Budou lesoparky v Měšicích kulturní památkou? Nyní se tam nesmí kácet!

Další fotky

Ministerstvo kultury zahájilo řízení o vyhlášení kulturní památky na území všech tří bažantnic – lesoparcích v obci Měšice, tím je až do ukončení řízení zakázáno území poškozovat. Náš REGION o tom informoval Martin Čacký ze spolku Zdravý rozum.

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Větší ochrana pro lesopark

V centru obce Měšice se nachází lesopark Malá bažantnice, který patří soukromému vlastníkovi a je veden jako hospodářský les. Pro lidi je místem odpočinku, relaxace, přesto se tam donedávna těžilo. Náš REGION již informoval o tom, že místní radnice, společně se spolkem Zdravý rozum a Místní akční skupinou Nad Prahou, kde je sdruženo třiatřicet obcí, požádala Krajský úřad Středočeského kraje, aby byl les převeden do kategorie les zvláštního určení, což by mu zajišťovalo větší ochranu.

Druhý nejvyšší kamenný most ve střední Evropě slouží už 118 let. Víte, kde je?

„Spolek dřív inicioval i vyhlášení území za přírodní památku, což by poskytlo ještě vyšší ochranu,“ uvedl v minulosti pro Náš REGION Martin Čacký ze spolku Zdravý rozum, kterého jsme se zeptali na novinky týkající se úsilí o ochranu lesoparku. „Ministerstvo kultury zahájilo řízení o vyhlášení kulturní památky na území všech tří bažantnic, tím je až do ukončení řízení zakázáno území poškozovat,“ řekl nám nově.

Podaří se zachránit lesopark v Měšicích? Oázu klidu tu narušují těžké těžební stroje

Zákaz kácení

Nedávno se také podle jeho slov uskutečnilo místní šetření ohledně památných stromů, Agentura ochrany přírody a krajiny přidala k jedenácti navrženým stromům ještě dalších třináct. „Vlastník si vzal čas na zpracování analýzy dopadu, než  se k tomu vyjádří,“ dodal Čacký. V lesoparku přesto nedávno započalo kácení, které se – podle jeho slov – „díky bdělosti občanů, místní policie a pana starosty podařilo zastavit po vykácení pouhých čtyř stromů“.

FOTO: Malá bažantnice v Měšicích

Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (8)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (3)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (2)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (1)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (10)
Další fotky
Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (11)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (4)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (5)Malá bažantnice v Měšicích - pan Cacky v lesoparku – na parezu po pokacenem stromu 2Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (12)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (6)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (7)Malá bažantnice v Měšicích - lesopark Malá bažantnice (9)

Obec s rozšířenou působností Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vydala předběžné opatření, kde je výslovný zákaz kácení. Na místě se uskutečnilo i šetření s památkáři z Národního památkového ústavu a z Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. „Nyní je klid, předpokládáme, že vlastník podá proti předběžnému opatření odvolání,“ dodal Čacký.

Tip na výlet: Park u zámku Měšice

 

9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
8.4.2021
Ve středu 7. dubna byla spuštěna sbírka trvanlivých potravin, drogerie a hygienických prostředků v Horních...
2.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Zdravotníci z Thomayerovy nemocnice děkují za obědy od počernických fotbalistů.
2.4.2021
Kopeme za zdravotníky a za Bobra – je přece chráněn. Pod tímto heslem pomáhají mladí...
V roce 1972 se trolejbusy loučily s Prahou, nyní se v modernější podobě pomalu vrací…
27.3.2021
Přípravu elektrifikace úseků páteřních příměstských autobusových linek z Prahy do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi a...
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
22.3.2021
Osmašedesáté narozeniny oslavil v neděli 21. března zpěvák Dalibor Janda, trojnásobný zlatý slavík, který pochází...
Očkování seniorů v Klánovicích.
19.3.2021
Očkování přijelo za seniory z Klánovic. Vedení této městské části se totiž dohodlo s Fakultní...
11.3.2021
Radní Prahy schválili rozšíření přírodní památky Zámky. Toto území Kaňonu Vltavy u Sedlce, které je...
4.3.2021
Případ, kdy ani rozchod partnerů neřeší násilné chování jednoho z nich a domácí násilí pokračuje...
16.2.2021
Neratovické zastupitelstvo schválilo návrh usnesení, které vyzývá krajského radního pro mobilitu Petra Boreckého (STAN), aby...
Reklama