29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Občany trápí vleklá oprava mostku Hoštice u Vodochod – Klíčany

Na Náš REGION se obrátila čtenářka Petra Klusová kvůli tomu, že v listopadu 2019 byl uzavřen most mezi obcemi Hoštice u Vodochod a Klíčany. „V té době byl stanoven termín opravy na konec března 2019. Pak se prodloužil do konce května 2019 a nyní je, zdá se, v nedohlednu. Na ‚stavbě‘ byla v listopadu 2018 pouze odstraněna vrchní část vozovky, asi aby se zamezilo průjezdu vozidel (i tak ovšem auta stále projíždějí), pak se přestalo pracovat úplně,“ uvedla.

Reklama

„Kvůli uzavření této spojnice se jezdí objížďkou přes obec Drasty, kde je vozovka již dlouhá léta v katastrofálním stavu. Jak je možné, že se stavba v takto malém rozsahu neustále prodlužuje a vlastně se úplně zastavila, aniž by v podstatě začala? Obecní úřad nás jako občany jen informoval, že stavba tohoto mostku (na úseku Hoštice – Klíčany) nebude v žádném případě dokončena do avizovaného konce května 2019 a veškeré dotazy a stížnosti máme směřovat na Krajskou správu a údržbu silnic Středočeského kraje,“ dodala. Na kraj se obrátila, chtěla znát konkrétní důvody, proč se stavby takto malého rozsahu stále protahují, což lidem komplikuje život.

Penále pro firmu, která má stavět a nestaví

Dostalo se jí odpovědi, že délka opravy objektu byla na základě zpracované projektové dokumentace stanovena na pět měsíců a je tak i uvedena ve smlouvě o dílo se zhotovitelem. Svolán byl kontrolní den, neboť zhotovitel přes opakované výzvy nenastoupil a v práci nepokračuje. Konkrétně se jedná o stavbu „Most evidenční číslo 2427-1 před obcí Klíčany“.

FOTO: Mostek Klíčany-Hoštice

Mostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra KlusováMostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra Klusová 2Mostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra Klusová 3

„Po zimní technologické přestávce 2018/2019 dodavatel stavebních prací, ani přes veškeré upozornění a výzvy investora a stavebního dozoru, nepokračuje v realizaci dle schváleného harmonogramu. V současné době je vyčísleno a na zhotoviteli uplatňováno smluvní penále v celkové výši 201 929 korun, v případě dalšího prodlení oproti harmonogramu bude pokračovat udělování penále a pokut dle smlouvy o dílo, případně dojde k ukončení smlouvy ze strany zadavatele,“ uvedl pro Náš REGION Miroslav Dostál z Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

Jedno z nejstarších osídlení na Praze-východ

Hoštice spadají pod Prahu-východ, respektive pod obec Vodochody, s níž na západě těsně sousedí. Do roku 1950 bývaly samostatnou obcí. V Hošticích žije kolem 250 lidí a je tam asi 90 domů. Druhou částí Vodochod jsou samotné Vodochody. Celkový počet lidí s trvalým bydlištěm v obci k 1. lednu 2010 je 556. Vodochody jsou jedním z nejstarších míst osídlení v daném okrese Praha-východ. Krajinný ráz je charakterizován částí přírodního parku Dolní Povltaví, jehož jádrem jsou takzvané Větrušické rokle. Údolí směrem k Dolu bylo oblíbeným místem procházek českého básníka Vítězslava Hálka.

„Dle archeologických nálezů žánrových a kostelních hrobů lze usuzovat na osídlení již v období neolitickém (asi 5000 až 3000 před naším letopočtem). První písemná zmínka o Vodochodech je z roku 1000, kdy byly darovány knížetem Boleslavem III. klášteru Ostrovskému. Během třicetileté války byly Vodochody zcela zpustošeny, v roce 1671 je získala jezuitská kolej sv. Klimenta na Starém Městě pražském,“ uvádí web obce. Dnes se na jejím katastru nachází tovární letiště Aero Vodochody, největší tuzemský zbrojní výrobce proudových letadel.

Klíčany leží v typicky zemědělské oblasti

Obec Klíčany se taktéž nachází v okrese Praha-východ. „Rozkládá se asi 14 kilometrů severně od centra Prahy a 19 kilometrů západně od města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Obec má přibližně 350 obyvatel a leží v typické zemědělské oblasti. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1380. Nejstarší dochovanou stavbou je zvonice z roku 1774,“ uvádí web obce.

Středočechy trápí uzavírky silnic, třeba mezi Úholičkami a Velkými Přílepy

Zvonice byla před lety ukradena. Pověřenou obcí Klíčan je Odolena Voda, o které Náš REGION opakovaně informoval. Nachází se tam kupříkladu rodný dům Vítězslava Hálka (1835-1874), který slouží jako knihovna a muzeum. Letos 8. října uplyne od úmrtí tohoto básníka, prozaika, dramatika, literárního kritika a publicisty 145 let.

Nádraží Čelákovice
17.6.2019
V Čelákovicích u Prahy skončila po více než dvou letech rekonstrukce železničního nádraží. Náklady dosáhly...
12.6.2019
Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané...
6.6.2019
Zpoždění, stres a chaos zažili cestující na lince z Chomutova a Loun do Prahy. Celní...
31.5.2019
Středočeský železniční den se nedávno uskutečnil na nádraží v Kralupech nad Vltavou. Uspořádaly ho České...
30.5.2019
Pražští zastupitelé schválili poskytnutí dotace městské části Čakovice ve výši 6,48 milionu korun za účelem...
30.5.2019
V rámci tradiční vojensko-historické akce zavzpomínali v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi 30. výročí...
25.5.2019
Cestujícím mezi Prahou a Neratovicemi na Mělnicku budou sloužit nové kloubové autobusy, nahradí původní krátké....
20.5.2019
V Brandýse nad Labem u Prahy se slavnostně otevřela nově zrekonstruovaná loděnice Klubu veslování Kondor....
13.5.2019
Dolní zámek v Panenských Břežanech u Prahy, který za druhé světové války obýval zastupující říšský...
12.5.2019
V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku začnou tento týden práce na další etapě obnovy centra....
Reklama