Poradna v Čelákovicích poradila ženě, na kterou si manžel vzal půjčku

Poradna je otevřela každou první středu v měsíci od 13 do 17 hodin v budově Městského úřadu na náměstí 5. května.

Poradnu neziskové organizace Respondeo v Čelákovicích navštívila Věra s dotazem ohledně dluhové problematiky. Uvedla, že v květnu 2017 náhodně objevila na pracovním stole manžela smlouvu o půjčce od nebankovní společností uzavřenou v březnu 2016. Smlouva o půjčce byla psaná na její jméno, byla na ní uvedena její adresa, číslo občanského průkazu a její podpis.

„Při konzultaci uvedla, že se domnívala, že je manžel zřejmě delší dobu bez práce, ale vzhledem ke skutečnosti, že ji každý měsíc přispíval nějakou částkou na domácnost, tak tomu nevěnovala větší pozornost. Smlouva o půjčce byla uzavřena s nebankovní společností, výše půjčky činila 275 000 korun, splátky byly písemně domluvené na částku ve výši 6 970 korun po dobu 72 měsíců, při dodržení měsíčních splátek po dobu 72 měsíců by měla klientka zaplatit celkovou částku ve výši 501 840 korun,“ přiblížila pro Náš REGION sociální pracovnice a poradkyně Václava Zajíčková.

Matka ručí za bratrovu hypotéku, obrátila se žena na poradnu ve Staré Boleslavi

„Manžel naší klientce přiznal, že si skutečně vzal půjčku na její jméno a podpis zfalšoval. Půjčka byla uzavřena přes internet. Občanský průkaz oskenoval a poslal na uvedený kontakt nebankovní společnosti spolu s podepsanou smlouvou,“ uvedla. Věra se v poradně svěřila, že je z celé situace zoufalá, protože ještě splácejí hypotéku a manžel je skutečně bez práce. Půjčku si vzal právě z tohoto důvodu. Věra uvedla, že manželovi přestala zcela důvěřovat, jejich vztah je napjatý a že zatím se s manželem domluvili, že se budou snažit, aby jejich nezletilý syn v tuto dobu nepoznal, že rodina není zcela funkční.

Splácet, aby nepřišel exekutor

V poradně bylo Věře vysvětleno, že se může obrátit na Policii ČR a na manžela podat trestní oznámení. „Bylo jí vysvětleno, že je možné celou situaci vysvětlit příslušnému pracovníkovi nebankovní společnosti a požádat o snížení měsíčních splátek do doby, než si manžel najde nové zaměstnání. Vysvětleno jí též bylo, že je velmi dobré, aby s nebankovní společností komunikovala, snažila se půjčku splácet, aby nemusela řešit splátky s exekutorem. Dále to, že by bylo vhodné navštívit s manželem odbornou poradnu ohledně zlepšení vzájemných vztahů,“ uvedla Zajíčková.

Vleklé domácí násilí syna vůči rodičům ve středočeské vesničce

„Je důležité, aby se s manželem nedostali do platební neschopnosti, aby celá věc neskončila vymáháním pohledávky přes exekutora. Vzhledem k výši půjčky by mohly být ostatní náklady (například úroky z prodlení, smluvní pokuty, náklady nalézacího řízení, odměna advokáta, odměna exekutora a podobně) značně vysoké,“ řekla Zajíčková. Dodala, že Věra během konzultace několikrát poděkovala za psychickou podporu. „Uvedla, že se na policii s trestním oznámením na manžela zřejmě obracet nebude, protože půjčky stejně musí splácet sama. Řekla, že se určitě s manželem domluví ke společné návštěvě v manželské poradně,“ dodala.

Poradna Respondea, kde jsou služby poskytovány zdarma, je otevřena každou první středu v měsíci od 13 do 17 hodin v budově Městského úřadu na náměstí 5. května.

Včera, 09:55
Intervenční centrum pro oběti domácího násilí Respondeo, které funguje na Praze východ, například v Čelákovicích...
Farmářské trhy na pražské Kubáni
6.4.2020
Stále čteme, že místnosti, tedy i obchody, se mají hodně větrat. To by se na...
30.3.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
25.3.2020
„Máme jeden respirátor na stanovišti. Zatímco civilisté jsou vyzýváni k nošení roušek i v MHD,...
22.3.2020
V Lysé nad Labem na Nymbursku by mělo vzniknout přístaviště pro rekreační lodě. Město na...
Pražští zastupitelé jednali v rouškách, přišel jich jen nutný počet, jednání bylo možné, tak jako jindy, sledovat online.
22.3.2020
Pražské zastupitelstvo, které v březnu kvůli šíření koronavirové infekce jednalo v mimořádných podmínkách, kdy především...
21.3.2020
Brandýs nad Labem u Prahy plánuje opravit kino i areál letního kina ve Staré Boleslavi...
20.3.2020
Šíření koronavirové infekce zmobilizovalo i samosprávy. V obcích, městysech, městech i městských částech jedou na...
17.3.2020
Vedení města Kralupy nad Vltavou se sešlo na pracovní poradě s ředitelkami kralupských mateřských škol,...
Reklama