• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Senátor Czernin má radost, že lidi „neskočili na špek“ Babišovi

  2.10.2022
  Simona Knotková

  Voliči se podle znovuzvoleného senátora v obvodu Jičín Tomáše Czernina (TOP 09) v senátních volbách zachovali rozumně a „neskočili na špek“ předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Czernin, který je místopředsedou TOP 09, kandidoval za koalici Spolu a ve druhém kole senátní volby porazil kandidáta ANO Jaromíra Dědečka.

  „Andrej Babiš by si měl uvědomit, že doba, kdy si myslel, že uspořádá republiku ku prospěchu svému, je pryč, a že lidi se od něj oblbovat nenechají. Z toho mám radost,“ řekl Czernin. Dodal, že se to ukázalo nejen v obvodu Jičín, ale napříč Českou republikou.

  Czernin uvedl, že ho zaskočila agresivní kampaň Jaromíra Dědečka, který na sociálních sítích uvedl, že Czernin a jeho manželka figurují ve firmách pobírajících v posledních letech stamilionové dotace. „Nic proti neziskovkám a jejich práci ani nic proti lesníkovi, ale není skoro 500,000.000 Kč pro jednu rodinu až moc? Jen se ptám,“ uvedl Dědeček.

  „Mě živí pole, lesy, rybníky a systém je nastaven tak, že nemůžu hospodařit bez dotací. Na rozdíl od Andreje Babiše nejsem obviněn z toho, že bych něco zfalšoval a nějakou dotaci dostal neoprávněně. Že si berou, s prominutím, do huby moji manželku, byla sprosťárna. Voliči to prohlédli,“ řekl Czernin. Jehož manželka figuruje v neziskové humanitární organizaci Maltézská pomoc. „Veškerou práci dělá jako dobrovolník a sama do toho peníze přidává,“ řekl Czernin.

  Podle Dědečka byl Czernin favoritem prvního i druhého kola. Rozhodlo podle něj to, že Czerninovy náklady na volební kampaň byly údajně pětkrát až šestkrát vyšší než jeho. „Dělal to s velkým štábem lidí, já to dělal ve čtyřech lidech bez jediného billboardu. Dále rozhodlo to, že se opět lidé semkli proti ANO,“ řekl Dědeček.

  Ke svým výrokům o dotacích protikandidáta uvedl, že na ně jen upozornil. „Nic jsem nekritizoval. Neříkám, že někdo něco zneužil,“ řekl.

  V Senátu by Czernin chtěl pokračovat v práci ve výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. „Věci, které jsme tam řešili, se v důsledku mezinárodněpolitické situace ještě vyhrotili,“ řekl. Dál by chtěl pokračovat i v práci pro krajany v zahraničí, v této věci je předsedou stálé komise Senátu.

  Czernin ve druhém kole senátních voleb získal téměř 54 procent hlasů. Před šesti lety v senátních volbách Czernin ve druhém kole se ziskem 59 procent hlasů porazil jičínského starostu Jana Malého (ANO).

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte