Senioři z Desítky se vydali za netopýry

2.7.2022
Renata Říhová

Český svaz ochránců přírody vyhlásil tento rok Rokem netopýrů. Chce tak upozornit veřejnost na tato zajímavá zvířata, přispět k vysvětlení mnohých fám, které se o těchto nočních letcích mezi lidmi šíří a ukázat, s jakými překážkami musí netopýři v našem světě bojovat o přežití. Ochránci přírody v Praze seznamují se životem netopýrů i seniory a to přímo v terénu!

Klienti klubů seniorů Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 se vydali společně s ochránci přírody na hrad v Týnci nad Sázavou. Hlavním cílem výpravy tentokrát byla letní kolonie samic netopýra velkého, která již desítky let sídlí v hradní věži. Věž je vzorovou ukázkou přátelského soužití lidí a netopýrů. Netopýři zde mají vyhrazený prostor, kam vletují otevřeným okénkem ve střeše. Na jaře přiletí, po té zavěšené na trámech, zde samičky porodí a vychovají novou generaci netopýrů. Na konci léta zase odletí do svých zimovišť.

Všem klientům byla určena již během cesty autobusem přednáška o životě netopýrů. Na nádvoří hradu pak proběhla ukázka živých ochočených trvale hendikepovaných netopýrů rezavých Kájínka a Matyáše. Netopýři se nechali vyfotit, pohladit a nejvíc se těšili na odměnu – moučné červy.

Akce pro seniory a zdravotně znevýhodněné jsou zaměřeny především na programy s živými zvířaty v zařízení klientů, jako jsou kluby seniorů, denní stacionáře, domovy domácí péče, centra sociální a ošetřovatelské pomoci, školy pro děti se speciálními potřebami apod. S kluby seniorů v Praze 10 spolupracují ochranáři z Českého svazu ochránců přírody Nyctalus dlouhodobě za finanční podpory Prahy 10. Netopýři Kájínek a Matyáš jsou zde staří známí. Jsou to také netopýří dědové, narodili se před 12 lety, což je u netopýrů rezavých úctyhodný věk, a přes 11 let jsou v péči Nyctalu.

Zdroj: TZ ČSOP


Témata:

Nepřehlédněte