Kaplička v Líbeznicích po renovaci září nebeskými barvami

Další fotky

To je rozdíl! Když jste koncem loňského roku vystoupili na autobusové zastávce Líbeznice II., práce na rekonstrukcí tamní kaple Panny Marie, která stojí na křižovatce Mělnické a Měšické ulice, byly v plném proudu. Kaplička procházela rekonstrukcí. Letos už září novotou…

Kaple je ve žluté a modré barvě. Na webu obce je vysvětleno, proč: „Slunce a modrá obloha k sobě neomylně patří i na líbeznické zemi. Pro někoho možná zvláštní barva a ne každý si na ni hned zvykne, ale v kontextu pojetí rekonstrukce celého prostoru barokního majáku jako záchytného bodu pro soudobé pocestné prostě k Slunci nebe neodmyslitelně patří. A to přesně bylo vizí architekta Jana Hájka a jeho kolegyně Terezy Březovské a zvláště pak uznávaného sochaře Čestmíra Sušky, autora zlatého „Slunce“ prosvěcující modř nebeské vstupní brány.“

Obec Líbeznice dostala své jméno právem. Veřejný prostor je plný skvostů

S tím, že modrá na dveřích kaple má hned několik významů. Je to barva oblohy a také symbolická mariánská barva. Kaplička byla postavena v období baroka (tento umělecko-kulturní směr vládl v Evropě v 17. a 18. století), inonovovaná byla za hraběnky Matildy Pavlíny Nosticové (rozená baronka Granges), která zemřela v roce 1881. Statek Líbeznice, spolu s dalšími statky, budovami a pozemky, koupil syn Jana Mikuláše Nostice Jan Hartwig (či Jan Hartvík, 1610-1683), který v letech 1652-1683 působil jako nejvyšší kancléř českých zemí.

Obděnický kostel se záhadným náhrobkem J. Krčína potřebuje rekonstrukci. Pomůže sbírka?

Architekti a sochaři se historické dědictví kapličky snažili skloubit s něčím ze současnosti, coby odkaz stávajícího století pro příští generace. Po rekonstrukci, loni na Silvestra, byla nová podoba kapličky „pokřtěna“ duchovním správcem farnosti v Líbeznici Vladimírem Málkem, který odsloužil kratinký obřad. Přítomen byl i starosta Martin Kupka. Důležité je i to, že ke kapličce je nově z obou ulic – Mělnické i Měšické – bezbariérový přístup.

FOTO: Kaplička Líbeznice

Kaplička Líbeznice - Kaplička LíbezniceKaplička Líbeznice - Kaplička LíbezniceKaplička Líbeznice - Kaplička LíbezniceKaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (12)Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (11)
Další fotky
Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (10)Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (9)Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (7)Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (6)Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (5)Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (3)Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (2)Kaplička Líbeznice - Kaplička Líbeznice (1)

Prastarý kostel v Praskolesích je v zuboženém stavu, dočká se nové střechy?

 

Včera, 09:01
"Voják je pro mě především člověk, který za války nemůže, je jen obětí politiků dané...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
21.7.2020
Třeboradická zvonice je patrně nejstarší stavbou městské části, s největší pravděpodobností totiž byla postavena už...
16.7.2020
Nejsevernější pražská městská část Čakovice, Miškovice, Třeboradice na svém území nemá jen známý čakovický zámek....
15.7.2020
Sepsal sbírku básní s názvem Nostalgie mého života. Se svou skupinou získal několik ocenění na...
12.7.2020
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
10.7.2020
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
9.7.2020
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
Reklama