11℃
Dnes je 20. květen , svátek má Zbyšek

Senohraby mají ve znaku hrábě, věž i vlnky. Předseda sněmovny předal zástupcům obcí dekrety o udělení znaků a vlajek

K slavnostnímu předání dekretů o udělení znaků a vlajek obcím České republiky došlo v pondělí 25. června ve Státních aktech Poslanecké sněmovně. Zástupcům více než šedesátky obcí, městysů a měst je předal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Reklama

Dekret získaly i některé středočeské obce – Černíky v okrese Nymburk, Borek na Praze-východ, Děkanovice v okrese Benešov, Chlístovice a Šebestěnice v okrese Kutná Hora, Lipec v okrese Kolín, Malíkovice a Šlapanice v okrese Kladno, Polní Voděrady v okrese Kolín a Senohraby z Prahy-východ. Dekret získala také městská část Praha 22 (zahrnující Uhříněves, Pitkovice a Hájek u Uhříněvsi). Část dekretů byla předána dopoledne, část odpoledne.

Jedna z nejvýznamnějších událostí v historii obce

„Určitě je to jedna z nejvýznamnějších událostí v historii naší obce. Uvědomili jsme si, jaké velké mínus je, že doposud na to obec neměla čas, takže jsme se tomu dva roky poctivě věnovali,“ uvedla pro Náš REGION starostka Senohrab Jana Svašková.

A co mají Senohraby na znaku? „Benešovice (česko-slezký šlechtický rod – pozn. red.), zavinutou střelu, hrábě, protože Senohraby byly kdysi senohrabové, dále tam máme věž, což je náš hrad Zlenice. Ten je obklopen lesy, takže na znaku je zelené pozadí a vlnky, které značí říčky Mnichovku a Sázavu,“ dodala Svašková.

FOTO: Dekrety obcím – vlajky a znaky

Dekrety obcím – vlajky a znaky - Předávání dekretu starostce obce Senohraby – foto archiv PSP ČRDekrety obcím – vlajky a znaky - Společná fotografie zástupců části obcí – foto archiv PSP ČRDekrety obcím – vlajky a znaky - Slavnostní chvíle ve Státních aktech – foto archiv PSP ČRDekrety obcím – vlajky a znaky - Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček – foto archiv PSP ČRDekrety obcím – vlajky a znaky - Prohlídka jednacího řádu Poslanecké sněmovny – foto archiv PSP ČR

Obecní a městská symbolika sahá až do 13. století

„Podporuji zájem o historii, objevování příběhů pozapomenutých rodáků a také zájem o obecní a městskou symboliku, která sahá v našich zemích až do 13. století. Vytvořit znak či vlajku je náročná, odpovědná, ale i fascinující práce, která vyžaduje hlubokou znalost celé řady oborů – od velké historie našich národů ve střední Evropě přes politické vědy až po dějiny umění,“ uvedl při slavnostní příležitosti předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Web tlumočený pro neslyšící získal Praze 10 ocenění

„Při tvorbě se zkoumají historické doklady, pečeti, malovaná privilegia šlechtických rodů, které byly nějak spojeny s dějinami obce. Velmi důležitá je i fantazie, která směřuje ke konečnému originálnímu provedení. Je to krásná práce, která – podobně jako politika – nemá jediné správné řešení,“ dodal. Po slavnostním aktu následovala číše vína a prohlídka jednacího sálu sněmovny. K předávání dekretů dochází pravidelně na základě zákonů o obcích a jednacím řádu Poslanecké sněmovny.

Včera, 17:30
Jestli chcete opravdu poznat, co je to zvrat osudu, začtěte se do životního příběhu Léonory...
Včera, 16:00
Býváte často unavení a propadáte depresím? Dánská psychoterapeutka Ilse Sand vám poradí, jak se s...
Včera, 14:00
Jestli máte cukrovku, zpozorněte. Tato nemoc má totiž kromě těch obvyklých důsledků jednu nepříjemnost navíc....
Včera, 11:30
Čím víc pročítáme životopisy Leninových a Stalinových soudruhů, tím víc vystupuje jedno základní schéma. Společná...
Včera, 10:00
Letos by se 150 let dožil profesor Rudolf Jedlička, lékař a mecenáš, zakladatel české rentgenologie,...
Včera, 08:00
Lidská mysl se vine různými cestičkami. Nevím z jakého důvodu, ale dnes jsem si vzpomněl...
18.5.2019
Výbuch sopky se prý nedá předpovědět, ale tady se to podařilo. Již v roce 1978...
18.5.2019
Není to tak dlouho, co jsem se procházel po Staroměstském náměstí v Praze. Nikam jsem...
18.5.2019
Nevím jak vám, ale mně se často stává, že nakoupím trs ještě nedozrálých banánů a...
18.5.2019
Lázně v údolí říčky Šťávnice obklopují lesy, město tone v zeleni, keřích a květinách. Krásné...
Reklama