1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Obec Líbeznice dostala své jméno právem. Veřejný prostor je plný skvostů

Další fotky

Do Líbeznice to je z metropole opravdu kousek a dobré spojení. Nasednete na autobus u metra Ládví a asi za čtvrt hodinky jste na místě. Když vystoupíte na Mírovém náměstí, uvidíte jeden skvost vedle druhého…

 

Mistrovská práce a pocta padlým

Kostel sv. Martina, který pochází především z 2. poloviny 18. století. Postaven byl pod dozorem zednického mistra Matěje Kinzla z Měšic, kamenické práce provedl dvorní kameník Koller, před lidskou prací, díky které kostel již stovky let stojí, člověk neustále smeká. U kostela je hřbitov, kde odpočívají ti, kteří již mezi námi nejsou.

FOTO: Líbeznice

Líbeznice - Líbeznice,_churchLíbeznice - LibezniceLíbeznice - LíbezniceLíbeznice - LíbezniceLíbeznice - Líbeznice
Další fotky
Líbeznice - Základní škola LíbezniceLíbeznice - MH_skola-Libeznice_Martin Hrubý, LíbezniceLíbeznice - MH_skola-Libeznice_Martin Hrubý, Líbeznice 2

Před kostelem je pomník padlým, který byl nedávno zrekonstruován. „Pro někoho možná jeden z mnoha pomníků, jakých můžeme na českých návsích a náměstíčkách najít spousty, pro místní však představuje trvalou vzpomínku na příbuzné či sousedy, kteří položili život v obou světových válkách,“ uvádí k vzorně upravenému pietnímu místu zpravodaj, který lze najít na webu obce.

Na náhrobku si člověk může přečíst jména líbeznických občanů, statečných lidí v obou světových válkách – legionářů, kteří zahynuli v první světové válce (1914-1918), nebo těch, kteří zemřeli v boji proti fašistické okupaci za druhé světové války 1039-1945).

Nejhezčí místa za Prahou, kam dojedete za pár minut

„Původní zachované fragmenty kovového ohrazení byly předlohou pro návrh obnovy řetězu, který zpracoval místní kovář Aleš Horáček. Řetěz tvořený vzájemně propojenými oky ve formě stlačených kosočtverců je uchycen kovovými háky do kamenných pilířků a symboličtí vojáci jsou spolu neoddělitelně navždy spojeni při své čestné stráži,“ píše v místním zpravodaji Ludmila Červínová.

Divadlo kouzel podtrhuje magickou atmosféru

Takřka naproti stojí zajímavý útvar, umění ve veřejném prostoru, které spolu s příjemnými lavičkami vytváří pohodovou atmosféru. Zajímavá je i kašna na náměstí. Je to vlastně neustále tekoucí pumpa. I u ní jsou lavičky. Na podzim a v zimě na nich těžko posedíte – to budete, po procházce a kochání se krásami Líbeznice, muset využít spíš některou z přilehlých hospůdek. Jediným rušivým elementem je množství projíždějících aut.

Kam za dobrým jídlem: Na lososa do Újezda, za středověkou kuchyní do Líbeznice

Na Mírovém náměstí v Líbeznici se nachází i Divadlo kouzel Pavla Kožíška, zajímavý je nedaleký červený mostek vedoucí přes Mratínský potok. Na druhé straně stojí dvě moderní budovy – jedna je místní radnicí, v druhé se nacházejí různé provozovny. V obci se nachází také patrová barokní fara s mansardovou střechou, pocházející z první poloviny 18. století. V útulné obci, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1236, je zkrátka co obdivovat – je líbezná.

 

FOTO: Líbeznice

Líbeznice - Líbeznice,_churchLíbeznice - LibezniceLíbeznice - LíbezniceLíbeznice - LíbezniceLíbeznice - Líbeznice
Další fotky
Líbeznice - Základní škola LíbezniceLíbeznice - MH_skola-Libeznice_Martin Hrubý, LíbezniceLíbeznice - MH_skola-Libeznice_Martin Hrubý, Líbeznice 2
Včera, 15:15
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
4.12.2019
Již třináctý ročník Mistrovství České republiky v přípravě bramborového salátu Vitana Majonéza Cup se v...
4.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
4.12.2019
Již tradičně je v Malém máslovickém muzeu, nacházejícím se v obci Máslovice, vystaven betlém z...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
29.11.2019
V souvislosti s přechodem na nové smlouvy a soutěžemi na jednotlivé městské autobusové linky provozované soukromými dopravci...
28.11.2019
Vánoční strom v Praze na Staroměstském náměstí se v sobotu 30. listopadu v 16:30 rozsvítí...
27.11.2019
Vánoce jsou svátky dětí a tak mnohé akce jsou na ně zaměřeny. Aktivity spojuje i...
Reklama