25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Senioři si mohou zdarma procvičit své řidičské schopnosti

Reklama

Program Jedu s dobou je určen aktivním řidičům nad 65 let. Jednotlivé kurzy obsahují šestihodinový program, který zahrnuje teoretickou i praktickou část. V rámci té teoretické získají účastníci informace o novinkách v legislativě a o zásadách bezpečné jízdy. Praktická část se odehrává na polygonu, kde si vyzkouší zvládnutí krizových momentů a chování automobilu v mezní situaci. Nechybějí ani kurzy první pomoci. O úspěchu prvního ročníku svědčí i výsledky dotazníků vyplňovaných po absolvování kurzu – všichni účastníci by školení doporučili i dalším řidičům.

Loni se prvního ročníku projektu zúčastnilo 3321 seniorů v 68 kurzech. Na projekt poskytuje Česká kancelář pojistitelů příspěvek z Fondu zábrany škod, do kterého musí všechny pojišťovny poskytující povinné ručení ze zákona odvádět ročně tři procenta z tohoto pojištění. Loni tak kurz Jedu s dobou získal zhruba 6,1 milionu korun, letos má být částka více než dvojnásobná.

„O kurz byl velký zájem a všechny, na které se loni nedostalo, určitě potěší, že díky dvojnásobné finanční podpoře letos uspořádáme 128 kurzů, tedy dvakrát tolik, co v loňském roce,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR. „Chceme využít zkušeností z minulého ročníku a výcvik řidičů obohatit o některé nové prvky, například si budou moci porovnat bezpečnostní prvky svého vozu jízdou ve zbrusu novém vozidle,“ dodal Šťovíček.

„V souvislosti s demografickou změnou, a tedy i zvyšujícím se počtem osob v seniorském věku, roste i význam této skupiny s ohledem na bezpečnost silničního provozu. Aktuálně je 21 procent klientů povinného ručení osobních automobilů ve věku 65 let a výše. I proto komise Fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat,“ řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

„Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují. Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných aut,“ popisuje Tomáš Neřold, vedoucí Samostatného oddělení BESIP. „Věk s sebou přináší určitá omezení, jako je rychlejší nástup únavy, horší prostorové vnímání a pomalejší reakce. Důležité proto je znát své limity, mít o svém zdravotním stavu přehled a přizpůsobit podle toho své řízení.“

Novým patronem projektu Jedu s dobou se stává legendární závodník Karel Loprais, šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů.

O víkendu začala na železnici turistická sezona

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama