nasazených českých dělníků. Chvátal se bádáním zaměřeným na výrobu a osudy dělníků zabýval dva roky a své poznatky shrnul do letos vydané knihy.

Výstavě věnuje muzeum skoro celé první patro. „Pro muzeum je to jeden z nejvýznamnějších výstavních počinů nejen v rámci letošního výstavního plánu,“ uvedl ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. Muzeum se pokusilo výstavu pojmout velkolepě.

Do polí o týden později. Zemědělci v Libereckém kraji začali sklízet

„Naším cílem je dostat návštěvníka do atmosféry doby,“ uvedl Chvátal. Jedna místnost například představuje továrnu s částmi motorů, které se v ní vyráběly. Další místnost je věnovaná životu nuceně nasazených. „Takže máme takovou imitaci barákové cimry, kde byli ti lidé ubytovaní, nebo tam jsou artefakty, které se vztahovaly k životu nuceně nasazených,“ řekl kurátor. Na výstavě je také dioráma z ústupu německé armády. „Tudy procházely tisíce, ať už vojenských nebo civilních, uprchlíků. Od jednoho semilského sběratele tady máme dokonce poměrně unikátní součásti německé výstroje,“ dodal Chvátal.

Výstava měla původně začít 7. května, kvůli omezením v souvislosti s koronavirem ji ale muselo muzeum odložit až na polovinu července. Výstava potrvá do ledna příštího roku. V rámci výstavy se připravuje také dokumentární film o konci druhé světové války v Semilech v režii Jana Chlebouna. Dokončený by měl být do září.

vera/čtk

Protiteroristické komando URNA: Celkem 6 členů muselo kvůli Covidu-19 do karantény

Včera, 13:40
Z vídeňské ZOO Schönbrunn dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých. Jedná se o živočišný...
26.11.2020
Závěrečný koncert letošního 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica museli organizátoři kvůli koronavirové pandemii...
25.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
25.11.2020
Wohlmannův statek ve Václavicích na Liberecku se stal kulturní památkou. Podle památkářů je původní venkovská...
24.11.2020
Horská služba bude v zimě v Bedřichově na Jablonecku působit v provizorních podmínkách, rozdělená na...
24.11.2020
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
22.11.2020
Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší...
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
20.11.2020
Až v prosinci skončí rekonstrukce krajské silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích na Liberecku....
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
Reklama