Seriál Hospoda měl pokračovat. Třetí série se nakonec nerealizovala

Seriál, který buď milujete nebo nenávidíte. Jeho rozporuplnost je patrná i z vyjádření jednoho z hlavních protagonistů Jiřího Menzela, který se za účinkování v něm styděl. I přesto se však seriál Hospoda stal nezapomenutelnou klasikou české televizní tvorby.

I přes mnohdy laciný humor jsou kvality seriálu nesporné. To je dáno především obsazením. Prakticky všechny postavy, i ty vedlejší, totiž hrají opravdová herecká esa. Podíváme-li se na výčet jmen jako Nárožný, Poloczek, Kanyza, Vondruška, Potměšil a další, není třeba cokoliv dodávat. Ovšem sestava měla být původně jiná.

Donutil chtěl veliký honorář

Postavu pana domácího Jonáše, kterého ztvárnil Václav Knop, měl původně hrát Miroslav Donutil. Ten však požadoval mnohem vyšší honorář a tak se s produkcí nedohodl. Na poslední chvíli byl do role obsazen právě Václav Knop.  Režisér Dudek o něm ale nebyl úplně přesvědčen, že je na roli ten pravý. Teprve svým hereckým výkonem v epizodě Forbes ho Knop přesvědčil.

Další rolí, kterou měl původně hrát někdo jiný, byla postava doktora Práška, kterého měl původně hrát herec Miloš Kopecký. Ten bohužel v únoru roku 1996 zemřel, a tak jej nahradil Jiří Menzel.

Angeliku měla hrát dcera četníka ze St. Tropez

Proč nebyla třetí série?

Třetí série Hospody se měla natáčet i přes úmrtí Jaroslava Dudka. Bylo napsáno 10 dílů, na sedm z nich si nechala Nova na jaře 2001 vypracovat dramaturgické posudky Gustavem Oplustilem. Samotná dramaturgická schůzka se konala až v roce 2005, kdy bylo od projektu upuštěno, neboť se z osazenstva stali již ctihodní pánové v letech a situace, do kterých by se dostávali, by vyzněly dětinsky. Z dramaturgických posudků se můžeme dozvědět i názvy dílů (1 – Návrat, 2 – Kalkulace, 3 – Šolích, 4 – Vedoucí, 5 – Medium, 7 – Marodi, 10 – Marketing). Ve třetí sérii se Jonáš (Václav Knop) měl stát poslancem, Václav Novák (Ladislav Potměšil) se měl  vracet domů z vězení a nastoupit k Babulovi do kotelny. Rovněž měla přibýt nová postava novináře Meluzína, který nahrazoval MUDr. Práška, neboť jeho představitel Jiří Menzel odmítl v seriálu pokračovat.

Československá televize v 80. letech: Na výběr byla jednička a dvojka. Vzpomínáte na legendární hlasatele?

Základním kamenem byl Nárožný

Hospoda bez Petra Nárožného by pravděpodobně nikdy nebyla tak úspěšná. Toho si byl vědom i režisér Dudek, který ho prosil, aby v řadě hluchých míst při čepování piva něco vymyslel.

Síla Nárožného schopnosti improvizace je patrná v díle s názvem Schůze. Režiséru Dudkovi už totiž přišlo ohrané, že vstup báby Jiráskové (Věra Tichánková) na scénu opět spočívá v tom, že přijde do hospody a bude chtít zelenou a nadávat. Požádal proto Petra Nárožného, aby scénu nějak vtipně ozvláštnil. Ten byl ale v koncích a situace ho nijak neinspirovala. Při ostré klapce tak na otázku, koho si to do hospody pouští, řekl první věc, která ho napadla a sice: „Paní Jirásková, nevíte, kdo by koupil brusle?“ Čímž vznikla jedna z nezapomenutelných hlášek celého seriálu.

Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

Zapomenutá epizoda s Václavem Havlem

V první sérii existuje jedna epizoda, ke které byl napsaný scénář, ale nikdy se nerealizovala. Tvůrci našli absolutního dvojníka tehdejšího prezidenta Václava Havla a napadlo je o něm natočit jednu epizodu. Vše se mělo točit okolo toho, že prezident přijde s ochrankou do hospody na pivo zrovna ve chvíli, kdy tam sedí dva čerstvě propuštění vězni, kteří se s Havlem znají ještě z doby jeho pobytu za mřížemi. Začnou ho prosit, aby udělil milost jejich kamarádovi, který má ještě dva roky sedět. Mezi přemlouváním si prezident stěžuje, že ho jeho funkce nebaví a nejradši by se vrátil k přikulování. Milost nakonec napíše na účtenku vypůjčenou od hospodského Duška. Epizoda byla v natáčecím plánu, ale prezident Havel mezi tím těžce onemocněl a vedení Novy se nezdálo vhodné pustit ji do výroby.

Dnes, 07:14
Matky, které z různých důvodů nekojí své děti, by se již brzy mohly dočkat alternativy....
Dnes, 07:08
Nejvyšší správní soud (NSS) zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva zdravotnictví z letošního...
Dnes, 06:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:57
Píše se 8. únor 1600 a před papežskou komisí v Římě stojí obviněný italský filozof...
Včera, 15:40
Pátrání po šestnáctiletém chlapci, který se ztratil v Sajanech, skončilo tragicky. Mladíka sežral medvěd.
Včera, 14:37
I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na...
Včera, 13:21
Před několika dny proběhla světovými médii zpráva o senzačním narození desaterčat. Jak se ale nyní...
Včera, 10:46
Příroda umí být nemilosrdná, ale i varující. Dokáže napovídat tomu, kdo je vnímavý. Třeba takové...
Včera, 09:51
Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba ji...
Včera, 09:30
Covid a s ním spojená sociální izolace způsobily, že se lidé častěji vydávali do přírody....
Včera, 09:01
Krutou a bolestivou smrtí zemřel osmdesátiletý Michael Baines z Nestonu v hrabství Cheshire. Zavraždila ho...
Reklama