9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Keltský svátek Imbolc v satalickém komunitním centru. Bylinky, mléko, ovečky i druidský obřad u ohně!

Další fotky

Oslava keltského svátku Imbolc se v sobotu 2. února uskutečnila v Komunitním centru Jiřího Hubače v pražských Satalicích. Akci podpořilo Centrum Druid z Prahy 8. Připraven byl program pro děti i pro dospělé.

Reklama

Podtitul odpoledne zněl „Svátek Brigit, rodinných svazků, narození mláďat a mléka“. Dospělí si mohli vyslechnout přednášku o bylinkách a homeopatii v domácí léčbě, děti povídání o mléce, tradicích předků nebo pohádku O Brigit. Zároveň se mohly zúčastnit výtvarné soutěže o ovečku.

Fenomén tramping. Jak se žilo v osadách a jak trampská hudba ovlivnila známé osobnosti?

Druidský obřad u ohně

Všichni se mohli dozvědět více o Imbolc, který je jedním ze čtyř hlavních svátků irského kalendáře a z osmi slavených našimi předky. A jelikož jeho součástí je oheň a očištění, v podvečer se mohli sejít u druidského obřadu u ohně. Předtím se mohli zahřát popíjením druidského čaje z 12 druhů bylinek a ochutnat tradiční pokrmy spojené se svátkem, jejichž součástí byl tvaroh.

Čas náznaků probouzení přírody

„Mezi hlavní svátky patří dvě rovnodennosti a dva slunovraty, jejichž doba oslav se řídí astronomickým časem a fázemi Slunce. Další čtyři pohyblivé ohňové svátky jsou Samhain – čas, kdy se příroda ukládá ke spánku, Imbolc – čas prvních náznaků probouzení přírody a narození prvních mláďat, Beltine – čas kvetoucích stromů a keřů a počátek světlé poloviny roku a Lugnasad – doba sklizně obilovin a oslava první úrody. Tyto pohyblivé svátky se naopak řídí fázemi Měsíce v Novu nebo Úplňku,“ uvedla pro Náš REGION Helena Erdélyiová z komunitního centra.

Oslava narození prvních mláďat

„Keltský svátek Imbolc je především oslavou narození prvních mláďat koz a ovcí, které znamenalo dříve pro lidi obnovu stád a významné doplnění jídelníčku v podobě mléka a sýrů. Byl také spojen s oslavou rodiny, která byla v zimě v tmavé polovině roku více pohromadě. V čase klidu zbraní se v kovárnách čistily výhně a zakládal nový oheň, který zapalovala dívka, spojovaná s panenskou podobou Trojné bohyně jménem Brigit. Jelikož v kovárnách bylo přítmí a suché prostředí, vhodné pro uchovávání bylin, je tento svátek spojován i s léčitelstvím a s Brigit, která byla léčitelkou,“ dodala.

FOTO: Imbolc v satalickém komunitním centru

Imbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focus
Další fotky
Imbolc v satalickém komunitním centru - Komunitní centrum Satalice 5 foto ACImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - IMBOLC – foto Komunitní centrum Jiřího Hubače

Charitativní trh

V prostorách galerie a společenské místnosti se konal drobný prodej na charitativním trhu, který byl podporovaný dary občanů a sponzorů. Bylo možné zakoupit amulet nebo ochranný předmět pro domov a rodinu, který byl vyrobený podle tradic předků. Komunitní centrum, které se svolením jeho rodiny nese jméno satalického rodáka, spisovatele, dramatika a scenáristy Jiřího Hubače, bylo slavnostně otevřeno 27. září 2018, od té doby již uskutečnilo plno akcí.

14.2.2019
Ke stoletému výročí Československa vydalo loni město Úvaly publikaci historičky Lenky Mandové "Českoslovenští legionáři a...
13.2.2019
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) obdržel nabídku Andreje Babiše (ANO) ohledně pozemků v Letňanech, kam...
13.2.2019
Psy, křečka, uniformu pilota, lednici, rotoped, ale i urnu s popelem zapomněli loni cestující v...
13.2.2019
Hlavní město zřejmě neschválí změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové kompostárny ve Vinoři, kterou...
12.2.2019
Středočeští radní schválili posudek vlivu na životní prostředí (EIA) pro tramvajovou trať do Zdib. Jde...
12.2.2019
V sobotu 16. února od 19.30 hodin se v Divadle Horní Počernice (Voltuzská 12) uskuteční...
12.2.2019
Pro obchvat Kralup nad Vltavou je vykoupeno 60 procent pozemků. Jeho stavba je jednou ze...
12.2.2019
Navzdory tomu, že se v rámci celého Středočeského kraje zvýšil počet dopravních nehod, na území...
11.2.2019
Letošní zimní údržba je pro silničáře ve Středočeském kraji náročnější než předchozí. V řadě měst...
11.2.2019
Praha letos vydá na investice 19,4 miliardy Kč. Rada hlavního města dnes přidala na investice...
Reklama