11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Matka ručí za bratrovu hypotéku, obrátila se žena na poradnu ve Staré Boleslavi

Poradnu neziskové organizace Respondeo v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi navštívila pětatřicetiletá Radka, jejíž matka bydlí v rodinném domku společně se synem, tedy bratrem klientky a jeho rodinou. Přišla v doprovodu matky a manžela, návštěvu provázely emoce…

„Na rekonstrukci rodinného domku si vzal bratr hypotéku ve výši jeden milion korun u České spořitelny a matka na hypotéku ručila, jako majitelka nemovitosti, rodinným domem. Dle sdělení Radky bratr utratil ve velmi krátké době značnou část peněz za vybavení bytu, elektroniku, dovolené a podobně, nikoli však na rekonstrukci domu. Radka uvedla, že vůbec nevěděla od matky ani od bratra, že matka nemovitostí ručí za bratrovu hypotéku,“ uvedla pro Náš REGION sociální pracovnice a poradkyně Václava Zajíčková. Radka řekla, co si myslí, že by bylo řešením.

V Brandýse i Čelákovicích působí bezplatná poradna po lidi v tísni

„Bylo jí vysvětleno, že by bylo vhodné, aby problém začal především řešit také bratr. Z tohoto důvodu byl Radce předán kontakt na občanskou poradnu v místě bydliště bratra. Dále jí bylo vysvětleno, že by bylo rozumné, aby si bratr zjistil skutečný stav a výši svých současných pohledávek. V případě, že dlužné částky jsou ještě větší, je dost možné, že částkou 250 000 korun, kterou Radka bratrovi nabízí, dluhovou problematiku zcela nevyřeší. Radce byla dále vysvětlena možnost podání návrhu na osobní bankrot ze strany bratra. Domluvila jsem se s ní na další konzultaci zhruba za dva měsíce s tím, že od bratra zjistí vše ohledně jeho dluhů,“ dodala Zajíčková.

Radka poděkovala za psychickou podporu

Problematika, se kterou se Radka na občanskou poradnu obrátila, je podle Zajíčkové poměrně složitá, protože žádné řešení se nejeví jako naprosto optimální. „Podle uvedených skutečností je dost možné, že matka Radky nebude schopna, vzhledem k vysokým dluhům, domek udržet,“ uvedla Zajíčková. Radka podle jejích slov několikrát poděkovala za psychickou podporu. Pozitivně návštěvu hodnotil i manžel. „Po měsíci Radka telefonicky sdělila, že termín konzultace ruší, protože zjistila, že bratr má další dluhy a odmítl s nimi komunikovat s tím, aby se nepletla do jeho problémů. Rozhovor ukončila vysvětlením, že se snaží od finančních problémů bratra v rámci možností odpoutat, aby ji to tolik vnitřně netrápilo. S manželem se domluvili, že pokud by matka přišla v rámci exekučního řízení o rodinný domek, tak si ji s manželem přestěhují k sobě domů,“ řekla sociální pracovnice a poradkyně.

Důchodci jsou pro šmejdy jednoduchou kořistí. Paní Jitka vyvázla jen tak tak

„Poradnu ve Staré Boleslavi zajišťujeme jedenkrát týdně – každé pondělí od 12 do 16 hodin. Je lépe, pokud se klient telefonicky objedná,“ uvedla pro Náš REGION vedoucí sociálních služeb a zástupkyně ředitele Respondea Alena Líbalová. Poradna funguje také například v Čelákovicích. „Poradnu v Čelákovicích zajišťujeme jednou měsíčně – každou první středu v měsíci od 13 do 17 hodin. Konzultace může trvat i hodinu, proto se snažíme klienty objednávat na všechny naše pobočky,“ dodala Líbalová. Služby jsou bezplatné.

Jak na konflikty ve vztazích

V Mělníku, Nymburce, Kolíně a Mladé Boleslavi funguje projekt „Jak na konflikty ve vztazích. „Ve vztazích se často objevují konfliktní situace, ať v partnerských vztazích, při výchově dětí, či v soužití s rodiči. Projekt nabízí psychoterapeutickou podporu pro zájemce, kterým se nedaří zvládat konfliktní chování. Nabízíme možnost individuální i párové terapie, pro zlepšení situace mohou klienti využít mediace,“ řekla dále Líbalová. Nejdéle nabízenou službou organizace je Občanská poradna, která pomohla i výše zmiňované klientce. „Další naší službou je Intervenční centrum, kde pomáháme osobám ohroženým domácím násilím. Máme programy na podporu rodin s dětmi a program pro konfliktní situace Jak na konflikty ve vztazích,“ dodala.

Silná osobní zpověď. Násilník mlátil partnerku hlavou o zeď. Ta přesto doufá, že se změní

Na Občanskou poradnu se nejčastěji obrací ženy s dotazy rodinného práva. „Klientům pomáháme při sepisování různých soudních návrhů a žalob,“ přiblížila Líbalová. Mezi další velmi časté dotazy patří podle jejích slov dluhová problematika. „Tam vysvětlujeme a pomáháme při sepisování návrhů, například odstoupení od smlouvy, žádost o splátkový kalendář, žádost o prominutí penále, odpor proti platebnímu rozkazu, návrh na zastavení exekuce z důvodu nemajetnosti a podobně,“ dodala.

Je důležité, aby klient pochopil situaci

„V Občanské poradně s klientem jedná sociální pracovník či pracovnice. V  Respondeu máme k dispozici právničku, se kterou sociální pracovník či pracovnice konzultuje složitější situace klientů. Je mnoho novel zákonů a dalších úprav, se kterými seznamuje sociální pracovníky či pracovnice ce naše právnička. Domnívám se, že nejenom odborným sociálním poradenstvím, ale i osobním přístupem, pomáháme k celkovému psychickému  zklidnění klienta při řešení náročných dotazů, zvláště v oblasti dluhové problematiky. Pro klienta je často velmi důležité, aby celou situaci pochopil a porozuměl dalším možným postupům při řešení jeho problému. Klientům a klientkám bychom se chtěli více přiblížit, proto zvažujeme otevření další pobočky Občanské poradny. Hledáme také možnosti, jak více pomoci seniorům v situacích, které řešíme v Občanské poradně,“ uzavřela Líbalová.

14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
13.11.2019
Prosté, až vás zamrazí, hluboké, až vás donutí k zamyšlení. Těmito slovy zhodnotil generální ředitel...
13.11.2019
Opoziční zastupitel Pavel Šanda upozornil na to, že z neratovické polikliniky odcházejí lékaři, podle dostupných...
12.11.2019
V neděli 20. října se v úvalském centru volnočasových aktivit Pětašedesátka konal křest knížky o...
11.11.2019
Mezinárodní řád Křižovníků s červeným srdcem – Cyriaci (International order Knights of the cross, with...
11.11.2019
V posledním roce se mluví o velkém rozvoji tramvajové sítě v Praze. Oprašují se nejrůznější...
8.11.2019
Otevřený dopis předsedovi Pirátské strany Ivanu Bartošovi (dále předsednictvu Pirátů, členům pražského vedení, primátorovi, zastupitelům...
6.11.2019
Přesně po dvou týdnech, od vyhlášení omezení a změn v pražské MHD, přichází ROPID s...
6.11.2019
Společnost ROPID potvrdila, že obdržela nabídky na zajištění provozu linek MHD od soukromým dopravců v...
5.11.2019
Ve středních Čechách chce ve volbách do krajského zastupitelstva, které se konají příští rok na...
Reklama