Návrat líbeznického zvonu

Zvon kostela sv. Martina v Líbeznicích, jedinečná památka z roku 1663, se po náročné opravě v holandském Astenu pod vedením význačného českého zvonaře pana Petra Rudolfa, vrátil domů.

Při Slavnosti Těla a krve Páně, 11. června v předvečer Noci kostelů, požehnal pan biskup Václav Malý tento zvon při koncelebrování rektora kostela Mons. Vladimíra Málka a správce farnosti P. Kamila Vrzala. V rámci slavnostní bohoslužby účinkoval i místní komorní chrámový sbor pod vedením Lucie Stollové za spoluúčasti violoncellistky Státní opery Michaely Vašků s provedením skladeb W.A. Mozarta, G.F. Händela, J.S. Bacha a C. Francka.

Při zmíněné „Noci kostelů“ pak vystavený zvon budil obzvláště velkou pozornost a prohlédlo si ho velké množství přítomných. V sobotu 13. června došlo v 10 hodin k ohlášenému zavěšení na připravenou stolici do věže. Tato akce se těšila velkému zájmu občanů, kteří zaplnili prostor před kostelem a obdivovali souhru fundovaného jeřábníka a jeho spolupracovníků při dopravě vzácného břemene do okna věže. Celá akce byla pracovně i časově velmi náročná. Pan Manoušek práce nejen řídil, ale i vydatně fyzicky pomáhal. Nakonec došlo k instalaci elektrického pohonu s lineárními motory, který je velmi šetrný oproti dřívějším variantám a respektuje tak prodloužení životnosti. Pak už bylo jen zkušební zvonění a instruktáž pro pana faráře a pro mě k ovládání systému.

Opravit zámek nebo dva, to není jen tak

V neděli 14. června se pak zvon poprvé rozezněl a jeho jásavý, zdravý zvuk jako by pohladil celý rozkvetlý jarní kraj. V prostoru před kostelem rodina Řápkových zahrála píseň Už z hor zní zvon. Během následující mše pak zazněla hudba Mozartova, Vivaldiho a polského skladatele Stachowicze v podání vynikající sopranistky Marie Kozákové a flétnistky Kateřiny Chudobové. Zvláště koloraturní Alleluja W.A. Mozarta nadchlo všechny přítomné, což po skončení ohodnotili dlouhým potleskem. V žesťovém provedení ještě zazněla část ze Smetanových Českých luhů a hájů a na závěr Fanfára z Popelky.

Tak se dobrá věc podařila díky finanční podpoře ze strany obecních úřadů Líbeznice, Měšice a Bořanovice, sponzorů z podnikatelské oblasti a dárců z řad líbeznických farníků a ostatních občanů. Všem jim jménem líbeznické farnosti ze srdce děkuji a přeji „Boží Požehnání za umožnění realizace tohoto záměru“.

Autor: Karel Stoll

FOTO: Návrat líbeznického zvonu

Návrat líbeznického zvonu - Kostel sv. Martina a hřbitov v LíbeznicíchNávrat líbeznického zvonu - Líbeznice zvon
Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice
Včera, 12:20
Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy....
16.11.2020
Některá nízkoprahová zařízení, kupříkladu klub Pacifik na pražském Černém Mostě, se zapojila do pomoci se...
10.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
10.11.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo rozšíření účelu investiční akce v Praze-Běchovicích, kdy bezbariérový přístup bude...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
5.11.2020
Opatření, jejichž cílem má být zbrzdit šíření koronavirové infekce, určila i charakter různých tradičních akcí....
1.11.2020
Prošla si nemocí, při které jí bylo hodně zle. Domů z nemocnice se zpěvačka Jiřina...
25.10.2020
Podobně jako na jaře, i na podzim sáhl ROPID v součinnosti s magistrátem k omezení...
Milada Sigmundová u sochy chilského básníka Pabla Nerudy v pražských Košířích
13.10.2020
Na státní svátek 28. září, po statečném boji s dlouhou a těžkou nemocí, ve věku...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
Reklama