Obec Líbeznice dostala své jméno právem. Veřejný prostor je plný skvostů

Další fotky

Do Líbeznice to je z metropole opravdu kousek a dobré spojení. Nasednete na autobus u metra Ládví a asi za čtvrt hodinky jste na místě. Když vystoupíte na Mírovém náměstí, uvidíte jeden skvost vedle druhého…

 

Mistrovská práce a pocta padlým

Kostel sv. Martina, který pochází především z 2. poloviny 18. století. Postaven byl pod dozorem zednického mistra Matěje Kinzla z Měšic, kamenické práce provedl dvorní kameník Koller, před lidskou prací, díky které kostel již stovky let stojí, člověk neustále smeká. U kostela je hřbitov, kde odpočívají ti, kteří již mezi námi nejsou.

FOTO: Líbeznice

Líbeznice - Líbeznice,_churchLíbeznice - LibezniceLíbeznice - LíbezniceLíbeznice - LíbezniceLíbeznice - Líbeznice
Další fotky
Líbeznice - Základní škola LíbezniceLíbeznice - MH_skola-Libeznice_Martin Hrubý, LíbezniceLíbeznice - MH_skola-Libeznice_Martin Hrubý, Líbeznice 2

Před kostelem je pomník padlým, který byl nedávno zrekonstruován. „Pro někoho možná jeden z mnoha pomníků, jakých můžeme na českých návsích a náměstíčkách najít spousty, pro místní však představuje trvalou vzpomínku na příbuzné či sousedy, kteří položili život v obou světových válkách,“ uvádí k vzorně upravenému pietnímu místu zpravodaj, který lze najít na webu obce.

Na náhrobku si člověk může přečíst jména líbeznických občanů, statečných lidí v obou světových válkách – legionářů, kteří zahynuli v první světové válce (1914-1918), nebo těch, kteří zemřeli v boji proti fašistické okupaci za druhé světové války 1039-1945).

Nejhezčí místa za Prahou, kam dojedete za pár minut

„Původní zachované fragmenty kovového ohrazení byly předlohou pro návrh obnovy řetězu, který zpracoval místní kovář Aleš Horáček. Řetěz tvořený vzájemně propojenými oky ve formě stlačených kosočtverců je uchycen kovovými háky do kamenných pilířků a symboličtí vojáci jsou spolu neoddělitelně navždy spojeni při své čestné stráži,“ píše v místním zpravodaji Ludmila Červínová.

Divadlo kouzel podtrhuje magickou atmosféru

Takřka naproti stojí zajímavý útvar, umění ve veřejném prostoru, které spolu s příjemnými lavičkami vytváří pohodovou atmosféru. Zajímavá je i kašna na náměstí. Je to vlastně neustále tekoucí pumpa. I u ní jsou lavičky. Na podzim a v zimě na nich těžko posedíte – to budete, po procházce a kochání se krásami Líbeznice, muset využít spíš některou z přilehlých hospůdek. Jediným rušivým elementem je množství projíždějících aut.

Kam za dobrým jídlem: Na lososa do Újezda, za středověkou kuchyní do Líbeznice

Na Mírovém náměstí v Líbeznici se nachází i Divadlo kouzel Pavla Kožíška, zajímavý je nedaleký červený mostek vedoucí přes Mratínský potok. Na druhé straně stojí dvě moderní budovy – jedna je místní radnicí, v druhé se nacházejí různé provozovny. V obci se nachází také patrová barokní fara s mansardovou střechou, pocházející z první poloviny 18. století. V útulné obci, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1236, je zkrátka co obdivovat – je líbezná.

 

FOTO: Líbeznice

Líbeznice - Líbeznice,_churchLíbeznice - LibezniceLíbeznice - LíbezniceLíbeznice - LíbezniceLíbeznice - Líbeznice
Další fotky
Líbeznice - Základní škola LíbezniceLíbeznice - MH_skola-Libeznice_Martin Hrubý, LíbezniceLíbeznice - MH_skola-Libeznice_Martin Hrubý, Líbeznice 2
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
1.7.2020
Tramvajovou trať z Kobylis do Zdib připravuje společně Středočeský kraj reprezentovaný Krajskou správou a údržbou...
25.6.2020
Trať povede ze stanice Praha Vysočany do Lovosic, kde se potká s nynějším koridorem, který...
25.6.2020
Zvon kostela sv. Martina v Líbeznicích, jedinečná památka z roku 1663, se po náročné opravě...
25.6.2020
Lípa roste již více než 100 let v samotném centru obce, přímo před gotickým kostelem...
24.6.2020
Manželé Nováčkovi koupili v roce 2014 unikátní soubor historických budov v Bořanovicích - Pakoměřicích, kostel,...
24.6.2020
Žáci některých středočeských škol dostanou vysvědčení už v pátek, například v Líbeznicích u Prahy nebo...
20.6.2020
Základní škola v pražské Vinoři ve čtvrtek obnovila výuku pro žáky prvních až třetích tříd....
19.6.2020
Na území pražských Miškovic tomu již dnes nic nenasvědčuje, ale ještě před pár lety zde...
18.6.2020
Lysá nad Labem na Nymbursku dnes slavnostně otevřela parkoviště P+R (Park and Ride - Zaparkuj...
Reklama