-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Přeplněná škola ve Všenorech: Pomůže rozšíření, nebo je potřeba postavit novou?

Při bouřlivé veřejné diskusi ohledně územního plánu Všenor padlo mimo jiné i to, že pokud by došlo k výstavbě bytových domů, je třeba zajistit i občanskou vybavenost, tedy například obchody, lékárnu, zdravotnické středisko… Hodně lidí v sále obecního úřadu hovořilo především o tom, že obci by se hodila ještě jedna základní škola.

Reklama

Investor Richard Chlad z firmy Krijcos uvedl, že stavění nových základních a mateřských škol nepovažuje za efektivní, lepší mu přijde rozšiřování kapacit těch stávajících. Všenory mají v současné době jednu veřejnou základní a mateřskou školu a jednu soukromou mateřskou školu. Kdyby byly v areálu Krijcos postaveny nové byty a do obce přibylo asi šest set občanů včetně dětí (rozhodnout by o tom mělo lednové referendum, mnoho místních to odmítá), nová škola nebo rozšíření kapacity té stávající by bylo nutností. Totéž se týká školek. V diskusi na obecním úřadě zaznělo, že už v současné době je situace napjatá, neboť základní všenorskou školu navštěvují i »přespolní«, jedná se o spádovou školu. S kapacitami škol se potýkají i jiné obce, nejen na Praze-západ. Školní kapacity budou rozšiřovány kupříkladu i v Jirnech (Praha-východ).

Shoda napříč politickým spektrem

Problému v obecné rovině se věnovali politici v rámci kulatého stolu Stálé komise asociací ve vzdělávání a EDUin s názvem »Co plánují politické strany pro oblast školství po volbách?«. „Veřejné školství je podfinancované, je třeba dávat do něj peníze. S obcemi dlouhou dobu nikdo nekomunikoval, nikdo se jich na nic neptal, chceme vytvořit síť základních škol, které vnímáme jako srdce obcí. Zvedlo se rozpočtové určení daní, příspěvek na žáka se zvedl z 8 na 13 tisíc korun, od 1. ledna příštího roku by to mělo být znát,“ uvedla exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Pokud škola nebude kvalitní, počty žáků budou ubývat a školy tím pádem dostanou méně peněz,“ doplnil místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN).

„Zvyšují se počty žáků, chybí nejen kapacity základních a mateřských škol, ale také školních družin, je třeba vytvořit podmínky vedoucí ke zlepšení stavu,“ řekla poslankyně Marta Semelová (KSČM). Podle Václava Klause ml. (ODS) musí být regionální školství na prvním místě, je třeba snížit rozdíly v situaci jednotlivých krajů. Situací se zabývají i odbory, na zářijovém protestním mítinku v Betlémské kapli uvedla prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová, že do základních škol nastupují silné ročníky a v budoucích letech budou chybět nejen kapacity škol, ale i učitelé. Problém se palčivě týká nejen malých obcí (včetně těch kolem Prahy), ale i okrajových městských částí hlavního města. A je vidět, že v tomto směru panuje shoda napříč spektrem.

Včera, 15:27
Operátoři tísňové linky 158 přijali ve středu 16. ledna v podvečer dvě oznámení, týkající se...
15.1.2019
Policisté v pondělí pozdě večer zadrželi dva podezřelé z prosincové vraždy obsluhy benzinové stanice v...
8.1.2019
Základní škola na Komenského náměstí v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku bude mít novou kuchyni...
8.1.2019
Neratovice plánují úpravy návsi v části Lobkovice v historickém duchu. Jde o jednu z nejvýznamnějších...
3.1.2019
Záchranáři ve Středočeském kraji museli o Silvestra, při novoročních oslavách, ošetřit čtrnáct lidí s poraněním...
2.1.2019
Když člověk zavítá do Máslovic, kam jede mimo jiné autobus z pražských Kobylis, čekají na...
21.12.2018
Petici "proti parkovišti na místo lesa v Praze-Klánovicích" projednalo pražské zastupitelstvo. Bude se jí zabývat...
20.12.2018
V roce 2017 bylo z iniciativy Středočeského kraje, reprezentovaného Krajskou správou a údržbou silnic (KSÚS),...
17.12.2018
Nejsilnější náborové plány pro první čtvrtletí roku 2019 hlásí Praha s čistým indexem trhu práce...
14.12.2018
Středočeský kraj chce postavit další dva nové úseky Labské cyklostezky. První úsek spojí obec Kly...
Reklama