15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Keltský svátek Imbolc v satalickém komunitním centru. Bylinky, mléko, ovečky i druidský obřad u ohně!

Další fotky

Oslava keltského svátku Imbolc se v sobotu 2. února uskutečnila v Komunitním centru Jiřího Hubače v pražských Satalicích. Akci podpořilo Centrum Druid z Prahy 8. Připraven byl program pro děti i pro dospělé.

Reklama

Podtitul odpoledne zněl „Svátek Brigit, rodinných svazků, narození mláďat a mléka“. Dospělí si mohli vyslechnout přednášku o bylinkách a homeopatii v domácí léčbě, děti povídání o mléce, tradicích předků nebo pohádku O Brigit. Zároveň se mohly zúčastnit výtvarné soutěže o ovečku.

Fenomén tramping. Jak se žilo v osadách a jak trampská hudba ovlivnila známé osobnosti?

Druidský obřad u ohně

Všichni se mohli dozvědět více o Imbolc, který je jedním ze čtyř hlavních svátků irského kalendáře a z osmi slavených našimi předky. A jelikož jeho součástí je oheň a očištění, v podvečer se mohli sejít u druidského obřadu u ohně. Předtím se mohli zahřát popíjením druidského čaje z 12 druhů bylinek a ochutnat tradiční pokrmy spojené se svátkem, jejichž součástí byl tvaroh.

Čas náznaků probouzení přírody

„Mezi hlavní svátky patří dvě rovnodennosti a dva slunovraty, jejichž doba oslav se řídí astronomickým časem a fázemi Slunce. Další čtyři pohyblivé ohňové svátky jsou Samhain – čas, kdy se příroda ukládá ke spánku, Imbolc – čas prvních náznaků probouzení přírody a narození prvních mláďat, Beltine – čas kvetoucích stromů a keřů a počátek světlé poloviny roku a Lugnasad – doba sklizně obilovin a oslava první úrody. Tyto pohyblivé svátky se naopak řídí fázemi Měsíce v Novu nebo Úplňku,“ uvedla pro Náš REGION Helena Erdélyiová z komunitního centra.

Oslava narození prvních mláďat

„Keltský svátek Imbolc je především oslavou narození prvních mláďat koz a ovcí, které znamenalo dříve pro lidi obnovu stád a významné doplnění jídelníčku v podobě mléka a sýrů. Byl také spojen s oslavou rodiny, která byla v zimě v tmavé polovině roku více pohromadě. V čase klidu zbraní se v kovárnách čistily výhně a zakládal nový oheň, který zapalovala dívka, spojovaná s panenskou podobou Trojné bohyně jménem Brigit. Jelikož v kovárnách bylo přítmí a suché prostředí, vhodné pro uchovávání bylin, je tento svátek spojován i s léčitelstvím a s Brigit, která byla léčitelkou,“ dodala.

FOTO: Imbolc v satalickém komunitním centru

Imbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focus
Další fotky
Imbolc v satalickém komunitním centru - Komunitní centrum Satalice 5 foto ACImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - IMBOLC – foto Komunitní centrum Jiřího Hubače

Charitativní trh

V prostorách galerie a společenské místnosti se konal drobný prodej na charitativním trhu, který byl podporovaný dary občanů a sponzorů. Bylo možné zakoupit amulet nebo ochranný předmět pro domov a rodinu, který byl vyrobený podle tradic předků. Komunitní centrum, které se svolením jeho rodiny nese jméno satalického rodáka, spisovatele, dramatika a scenáristy Jiřího Hubače, bylo slavnostně otevřeno 27. září 2018, od té doby již uskutečnilo plno akcí.

Včera, 12:08
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
14.8.2019
V Praze od začátku roku do 9. srpna uzavřelo registrované partnerství 64 párů. Loni za...
10.8.2019
Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle...
9.8.2019
V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku zpozorovali vědci rodinu dudka, který patří k...
9.8.2019
Nejsilnější vědecký laser na světě. Objev nového léku proti rakovině prsu. Vývoj družice směřující ke...
8.8.2019
Sílu dotyku s rukou osobnosti světového formátu může zažít návštěvník v Litoměřicích. Muzeum Křišťálový dotek...
Reklama