Tramvajová trať do Zdib by měla být hotova v roce 2025

V roce 2017 bylo z iniciativy Středočeského kraje, reprezentovaného Krajskou správou a údržbou silnic (KSÚS), zajištěno pořízení několika studií příměstské drážní dopravy přes hranici Prahy do Středočeského kraje. Náš REGION o tom již informoval. Nyní přinášíme podrobnosti, které nám sdělil Dopravní podnik hlavního města Prahy.

„Jako nejlepší byl vyhodnocen a k další přípravě doporučen záměr tramvajové trati Vozovna Kobylisy – Zdiby, přinášející zásadní benefit v možnosti zřídit nová parkoviště a parkovací domy u dálnice D8 s rychlým spojením novou trasou MHD jak na metro do Kobylis, tak i přímo do centra města. Cílem výstavby trati je nabídnutí dopravního prostředku s vyšším komfortem, rychlostí a kapacitou proti autobusové dopravě. Záměr má sloužit zejména k vytvoření kapacitních parkovišť P+R a terminálů MHD v místech křížení uvažované trati s budoucí trasou Pražského okruhu a se stávající dálnicí D8,“ uvedla pro Náš REGION tisková mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Aneta Řehková.

Délka novostavby trati je 5,6 kilometru

Navržená trať má vést z Kobylis v ose ulice Ústecká, mimo území hlavního města pak v ose silnice č. II/608. „U mimoúrovňové křižovatky s dálnicí D8 je navržena mostní estakáda a za dálnicí ukončení s parkovacím domem P+R. Dojezdová doba od tohoto parkovacího domu P+R tramvají ke stanici metra Kobylisy by činila asi osm minut, přímá jízda z parkoviště P+R tramvají do centra Prahy (stanice Staroměstská) pak asi třicet minut. Délka novostavby trati je 5,6 kilometru, předpokládané náklady dle studie pouze na tramvajovou trať 1 940 milionů korun, což je ovlivněno mimoúrovňovým křížením dálnice D8. Výše nákladů bude zpřesněna v roce 2019 v rámci projektové přípravy, nyní se jedná o odhad dle studie,“ pokračovala.

Kdy pojedou tramvaje z Prahy do Zdib a Brandýsa nad Labem?

Zklidnění hlavních komunikací

Záměr stavby tramvajové trati do Zdib schválila svým usnesením v únoru 2018 Rada Středočeského kraje a následně také v červenci 2018 Rada hl. m. Prahy. „Součástí akce bude nejen tramvajová trať, ale také rekonstrukce silnice č. II/608 a ulice Ústecká, která přispěje ke zvýšení bezpečnosti silniční dopravy i pěších. Nezanedbatelným aspektem záměru je tedy také zklidnění hlavních komunikací ve Zdibech a Praze – Dolních Chabrech, kde zřízení tramvajové trati uličnímu profilu přinese znaky městského bulváru namísto někdejší čtyřpruhové komunikace. Realizace záměru umožní snížit intenzity automobilové dopravy o vozidla, která zaparkují na P+R a pro následné cesty využijí jejich posádky ekologické tramvajové dopravy. Záměr tím přispívá k trvale udržitelnému rozvoji,“ uvedla.

FOTO: Tramvaje do Zdib

Tramvaje do Zdib - Tramvajová zastávkaáTramvaje do Zdib - Velikonoční tramvaj (3)

Po oznámení EIA bude vybrán projektant

Aktuálně se pro záměr připravuje oznámení EIA k posouzení vlivu na životní prostředí. Následně bude v roce 2019 proveden výběr projektanta pro kompletní projektové zajištění akce, ze kterého očekáváme v roce 2019 přípravu projektu k územnímu řízení. „Tyto fáze projektu bude připravovat společně Krajská správa údržby silnic a Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), oba subjekty za tímto účelem uzavřely v roce 2018 smlouvu o spolupráci a o sdružení veřejných zadavatelů. Předpokládáme projektovou přípravu a projednání všech stupňů do roku 2022 a následně výstavbu do roku 2025,“ dodala Řehková.

16.11.2020
Některá nízkoprahová zařízení, kupříkladu klub Pacifik na pražském Černém Mostě, se zapojila do pomoci se...
10.11.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo rozšíření účelu investiční akce v Praze-Běchovicích, kdy bezbariérový přístup bude...
9.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
5.11.2020
Opatření, jejichž cílem má být zbrzdit šíření koronavirové infekce, určila i charakter různých tradičních akcí....
1.11.2020
Prošla si nemocí, při které jí bylo hodně zle. Domů z nemocnice se zpěvačka Jiřina...
25.10.2020
Podobně jako na jaře, i na podzim sáhl ROPID v součinnosti s magistrátem k omezení...
Milada Sigmundová u sochy chilského básníka Pabla Nerudy v pražských Košířích
13.10.2020
Na státní svátek 28. září, po statečném boji s dlouhou a těžkou nemocí, ve věku...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
Reklama