9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Policie ČR na zámku ve Vinoři zůstane, část se ale zpřístupní veřejnosti

Ve vinořském zámku už léta sídlí jednotka Policie ČR. Radnice se jej snažila zpřístupnit veřejnosti, vždy však narazila na nějaký problém. Nyní se povedl kompromis. Policie ČR bude v zámku dál, částečně ale bude veřejnosti zpřístupněn.

Reklama

Všechny naše sny se mohou stát skutečností, pokud máme odvahu je následovat. To kdysi prohlásil Walt Disney. Jeho slova připomněl první místostarosta Vinoře Michal Biskup ze Sdružení pro Vinoř. On se právě pokouší plnit sen nejen svůj, ale i dalších vinořských obyvatel. Když se totiž před deseti lety do Vinoře přistěhoval, chtěl se jít podívat na místní zámek, zjistil ale, že je nepřístupný, stejně jako zámecká zahrada, a přes vysokou zeď byla stěží vidět věžička. Před třemi lety, když se stal místostarostou, proto začal jednat se zástupci Policie ČR, s památkáři, projektanty a mnoha dalšími.

FOTO: Policie ČR na zámku ve Vinoři zůstane, část se ale zpřístupní veřejnosti

Policie ČR na zámku ve Vinoři zůstane, část se ale zpřístupní veřejnosti - zamek-dron01Policie ČR na zámku ve Vinoři zůstane, část se ale zpřístupní veřejnosti - zamek02Policie ČR na zámku ve Vinoři zůstane, část se ale zpřístupní veřejnosti - zamek01

„Po druhé světové válce začal zámeček využívat český stát, vystřídalo se tam několik institucí, koncem 90. let měl být odprodán, s tím, že už byl zařazen mezi majetek, který stát nepotřebuje. Jenže v roce 2002 přišla povodeň a zásahová jednotka Policie ČR spolu s některými dalšími jejími útvary, které sídlily ve Veltrusech, byly spláchnuty vodou. Hledalo se pro ně dočasné ubytování, a jelikož byl zámeček volný, jednotka tam byla dislokována, od té doby tu zůstává. Jedná se o dopravní i cizineckou policii a zásahovou jednotku pro Středočeský kraj“, uvedl Michal Biskup pro Náš REGION.

Policisté nevadí. To, že zámek není vidět, ano

Ač se o to vedení radnice dlouhodobě snažilo, nikdy se odchod policistů vyjednat nepodařilo. „Není rozhodující, kdo je, nebo není uvnitř, ale to, jestli je zámeček vidět a je alespoň částečně zpřístupněn veřejnosti. Když jsem se stal místostarostou, zkusili jsme proto jít jinou cestou, oslovili jsme ředitel policie Středočeského kraje plk. JUDr. Václava Kučeru a navrhli, že by se areál mohl po malých krůčcích začleňovat do života Vinoře. První, co se díky plukovníku Kučerovi podařilo, bylo, že se o tři metry posunul plot vzadu za zámkem, který zasahoval až k potoku, což vytvářelo neprůchozí oblast. Městská část zafinancovala nový plot a vznikla krásná procházková trasa,“ řekl Biskup.

To byl první krok a následují další. „Před zámkem je betonová zeď z prefabrikovaných dílců, pocházející ze 60. let, nahoře bývaly ostnaté dráty, vypadalo to jako koncentrák, je tam neprůhledná brána, která se zavírala a zámeček nebyl vůbec vidět. Začali jsme jednat o tom, za jakých podmínek by se dala betonová zeď strhnout, abychom umožnili návštěvníkům, kteří přijdou, zámek vidět. Hledali jsme možné cesty. Policie totiž potřebuje střežit svůj prostor, má tam dislokované útvary, které jsou pod zvýšeným stupněm zabezpečení, potřebuje, aby se objekt dal monitorovat kamerami, dal se uzavřít, aby tam nemohl nikdo vniknout. Ale došli jsme ke konsensu,“ pokračoval místostarosta.

„Z archivů ze 17. století jsme zjistili, že součástí zámku byla ohradní zeď, která umožňovala areál uzavřít. Ve spolupráci s památkáři a architektem, který pro nás dělal projekt, jsme navrhli, že by se původní zdi dostavěly, udělala by se tam boční brána, a tím pádem by zámek vypadal jako kdysi dávno. Policie by si zároveň mohla svou část uzavřít a my bychom mohli zbourat tu ošklivou zeď, která ničí celý výhled na zámek,“ uvedl.

Přibude i zámecký park?

Městská část také před několika lety směnila část pozemku před zámkem, nechala jej vyčistit, byly tam provedeny terénní úpravy. „Chtěli bychom tam vybudovat zámecký park. Když se zbourá betonová zeď, zámecký park plynule naváže na bezprostřední předzámčí až k nově dostavěným zdem a zrekonstruovaným branám. To je náš cíl na příští rok. Nedávno bylo již vydané stavební povolení i demoliční výměr,“ řekl. „Až postavíme cyklostezku ze Kbel do Vinoře, tak od odbočky na Satalice půjde podél staré zámecké zdi, procházet bude předzámčím až na vinořské náměstí. Dále běží projekt na obnovu a rekonstrukci zámeckých zdí,“ dodal.

Policie podle jeho slov potřebuje nový objekt kasárenského typu, zámeček je pro ni nevhodný, je to kulturní památka, uvnitř jsou kachlová kamna, fresky a památkáři nedovolí sekat do zdí, dělat tam rozvody počítačových sítí a elektřiny. Jenže na nový objekt zatím Policie ČR nemá finanční prostředky. „Třeba se něco za pět nebo deset let podaří najít. Zatím jsme se dohodli na kompromisu, což nebylo jednoduché, ale je to velký krok pro Vinoř a její obyvatele,“ uzavřel Biskup.

14.2.2019
Ke stoletému výročí Československa vydalo loni město Úvaly publikaci historičky Lenky Mandové "Českoslovenští legionáři a...
13.2.2019
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) obdržel nabídku Andreje Babiše (ANO) ohledně pozemků v Letňanech, kam...
13.2.2019
Psy, křečka, uniformu pilota, lednici, rotoped, ale i urnu s popelem zapomněli loni cestující v...
13.2.2019
Hlavní město zřejmě neschválí změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové kompostárny ve Vinoři, kterou...
12.2.2019
Středočeští radní schválili posudek vlivu na životní prostředí (EIA) pro tramvajovou trať do Zdib. Jde...
12.2.2019
V sobotu 16. února od 19.30 hodin se v Divadle Horní Počernice (Voltuzská 12) uskuteční...
12.2.2019
Pro obchvat Kralup nad Vltavou je vykoupeno 60 procent pozemků. Jeho stavba je jednou ze...
12.2.2019
Navzdory tomu, že se v rámci celého Středočeského kraje zvýšil počet dopravních nehod, na území...
11.2.2019
Letošní zimní údržba je pro silničáře ve Středočeském kraji náročnější než předchozí. V řadě měst...
11.2.2019
Praha letos vydá na investice 19,4 miliardy Kč. Rada hlavního města dnes přidala na investice...
Reklama