30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Občany trápí vleklá oprava mostku Hoštice u Vodochod – Klíčany

Na Náš REGION se obrátila čtenářka Petra Klusová kvůli tomu, že v listopadu 2019 byl uzavřen most mezi obcemi Hoštice u Vodochod a Klíčany. „V té době byl stanoven termín opravy na konec března 2019. Pak se prodloužil do konce května 2019 a nyní je, zdá se, v nedohlednu. Na ‚stavbě‘ byla v listopadu 2018 pouze odstraněna vrchní část vozovky, asi aby se zamezilo průjezdu vozidel (i tak ovšem auta stále projíždějí), pak se přestalo pracovat úplně,“ uvedla.

Reklama

„Kvůli uzavření této spojnice se jezdí objížďkou přes obec Drasty, kde je vozovka již dlouhá léta v katastrofálním stavu. Jak je možné, že se stavba v takto malém rozsahu neustále prodlužuje a vlastně se úplně zastavila, aniž by v podstatě začala? Obecní úřad nás jako občany jen informoval, že stavba tohoto mostku (na úseku Hoštice – Klíčany) nebude v žádném případě dokončena do avizovaného konce května 2019 a veškeré dotazy a stížnosti máme směřovat na Krajskou správu a údržbu silnic Středočeského kraje,“ dodala. Na kraj se obrátila, chtěla znát konkrétní důvody, proč se stavby takto malého rozsahu stále protahují, což lidem komplikuje život.

Penále pro firmu, která má stavět a nestaví

Dostalo se jí odpovědi, že délka opravy objektu byla na základě zpracované projektové dokumentace stanovena na pět měsíců a je tak i uvedena ve smlouvě o dílo se zhotovitelem. Svolán byl kontrolní den, neboť zhotovitel přes opakované výzvy nenastoupil a v práci nepokračuje. Konkrétně se jedná o stavbu „Most evidenční číslo 2427-1 před obcí Klíčany“.

FOTO: Mostek Klíčany-Hoštice

Mostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra KlusováMostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra Klusová 2Mostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra Klusová 3

„Po zimní technologické přestávce 2018/2019 dodavatel stavebních prací, ani přes veškeré upozornění a výzvy investora a stavebního dozoru, nepokračuje v realizaci dle schváleného harmonogramu. V současné době je vyčísleno a na zhotoviteli uplatňováno smluvní penále v celkové výši 201 929 korun, v případě dalšího prodlení oproti harmonogramu bude pokračovat udělování penále a pokut dle smlouvy o dílo, případně dojde k ukončení smlouvy ze strany zadavatele,“ uvedl pro Náš REGION Miroslav Dostál z Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

Jedno z nejstarších osídlení na Praze-východ

Hoštice spadají pod Prahu-východ, respektive pod obec Vodochody, s níž na západě těsně sousedí. Do roku 1950 bývaly samostatnou obcí. V Hošticích žije kolem 250 lidí a je tam asi 90 domů. Druhou částí Vodochod jsou samotné Vodochody. Celkový počet lidí s trvalým bydlištěm v obci k 1. lednu 2010 je 556. Vodochody jsou jedním z nejstarších míst osídlení v daném okrese Praha-východ. Krajinný ráz je charakterizován částí přírodního parku Dolní Povltaví, jehož jádrem jsou takzvané Větrušické rokle. Údolí směrem k Dolu bylo oblíbeným místem procházek českého básníka Vítězslava Hálka.

„Dle archeologických nálezů žánrových a kostelních hrobů lze usuzovat na osídlení již v období neolitickém (asi 5000 až 3000 před naším letopočtem). První písemná zmínka o Vodochodech je z roku 1000, kdy byly darovány knížetem Boleslavem III. klášteru Ostrovskému. Během třicetileté války byly Vodochody zcela zpustošeny, v roce 1671 je získala jezuitská kolej sv. Klimenta na Starém Městě pražském,“ uvádí web obce. Dnes se na jejím katastru nachází tovární letiště Aero Vodochody, největší tuzemský zbrojní výrobce proudových letadel.

Klíčany leží v typicky zemědělské oblasti

Obec Klíčany se taktéž nachází v okrese Praha-východ. „Rozkládá se asi 14 kilometrů severně od centra Prahy a 19 kilometrů západně od města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Obec má přibližně 350 obyvatel a leží v typické zemědělské oblasti. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1380. Nejstarší dochovanou stavbou je zvonice z roku 1774,“ uvádí web obce.

Středočechy trápí uzavírky silnic, třeba mezi Úholičkami a Velkými Přílepy

Zvonice byla před lety ukradena. Pověřenou obcí Klíčan je Odolena Voda, o které Náš REGION opakovaně informoval. Nachází se tam kupříkladu rodný dům Vítězslava Hálka (1835-1874), který slouží jako knihovna a muzeum. Letos 8. října uplyne od úmrtí tohoto básníka, prozaika, dramatika, literárního kritika a publicisty 145 let.

23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
23.8.2019
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
22.8.2019
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
Reklama