-2℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Husinec volá o pomoc kvůli ubytovnám. Řešením není skončit na ulici!

V neutěšeném stavu se nacházejí dvě ubytovny v Husinci u Prahy, kde bydlí lidé, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Nezřídka pocházejí z Prahy. Objekty jsou oplocené, většinou tam bývá hlídač, takže se tam někdo cizí těžko dostane. Řešením není vyhození lidí na ulici ani ponechání problému na bedrech malé obce.

Reklama

Situace se stává neúnosnou, neboť hygiena v ubytovnách je katastrofální, na což si anonymně stěžoval jeden z ubytovaných. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje tam proto provedla kontrolu. Podle protokolu, který má Náš REGION k dispozici, byly prostory ve spodní ubytovně uklizené a čisté, ale v jedné ubytovací jednotce byly na stěnách zjištěny známky výskytu štěnic, přičemž živá štěnice nalezena nebyla. „Objekt je stavebně a technicky zastaralý a nevyhovující. Vnitřní stěny jsou umakartové, což je prostředí, které napomáhá šíření parazitů. Dle výpovědi ubytovaných se jedná celkem o tři pokoje, ve kterých byl zaznamenán výskyt štěnic,“ uvádí protokol. Podle kontrolní zprávy provozovatel už výskyt štěnic řeší, hygieně ale nebyl doklad o dezinsekci předán. Horní ubytovna je podle protokolu v horším stavu technickém, stavebním i hygienickém. Ačkoli tato ubytovna má v provozním řádu uvedeno, že je jen pro muže, byly tam ubytovány i ženy s novorozencem. Je tam nedostatečná kapacita sociálního zařízení, pro ženy není samostatné WC. Důvodem je problém s kanalizací, před ubytovnou je velký výkop s fekáliemi a smrdící vodou. Ve špatném stavu je i odběrní místo elektrické energie.

Starostka žádá o pomoc

Objekty patří firmě PMS Poděbrady (na náš dotaz do stanoveného termínu nereagovala), která je asi rok pronajímá společnosti Betonage. Místní občan Tomáš Brandýský ze Spolku pro ochranu přírody a krajiny obce Husinec uvedl, že problémy se týkají výhradně hygieny, nikoli kupříkladu krádeží. Tím vznikají nesváry s místními obyvateli. Podle slov starostky Jany Münzbergerové je problém v tom, že „firma PMS Poděbrady se nechce domluvit na kompromisní výstavbě, proto objekty pronajala jiné firmě“. „S dalšími developery, kteří v obci vlastní jiné pozemky a objekty, jsme se dohodli,“ uvedla pro Náš REGION. Obec si totiž nechala vypracovat studii územního rozvoje. „Výstavbě nebráníme, musí to mít ale nějaký řád,“ dodala starostka. Podle ní má záležitost s ubytovnami dvě roviny. „Vyřešit situaci tak, aby kvůli ní nebyli omezováni místní občané, kteří už takřka nechodí na zaneřáděné dětské hřiště, a pomoci lidem, kteří tam jsou ubytovaní, což ale není v našich silách, nemáme žádné sociální byty, to musí řešit v místech, odkud sem ty lidi posílají,“ řekla. O pomoc dlouhodobě žádá všude možně.

FOTO: Husinec ubytovny

Husinec ubytovny - Výkop se smrdící vodou – foto archivHusinec ubytovny - Odběrové místo elektrické energie – foto archivHusinec ubytovny - Autobusová zastávka Husinec – Řež – foto AC

Praha má větší páky

„V letech 2017 a 2018 jsme v ubytovně Husinec-Řež prováděli níže uvedené počty sociálních šetření pro ověření nároku na doplatek na bydlení na základě žádosti úřadů práce: kontaktní pracoviště Praha 2 – jednou, kontaktní pracoviště Praha 9 – dvakrát, kontaktní pracoviště Praha 5 – jednou, kontaktní pracoviště Praha-východ dvakrát,“ uvedla na dotaz Našeho REGIONU vedoucí správního odboru Městského úřadu Odolena Voda Romana Duranová. Podrobnější informaci sdělit nemůže. Logicky se nabízí, že řešit situaci lidí v těžké situaci by měly zmíněné městské části, respektive Praha. Mají větší možnosti než malá obec Husinec. Hlavní město v roce 2015 založilo Fond dostupného bydlení, který je tvořen zejména příjmy z prodeje bytových domů, jsou tam asi 2,3 miliardy korun. Peníze následně magistrát poskytuje městským částem, které o ně zažádají, na rekonstrukci či výstavbu nových bytů.

Dětem, které ještě chodí na základku, naskakují nesmyslné tisícové dluhy. Kde se vzaly a proč je mají platit?!

Zajištění důstojného bydlení

Řešením není uzavření ubytoven bez doprovodných kroků, ale v prvé řadě zajištění důstojného bydlení ubytovaným, což nemůže zajišťovat malá obec. „Je pochopitelná snaha zarazit obchod s chudobou – aby soukromníci neinkasovali vysoké nájmy z dávek na bydlení. Ať jsou ale připravena ubytovací zařízení, kde je možné mít s pomocí státu sociální nájem,“ uvedl pro Náš REGION Petr Urban, předseda spolku Šance na návrat, pomáhající lidem po výkonu trestu. Další dočasnou možností je podle něj – za pomoci hygienických a finančních kontrol – donutit provozovatele ubytovny ke kompromisu a spolupráci s obcí. Vše je nutné řešit citlivě i s ohledem na situaci, která nyní nastala v Ústí nad Labem, kde končí dvě ubytovny, aniž by všichni lidé měli zajištěno bydlení. Na ulici se ocitli lidé ze zrušené ubytovny v Lovosicích. Je to i důsledek toho, že doposud chybí zákon o sociálním bydlení. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc místo řešení chystá další prohloubení situace – změny ve vyplácení příspěvku a doplatku na bydlení, což bez doprovodných opatření může rozšířit bezdomovectví.

Včera, 12:25
Sedlec byl maličkou osadou při levém břehu Vltavy, jehož obyvatelé se živili rybářstvím, pak sadařstvím...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:30
Nehoda, při niž došlo k zničení památkové stavby, se odehrála v úterý dopoledne v Sobíně.
14.2.2019
Praha 2 si ve čtvrtek 14. února připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města...
14.2.2019
Lednovou premiérou inscenace Milana Tesaře Výjimečný stav odstartovalo Divadlo Na Fidlovačce svou proměnu. Proměnu v...
14.2.2019
Praha 6 chce zlepšit služby pro seniory a navýšit kapacitu škol, za zásadní pro rozvoj...
14.2.2019
Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá...
14.2.2019
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Právě s tímto...
14.2.2019
První Centrum porodní asistence (CPA) u nás vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK Nemocnice...
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
Reklama