8℃
Dnes je 24. duben , svátek má Jiří

Keltský svátek Imbolc v satalickém komunitním centru. Bylinky, mléko, ovečky i druidský obřad u ohně!

Další fotky

Oslava keltského svátku Imbolc se v sobotu 2. února uskutečnila v Komunitním centru Jiřího Hubače v pražských Satalicích. Akci podpořilo Centrum Druid z Prahy 8. Připraven byl program pro děti i pro dospělé.

Reklama

Podtitul odpoledne zněl „Svátek Brigit, rodinných svazků, narození mláďat a mléka“. Dospělí si mohli vyslechnout přednášku o bylinkách a homeopatii v domácí léčbě, děti povídání o mléce, tradicích předků nebo pohádku O Brigit. Zároveň se mohly zúčastnit výtvarné soutěže o ovečku.

Fenomén tramping. Jak se žilo v osadách a jak trampská hudba ovlivnila známé osobnosti?

Druidský obřad u ohně

Všichni se mohli dozvědět více o Imbolc, který je jedním ze čtyř hlavních svátků irského kalendáře a z osmi slavených našimi předky. A jelikož jeho součástí je oheň a očištění, v podvečer se mohli sejít u druidského obřadu u ohně. Předtím se mohli zahřát popíjením druidského čaje z 12 druhů bylinek a ochutnat tradiční pokrmy spojené se svátkem, jejichž součástí byl tvaroh.

Čas náznaků probouzení přírody

„Mezi hlavní svátky patří dvě rovnodennosti a dva slunovraty, jejichž doba oslav se řídí astronomickým časem a fázemi Slunce. Další čtyři pohyblivé ohňové svátky jsou Samhain – čas, kdy se příroda ukládá ke spánku, Imbolc – čas prvních náznaků probouzení přírody a narození prvních mláďat, Beltine – čas kvetoucích stromů a keřů a počátek světlé poloviny roku a Lugnasad – doba sklizně obilovin a oslava první úrody. Tyto pohyblivé svátky se naopak řídí fázemi Měsíce v Novu nebo Úplňku,“ uvedla pro Náš REGION Helena Erdélyiová z komunitního centra.

Oslava narození prvních mláďat

„Keltský svátek Imbolc je především oslavou narození prvních mláďat koz a ovcí, které znamenalo dříve pro lidi obnovu stád a významné doplnění jídelníčku v podobě mléka a sýrů. Byl také spojen s oslavou rodiny, která byla v zimě v tmavé polovině roku více pohromadě. V čase klidu zbraní se v kovárnách čistily výhně a zakládal nový oheň, který zapalovala dívka, spojovaná s panenskou podobou Trojné bohyně jménem Brigit. Jelikož v kovárnách bylo přítmí a suché prostředí, vhodné pro uchovávání bylin, je tento svátek spojován i s léčitelstvím a s Brigit, která byla léčitelkou,“ dodala.

FOTO: Imbolc v satalickém komunitním centru

Imbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focus
Další fotky
Imbolc v satalickém komunitním centru - Komunitní centrum Satalice 5 foto ACImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - All-focusImbolc v satalickém komunitním centru - IMBOLC – foto Komunitní centrum Jiřího Hubače

Charitativní trh

V prostorách galerie a společenské místnosti se konal drobný prodej na charitativním trhu, který byl podporovaný dary občanů a sponzorů. Bylo možné zakoupit amulet nebo ochranný předmět pro domov a rodinu, který byl vyrobený podle tradic předků. Komunitní centrum, které se svolením jeho rodiny nese jméno satalického rodáka, spisovatele, dramatika a scenáristy Jiřího Hubače, bylo slavnostně otevřeno 27. září 2018, od té doby již uskutečnilo plno akcí.

15.4.2019
Senátorem ve volebním obvodě 24 byl v doplňovacích senátních volbách zvolen David Smoljak. Volební obvod...
11.4.2019
Přívoz Štětí jezdí mezi levým břehem zastávkou Hněvice a zastávkou na pravém břehu městem Štětí....
10.4.2019
Happening v podobě kočárkové jízdy, která měla upozornit na to, že vláda zatím nesplnila svůj...
5.4.2019
Divadelní ateliér Domu dětí a mládeže Praha 10 - Dům UM, který má pracoviště také...
ámek Čakovice se zahradou
4.4.2019
Pražské zastupitelstvo ponechalo městským částem nevyčerpané účelové prostředky. Městské části je letos využijí na stejný...
4.4.2019
Zkušený turista už ví, že přišla jeho chvíle. Sníh zmizel a pole jsou většinou ještě...
2.4.2019
Vyšetřování loňského výbuchu v chemičce v Kralupech nad Vltavou je uzavřeno. Viník zemřel, policie proto...
28.3.2019
V Kralupech nad Vltavou začala nedávno oprava lávky přes Zákolanský potok v Podřipské ulici. Rekonstrukci...
23.3.2019
Pražská vlaková linka S34 bude v Čakovicích prodloužena po bývalé vlečce cukrovaru až k místnímu...
22.3.2019
V Zápech u Prahy hořel dnes v noci rodinný dům, odhadnutá škoda přesáhla 20 milionů...
Reklama