11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Budou lesoparky v Měšicích kulturní památkou? Nyní se tam nesmí kácet!

Další fotky

Ministerstvo kultury zahájilo řízení o vyhlášení kulturní památky na území všech tří bažantnic – lesoparcích v obci Měšice, tím je až do ukončení řízení zakázáno území poškozovat. Náš REGION o tom informoval Martin Čacký ze spolku Zdravý rozum.

Reklama

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Větší ochrana pro lesopark

V centru obce Měšice se nachází lesopark Malá bažantnice, který patří soukromému vlastníkovi a je veden jako hospodářský les. Pro lidi je místem odpočinku, relaxace, přesto se tam donedávna těžilo. Náš REGION již informoval o tom, že místní radnice, společně se spolkem Zdravý rozum a Místní akční skupinou Nad Prahou, kde je sdruženo třiatřicet obcí, požádala Krajský úřad Středočeského kraje, aby byl les převeden do kategorie les zvláštního určení, což by mu zajišťovalo větší ochranu.

Druhý nejvyšší kamenný most ve střední Evropě slouží už 118 let. Víte, kde je?

„Spolek dřív inicioval i vyhlášení území za přírodní památku, což by poskytlo ještě vyšší ochranu,“ uvedl v minulosti pro Náš REGION Martin Čacký ze spolku Zdravý rozum, kterého jsme se zeptali na novinky týkající se úsilí o ochranu lesoparku. „Ministerstvo kultury zahájilo řízení o vyhlášení kulturní památky na území všech tří bažantnic, tím je až do ukončení řízení zakázáno území poškozovat,“ řekl nám nově.

Podaří se zachránit lesopark v Měšicích? Oázu klidu tu narušují těžké těžební stroje

Zákaz kácení

Nedávno se také podle jeho slov uskutečnilo místní šetření ohledně památných stromů, Agentura ochrany přírody a krajiny přidala k jedenácti navrženým stromům ještě dalších třináct. „Vlastník si vzal čas na zpracování analýzy dopadu, než  se k tomu vyjádří,“ dodal Čacký. V lesoparku přesto nedávno započalo kácení, které se – podle jeho slov – „díky bdělosti občanů, místní policie a pana starosty podařilo zastavit po vykácení pouhých čtyř stromů“.

FOTO: Malá bažantnice v Měšicích

Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (8)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (3)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (2)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (1)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (10)
Další fotky
Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (11)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (4)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (5)Malá bažantnice v Měšicích - pan Cacky v lesoparku – na parezu po pokacenem stromu 2Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (12)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (6)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (7)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (9)

Obec s rozšířenou působností Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vydala předběžné opatření, kde je výslovný zákaz kácení. Na místě se uskutečnilo i šetření s památkáři z Národního památkového ústavu a z Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. „Nyní je klid, předpokládáme, že vlastník podá proti předběžnému opatření odvolání,“ dodal Čacký.

Tip na výlet: Park u zámku Měšice

 

Včera, 13:28
Cestujícím mezi Prahou a Neratovicemi na Mělnicku budou sloužit nové kloubové autobusy, nahradí původní krátké....
20.5.2019
V Brandýse nad Labem u Prahy se slavnostně otevřela nově zrekonstruovaná loděnice Klubu veslování Kondor....
13.5.2019
Dolní zámek v Panenských Břežanech u Prahy, který za druhé světové války obýval zastupující říšský...
12.5.2019
V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku začnou tento týden práce na další etapě obnovy centra....
11.5.2019
Nezisková organizace Respondeo, která působí mimo jiné i v Praze-východ a pomáhá lidem v těžkých...
10.5.2019
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zmodernizuje trať mezi Čelákovicemi u Prahy a Lysou nad Labem...
9.5.2019
Čelákovice v blízké době začnou s plánovanou dostavbou základní školy Kamenka. Náklady budou kolem 150...
Husinec-Řež
9.5.2019
V obci Husinec-Řež se nachází pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi, narozenému 8. května 1925, který zahynul...
8.5.2019
Pokud se chce návštěvník Kralup nad Vltavou posadit na lavičku přímo před městským úřadem na...
5.5.2019
V centru Kralup nad Vltavou stojí bývalý pivovar. Objekt není v dobrém stavu. "Město tuto...
Reklama