Turnovský festival slaví čtvrtstoletí, bude gynekologicky laděný

Lehce gynekologicky laděný bude podle pořadatelů letošní ročník multižánrového divadelního festivalu Modrý Kocour, který se bude konat ve druhé polovině února v Turnově.

Festival slaví 25 let od svého vzniku, na což odkazuje i plakát v podobě ultrazvukového snímku kocoura, který čeká na své zrození. „Protože mi budeme ohledávat, co vlastně má v genetickém kódu Modrý kocour, že se mu takto daří,“ uvedl ředitel festivalu Mario Kubaš.

Festival nabídne od 19. do 23. února přes 20 divadelních her, několik koncertů, výstav a k výročí vydají organizátoři i knihu. Zájem o Modrého kocoura v posledních letech podle Kubaše výrazně stoupl, navštěvuje ho přes 2000 diváků. „Festival za posledních pět let výrazně narostl jak návštěvnicky, tak účastnicky a v současnosti se jedná o jeden z největších festivalů v České republice,“ řekl Kubaš.

K rostoucí návštěvnosti podle něj pomáhá to, že součástí festivalu je i hudba. „Ukázalo se, že je to krok správným směrem. Smyslem hudebních akcí je nalákat mladé lidi, kteří by primárně na divadelní festival nešli,“ uvedl. „A ukazuje se, že to funguje. Pak mladé vídáme v hledišti i na divadle,“ dodal.

Letos na festivalu vystoupí Mardoša z Tata Bojs, Ventolin či DJ Myslivec z MIDI lidi. „Hudební program snese srovnání s nejlepšími pražskými hudebními scénami,“ míní Kubaš. Hlavní část programu festivalu ale stále tvoří divadlo. Vystoupí i několik divadelníků, kteří zde zhruba před 20 lety začínali jako amatéři a nyní se podle Kubaše řadí k nejlepším ve svém oboru. Zmínil soubor VOSTO5, podle jehož divadelní inscenace Vlastníci vznikl stejnojmenný současný divadelní hit, nebo autorku divadelních pohádek Annu Duchaňovou či divadlo Na tahu.

Rozpočet Modrého kocoura je přes půl milionu korun, třetinou se na něm podílejí Turnov, Liberecký kraj a ministerstvo kultury, ze třetiny sponzoři a zbytek je ze vstupného. Letošní ročník festivalu bude mezinárodní. Program bude dvojjazyčný, i v angličtině. „Přijede soubor z Holandska, soubor z Polska a na mezinárodní divadelní dílnu přijedou také němečtí umělci,“ uvedl Kubaš. Předpokládá, že zážitkem bude vystoupení souboru KROV z nizozemského města Breda hrané v holandštině. „A dokonce nám soubor prozradil, že je to nějaký speciální holandský dialekt, kterému nerozumí ani Holanďané,“ dodal Kubaš. Podle něj ale byli ujištěni, že by i tak měli diváci porozumět tomu, co se bude dít na scéně.

ČTK

Včera, 16:20
Wohlmannův statek ve Václavicích na Liberecku se stal kulturní památkou. Podle památkářů je původní venkovská...
24.11.2020
Horská služba bude v zimě v Bedřichově na Jablonecku působit v provizorních podmínkách, rozdělená na...
24.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
24.11.2020
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
22.11.2020
Odstávka kabinové lanovky na Ještěd v Liberci se prodlouží o týden. Původně měla začít nejrychlejší...
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
20.11.2020
Až v prosinci skončí rekonstrukce krajské silnice třetí třídy v Oldřichově v Hájích na Liberecku....
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
16.11.2020
Koncem ledna 2019 odstartovala demolicí bytových domů stavba Alzheimer centra v Turnově. Letos na jaře...
Reklama