• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Senior vhodil do urny svůj hlas. Poté zemřel

  28.1.2023
  Simona Knotková

  Dvaaosmdesátiletý senior zemřel v sobotu dopoledne po odchodu z volební místnosti ve Vilémově na Olomoucku. Zkolaboval náhle na toaletě, když odvolil. Nedokázali mu pomoci ani přivolaní záchranáři, řekla mluvčí krajské záchranné služby Lucie Mikisková. Podobná událost se odehrála i při prvním kole prezidentské volby a to na Litoměřicku.

  „Senior odvolil ve volební místnosti na obecním úřadě v menší obci na Litovelsku, ve Vilémově. Po odchodu z volební místnosti nastal u něj na toaletě náhlý kolaps se zástavou oběhu. Syn, který tam byl jako doprovod, za pomoci operátora okamžitě začal s nepřímou srdeční masáží. Po příjezdu naší posádky jsme na tuto první pomoc navázali a pokračovali jsme dál v resuscitaci, nicméně muže už se nepodařilo zachránit a bohužel lékař musel konstatovat smrt pacienta,“ uvedla mluvčí záchranné služby.

  Podle krajské policejní mluvčí Miluše Zajícové byl senior ročník 1940. „Dosud provedeným šetřením nebylo zjištěno, že by na jeho smrti měla podíl další osoba. K úmrtí došlo pravděpodobně z přirozených příčin,“ řekla policejní mluvčí.

  Podobná událost se stala také při prvním kole prezidentské volby, 13. ledna v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Muž narozený v roce 1946 zašel za plentu, aby si připravil volební lístek a po vložení svého hlasu do urny zkolaboval.

  Úmrtí ve volební místnosti jsou vzácná. Při krajských a senátních volbách v říjnu 2020 zemřel v Lounech ve volební místnosti starší muž, kterého podle záchranářů postihla náhlá zástava oběhové soustavy. Při sněmovních volbách v říjnu 2013 zemřela v kulturním domě ve Frýdku-Místku jednaosmdesátiletá žena poté, co hlasovala ve volbách.

  Při senátních volbách v říjnu 2002 zemřel na selhání srdce místopředseda okrskové komise v Brně, při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006 zemřeli přímo ve volebních místnostech dva lidé, v Praze a v Bludově na Šumpersku. Na podzim 2008 při krajských volbách zemřel ve volební místnosti v Praci na Brněnsku osmasedmdesátiletý volič ještě předtím, než stihl odevzdat hlas.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte