Návrat líbeznického zvonu

Zvon kostela sv. Martina v Líbeznicích, jedinečná památka z roku 1663, se po náročné opravě v holandském Astenu pod vedením význačného českého zvonaře pana Petra Rudolfa, vrátil domů.

Při Slavnosti Těla a krve Páně, 11. června v předvečer Noci kostelů, požehnal pan biskup Václav Malý tento zvon při koncelebrování rektora kostela Mons. Vladimíra Málka a správce farnosti P. Kamila Vrzala. V rámci slavnostní bohoslužby účinkoval i místní komorní chrámový sbor pod vedením Lucie Stollové za spoluúčasti violoncellistky Státní opery Michaely Vašků s provedením skladeb W.A. Mozarta, G.F. Händela, J.S. Bacha a C. Francka.

Při zmíněné „Noci kostelů“ pak vystavený zvon budil obzvláště velkou pozornost a prohlédlo si ho velké množství přítomných. V sobotu 13. června došlo v 10 hodin k ohlášenému zavěšení na připravenou stolici do věže. Tato akce se těšila velkému zájmu občanů, kteří zaplnili prostor před kostelem a obdivovali souhru fundovaného jeřábníka a jeho spolupracovníků při dopravě vzácného břemene do okna věže. Celá akce byla pracovně i časově velmi náročná. Pan Manoušek práce nejen řídil, ale i vydatně fyzicky pomáhal. Nakonec došlo k instalaci elektrického pohonu s lineárními motory, který je velmi šetrný oproti dřívějším variantám a respektuje tak prodloužení životnosti. Pak už bylo jen zkušební zvonění a instruktáž pro pana faráře a pro mě k ovládání systému.

Opravit zámek nebo dva, to není jen tak

V neděli 14. června se pak zvon poprvé rozezněl a jeho jásavý, zdravý zvuk jako by pohladil celý rozkvetlý jarní kraj. V prostoru před kostelem rodina Řápkových zahrála píseň Už z hor zní zvon. Během následující mše pak zazněla hudba Mozartova, Vivaldiho a polského skladatele Stachowicze v podání vynikající sopranistky Marie Kozákové a flétnistky Kateřiny Chudobové. Zvláště koloraturní Alleluja W.A. Mozarta nadchlo všechny přítomné, což po skončení ohodnotili dlouhým potleskem. V žesťovém provedení ještě zazněla část ze Smetanových Českých luhů a hájů a na závěr Fanfára z Popelky.

Tak se dobrá věc podařila díky finanční podpoře ze strany obecních úřadů Líbeznice, Měšice a Bořanovice, sponzorů z podnikatelské oblasti a dárců z řad líbeznických farníků a ostatních občanů. Všem jim jménem líbeznické farnosti ze srdce děkuji a přeji „Boží Požehnání za umožnění realizace tohoto záměru“.

Autor: Karel Stoll

FOTO: Návrat líbeznického zvonu

Návrat líbeznického zvonu - Kostel sv. Martina a hřbitov v LíbeznicíchNávrat líbeznického zvonu - Líbeznice zvon
Dnes, 16:58
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi
Dnes, 15:01
V republice i v jednotlivých krajích se zase víc a víc mluví o koronavirové infekci...
Budovy na železniční stanici Hostivice
Dnes, 11:15
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
Dnes, 07:36
V sobotu 8. srpna 2020 dojde ve spolupráci organizátorů dopravy IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje)...
Včera, 18:21
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
Včera, 13:33
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
Včera, 11:14
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
Včera, 09:01
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
Reklama