Občany trápí vleklá oprava mostku Hoštice u Vodochod – Klíčany

Na Náš REGION se obrátila čtenářka Petra Klusová kvůli tomu, že v listopadu 2019 byl uzavřen most mezi obcemi Hoštice u Vodochod a Klíčany. „V té době byl stanoven termín opravy na konec března 2019. Pak se prodloužil do konce května 2019 a nyní je, zdá se, v nedohlednu. Na ‚stavbě‘ byla v listopadu 2018 pouze odstraněna vrchní část vozovky, asi aby se zamezilo průjezdu vozidel (i tak ovšem auta stále projíždějí), pak se přestalo pracovat úplně,“ uvedla.

„Kvůli uzavření této spojnice se jezdí objížďkou přes obec Drasty, kde je vozovka již dlouhá léta v katastrofálním stavu. Jak je možné, že se stavba v takto malém rozsahu neustále prodlužuje a vlastně se úplně zastavila, aniž by v podstatě začala? Obecní úřad nás jako občany jen informoval, že stavba tohoto mostku (na úseku Hoštice – Klíčany) nebude v žádném případě dokončena do avizovaného konce května 2019 a veškeré dotazy a stížnosti máme směřovat na Krajskou správu a údržbu silnic Středočeského kraje,“ dodala. Na kraj se obrátila, chtěla znát konkrétní důvody, proč se stavby takto malého rozsahu stále protahují, což lidem komplikuje život.

Penále pro firmu, která má stavět a nestaví

Dostalo se jí odpovědi, že délka opravy objektu byla na základě zpracované projektové dokumentace stanovena na pět měsíců a je tak i uvedena ve smlouvě o dílo se zhotovitelem. Svolán byl kontrolní den, neboť zhotovitel přes opakované výzvy nenastoupil a v práci nepokračuje. Konkrétně se jedná o stavbu „Most evidenční číslo 2427-1 před obcí Klíčany“.

FOTO: Mostek Klíčany-Hoštice

Mostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra KlusováMostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra Klusová 2Mostek Klíčany-Hoštice - mostek – foto Petra Klusová 3

„Po zimní technologické přestávce 2018/2019 dodavatel stavebních prací, ani přes veškeré upozornění a výzvy investora a stavebního dozoru, nepokračuje v realizaci dle schváleného harmonogramu. V současné době je vyčísleno a na zhotoviteli uplatňováno smluvní penále v celkové výši 201 929 korun, v případě dalšího prodlení oproti harmonogramu bude pokračovat udělování penále a pokut dle smlouvy o dílo, případně dojde k ukončení smlouvy ze strany zadavatele,“ uvedl pro Náš REGION Miroslav Dostál z Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

Jedno z nejstarších osídlení na Praze-východ

Hoštice spadají pod Prahu-východ, respektive pod obec Vodochody, s níž na západě těsně sousedí. Do roku 1950 bývaly samostatnou obcí. V Hošticích žije kolem 250 lidí a je tam asi 90 domů. Druhou částí Vodochod jsou samotné Vodochody. Celkový počet lidí s trvalým bydlištěm v obci k 1. lednu 2010 je 556. Vodochody jsou jedním z nejstarších míst osídlení v daném okrese Praha-východ. Krajinný ráz je charakterizován částí přírodního parku Dolní Povltaví, jehož jádrem jsou takzvané Větrušické rokle. Údolí směrem k Dolu bylo oblíbeným místem procházek českého básníka Vítězslava Hálka.

„Dle archeologických nálezů žánrových a kostelních hrobů lze usuzovat na osídlení již v období neolitickém (asi 5000 až 3000 před naším letopočtem). První písemná zmínka o Vodochodech je z roku 1000, kdy byly darovány knížetem Boleslavem III. klášteru Ostrovskému. Během třicetileté války byly Vodochody zcela zpustošeny, v roce 1671 je získala jezuitská kolej sv. Klimenta na Starém Městě pražském,“ uvádí web obce. Dnes se na jejím katastru nachází tovární letiště Aero Vodochody, největší tuzemský zbrojní výrobce proudových letadel.

Klíčany leží v typicky zemědělské oblasti

Obec Klíčany se taktéž nachází v okrese Praha-východ. „Rozkládá se asi 14 kilometrů severně od centra Prahy a 19 kilometrů západně od města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Obec má přibližně 350 obyvatel a leží v typické zemědělské oblasti. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1380. Nejstarší dochovanou stavbou je zvonice z roku 1774,“ uvádí web obce.

Středočechy trápí uzavírky silnic, třeba mezi Úholičkami a Velkými Přílepy

Zvonice byla před lety ukradena. Pověřenou obcí Klíčan je Odolena Voda, o které Náš REGION opakovaně informoval. Nachází se tam kupříkladu rodný dům Vítězslava Hálka (1835-1874), který slouží jako knihovna a muzeum. Letos 8. října uplyne od úmrtí tohoto básníka, prozaika, dramatika, literárního kritika a publicisty 145 let.

Včera, 13:40
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Včera, 11:40
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
22.9.2020
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
17.9.2020
Ve dnech 2. a 3. října se v České republice, vyjma Prahy, uskuteční krajské volby....
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
Shotokan
15.9.2020
Klub japonského karate Shotokan oslaví v listopadu třicet let od svého vzniku. Neratovický občan Pavel...
Příjezd Šlechtičny do Úval
14.9.2020
V Úvalech se v sobotu 12. října uskutečnily oslavy železnice, které organizoval Klub přátel historie...
9.9.2020
Na svém kontě má desítku knih mapujících historii pražských Čakovic či Třeboradic, ale i okolních...
8.9.2020
Cukrovarnický průmysl patřil k tradičnímu životu nejen v pražských Čakovicích. Kdo však byli ti, kteří...
Reklama