SK Viktorie Jirny oslaví devadesátku. Nevěřili byste, jaká slavná jména jsou s klubem spojena

Další fotky

Fotbalový klub SK Viktorie Jirny má za sebou dlouhou historii, příští rok uplyne devadesát let od jeho založení. Založen byl na ustavující schůzi v místní Sokolovně v červenci 1928, v témže roce vyhrál hned svůj první zápas. Porazil Spartu N. Jirny 3:7, premiérový gól vstřelil Antonín Gurtman. Jiné prameny hovoří o tom, že klub byl založen již v roce 1927, místní se ale shodují na roku 1928. Ať tak či tak, každopádně SK Viktorie Jirny je jediným místním klubem, který stále žije, zatímco Sparta N. Jirny ani místní Rudá hvězda už nefungují.

Klubu v rozletu zabránil jen nedostatek peněz

Historii klubu pečlivě schraňuje místní občan Václav Jelínek. Má fotografie někdejších hráčů i osmistránkové časopisy, které klub dodnes vydává místo vstupenek – když zkrátka zajdete na domácí zápas a zaplatíte vstupné 50 korun, spolu s podívanou na kvalitní kopanou se vám dostane mimo jiné i informací o klubu, s kterým SK Viktorie Jirny právě hraje.

FOTO: SK Viktorie Jirny

SK Viktorie Jirny - zacatky SK Viktorie Jirny 3SK Viktorie Jirny - zacatky SK Viktorie JirnySK Viktorie Jirny - casopisy misto vstupenekSK Viktorie Jirny - vstup na hristeSK Viktorie Jirny - vstup na hriste 2
Další fotky
SK Viktorie Jirny - hristeSK Viktorie Jirny - hriste 2

SK Viktorie Jirny je úspěšný – hraje třetí ligu a v minulosti se málem dostal do druhé ligy, zabránily tomu jen peníze, kvůli jejichž nedostatku by nebylo možné druholigové požadavky splnit. V tabulce České fotbalové ligy si SK Viktorie Jirny vede dobře. „V letech 2015/2016 a 2016/2017 jsme skončili první,“ uvedl pro Náš REGION předseda klubu Josef Francl. Dva roky předtím byla jirenská Viktorka druhá, předtím hrála sedm let v Divizi. Letos skončila v ČFL desátá. „I to je dobré,“ uvedl Jelínek. „Přesto bychom se rádi dostali zase nahoru,“ dodal Francl.

Kopal do protihráče a rozhodčího knockoutoval. Bývalému reprezentantovi hrozí doživotní distanc

S klubem jsou spojena slavná jména

Klubem v minulosti prošli fotbalisté jako David Zoubek, Marek Kincl, Roman Janoušek, hokejový trenér a bývalý hokejista František Výborný nebo několikanásobný mistr v hokeji David Výborný. „Chodil k nám třeba i zpěvák Václav Noid Bárta,“ připomněl Francl. Klubem „procházejí“ i fotbalisté, kteří předtím působili v první či druhé lize. SK Viktorie Jirny má k dispozici velké hřiště a budovu se zázemím – tělocvičnou, saunou, vířivkou… V části objektu je hospůdka, která funguje nejen po zápasech, ale i v běžných dnech.

V Lidicích se vloupali do šaten místních fotbalistů

Problém je podle Francla v tom, že je nedostatek dětí, které chtějí hrát fotbal. „Mají dnes jiné zájmy, třeba počítače, bohužel, je to velký problém,“ posteskl si Francl. Přesto SK Viktorie Jirny práci s dětmi nevzdává a má přípravku pro děti od osmi do deseti let. Pro nedostatek hráčů se ale nepodařilo ustavit oddíl pro starší děti – od deseti do čtrnácti let. Vyřešilo se to tak, že se spojily Jirny, Šestajovice a Nehvizdy a mají společný oddíl.

FOTO: SK Viktorie Jirny

SK Viktorie Jirny - zacatky SK Viktorie Jirny 3SK Viktorie Jirny - zacatky SK Viktorie JirnySK Viktorie Jirny - casopisy misto vstupenekSK Viktorie Jirny - vstup na hristeSK Viktorie Jirny - vstup na hriste 2
Další fotky
SK Viktorie Jirny - hristeSK Viktorie Jirny - hriste 2

 

20.5.2020
Poté co narukoval do války, si rodina myslela, že zemřel. On však zůstal na druhé...
17.5.2020
Poštovních úřadů v Praze, které by sídlily sto padesát let na jedné adrese mnoho nenajdeme,...
14.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
14.5.2020
Film Obecná škola už patří k české klasice. Celý děj je popisem dětství jeho autora...
12.5.2020
Mezi Prahou a Mělníkem bude opět pravidelná osobní lodní doprava. Loni přibylo cestujících, kteří ji...
4.5.2020
Práce četníků a policistů byla dříve o mnoho náročnější než dnes. O služebních automobilech či...
11.4.2020
Brandýs nad Labem u Prahy již řadu let opravuje místní zámek. Letos rekonstruuje rytířský sál...
9.4.2020
Intervenční centrum pro oběti domácího násilí Respondeo, které funguje na Praze východ, například v Čelákovicích...
Farmářské trhy na pražské Kubáni
6.4.2020
Stále čteme, že místnosti, tedy i obchody, se mají hodně větrat. To by se na...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
Reklama