15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Šikana, kyberšikana, kybergrooming. Strážník diskutoval s dětmi v Odoleně Vodě!

O šikaně a nástrahách internetu přednášel dětem ze 4. B Základní školy Vítězslava Hálka v Odoleně Vodě strážník tamní Městské policie Pavel Pelikán. Uvedl, že šikanou je to, když se někdo k někomu dlouhodobě nechová hezky a ubližuje mu. Přednáška měla interaktivní formu, děti reagovaly v jejím průběhu – šikana podle nich je, když se někdo posmívá slabšímu a když ho bije.

Reklama

Pelikán dodal, že k šikaně často dochází ve škole, v různých partách nebo cestou do školy. Šikanovaným jsou brány svačiny, jsou ponižováni, což se může negativně odrazit na jejich psychickém i fyzickém zdraví. V některých případech může zoufalost vést až k sebevraždě. Podle městského strážníka je proto důležité, aby se dítě se šikanou nebálo a nestydělo svěřit rodičům nebo zavolat na Linku důvěry 116 111 (děti ji mají uvedenou i v žákovských knížkách), dopis mohou vložit do školní schránky. Mlčet by neměli ani ti, kteří jsou svědky šikany, tedy třeba spolužáci. Není to žalování!

Policie chce mít kriminalisty pěkně pohromadě v jednom obřím paneláku na kraji Prahy. Zbraslaváci ale svoji čtvrť brání

Pelikán uvedl, že obětí šikany bývají většinou malí a slabší nebo ti, kteří se čímkoli liší, stát se jí ale může prakticky každý. „Obětí šikany se stávají i děti s tělesným omezením nebo ze sociálně slabších rodin, které nemají značkové oblečení nebo tablety,“ řekl. Naopak pachateli často bývají starší, větší a silnější, mnohdy celá skupina, parta. Někteří začnou šikanovat, protože v rodině nenacházejí lásku, jiní mají vše, co potřebují, a šikanují pro pobavení. Pelikán uvedl, že to druhé je ještě horší, omluvitelné ale není ani jedno. Děti, které jsou šikanované, mnohdy nic neřeknou, bojí se, že by jim nikdo nevěřil, bojí se přiznat to. Přitom je třeba, aby věděly, že se nemají za co stydět! „Nemohou spát, mají deprese,“ řekl Pelikán. Často mlčí i třída, někdo se k šikaně dokonce i přidá.

Povinnost oznámit šikanu

Městský strážník uvedl, že trestní odpovědnost je od 15 let – s jistými rozdíly oproti odpovědnosti plnoletých. I chování dětí, které šikanují, ale může mít následky, při šikaně totiž dochází k násilí, zabavování věcí a podobně – situaci může řešit Odbor sociálně právní ochrany dětí – dítě, které šikanuje, může být pod dohledem úředníka, může být například umístěno do diagnostického ústavu. Povinnost oznámit šikanu mají i ti, co jí, byť mnohdy nechtěně, přihlížejí. Měli by ji oznámit ve škole. Třeba v Základní škole Vítězslava Hálka mají schránku, kam děti mohou vhodit dopis s tím, co je trápí.

FOTO: O šikaně v základní škole v Odolena Voda

O šikaně v základní škole v Odolena Voda - All-focusO šikaně v základní škole v Odolena Voda - All-focusO šikaně v základní škole v Odolena Voda - All-focusO šikaně v základní škole v Odolena Voda - All-focusO šikaně v základní škole v Odolena Voda - All-focus
Další fotky
O šikaně v základní škole v Odolena Voda - All-focus

Pelikán dětem promítl film, který (se změněnou identitou) pojednával o případu malého Kvída, který byl šikanován, spolužáci mu brali svačiny, peníze, musel jim zavazovat tkaničky u bot, strkali mu hlavu do záchodové mísy, přičemž třída přihlížela. Kvído se nikomu nesvěřil, nechal „dopis na rozloučenou“ a skočil ze čtvrtého patra. Pád přežil, s maminkou se odstěhovali, ti, kteří šikanovali, byli ze školy vyhozeni. Kvído má ale trvalé zdravotní následky včetně šrámů na duši.

Jednou z forem šikany je kyberšikana, která se odehrává na internetu, především na sociálních sítích, i tam je některým dětem ubližováno, například je nahráváno na nich páchané fyzické násilí.

Nebezpečný kybergrooming

Problémem je i kybergrooming, tedy jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť a přinutit ji k osobní schůzce. Pelikán uvedl, že pachatele může policie vystopovat podle uvedené IT adresy. Je ale třeba prevence, aby děti nereagovaly na pokus navázat kontakt někým, koho neznají. Promítnut byl opět film, kdy dívka, na kterou rodiče neměli čas, si našla „kamaráda“ přes internet. Smluvil si s ní schůzku, na kterou přijel dospělý muž v autě s tím, že dívku za kamarádem Honzíkem zaveze. Zavezl ji ale do lesa, znásilnil a zavraždil.

Šikana jako chyba výchovy. Poznejte typy dětských agresorů. Koho si vybírají za oběť?

Pelikán děti nabádal i k tomu, aby si hlídaly svoje internetové soukromí – počítač, e-maily a další zabezpečovaly bezpečným heslem, nikoli třeba datem narození nebo jménem svého pejska. Heslo by mělo být nejméně osmimístné, ale doporučuje se spíš dvanácti- i vícemístné. Střídat by se měla malá a velká písmena, číslice a různé znaky. Důležité je nikomu heslo neprozrazovat.

Aktivní základní škola

Strážník Městské policie Pelikán s přednáškami navštěvuje základní školy na Praze-východ, na středu 24. dubna má naplánovanou besedu v Městské knihovně Odolena Voda právě s tématem „Internetem bezpečně – chraňte své děti i na internetu“. Do Základní školy Vítězslava Hálka v Odoleně Vodě přichází dlouhodobě, děti jej už znají a přednášky spojené s diskusí je viditelně baví, což Náš REGION pozoroval právě ve 4. B. Ve škole jsou velmi aktivní, třeba z výroční zprávy školního roku 2017-2018 lze vyčíst, že realizují různé výchovy nad rámec povinného vzdělávání – třeba environmentální výchovu.

Pro politickou satiru RePublika v Rock Café není nic svaté. Přesto není zlá!

Včera, 12:08
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
14.8.2019
V Praze od začátku roku do 9. srpna uzavřelo registrované partnerství 64 párů. Loni za...
10.8.2019
Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle...
9.8.2019
V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku zpozorovali vědci rodinu dudka, který patří k...
9.8.2019
Nejsilnější vědecký laser na světě. Objev nového léku proti rakovině prsu. Vývoj družice směřující ke...
8.8.2019
Sílu dotyku s rukou osobnosti světového formátu může zažít návštěvník v Litoměřicích. Muzeum Křišťálový dotek...
Reklama