SK Viktorie Jirny oslaví devadesátku. Nevěřili byste, jaká slavná jména jsou s klubem spojena

Další fotky

Fotbalový klub SK Viktorie Jirny má za sebou dlouhou historii, příští rok uplyne devadesát let od jeho založení. Založen byl na ustavující schůzi v místní Sokolovně v červenci 1928, v témže roce vyhrál hned svůj první zápas. Porazil Spartu N. Jirny 3:7, premiérový gól vstřelil Antonín Gurtman. Jiné prameny hovoří o tom, že klub byl založen již v roce 1927, místní se ale shodují na roku 1928. Ať tak či tak, každopádně SK Viktorie Jirny je jediným místním klubem, který stále žije, zatímco Sparta N. Jirny ani místní Rudá hvězda už nefungují.

Klubu v rozletu zabránil jen nedostatek peněz

Historii klubu pečlivě schraňuje místní občan Václav Jelínek. Má fotografie někdejších hráčů i osmistránkové časopisy, které klub dodnes vydává místo vstupenek – když zkrátka zajdete na domácí zápas a zaplatíte vstupné 50 korun, spolu s podívanou na kvalitní kopanou se vám dostane mimo jiné i informací o klubu, s kterým SK Viktorie Jirny právě hraje.

FOTO: SK Viktorie Jirny

SK Viktorie Jirny - zacatky SK Viktorie Jirny 3SK Viktorie Jirny - zacatky SK Viktorie JirnySK Viktorie Jirny - casopisy misto vstupenekSK Viktorie Jirny - vstup na hristeSK Viktorie Jirny - vstup na hriste 2
Další fotky
SK Viktorie Jirny - hristeSK Viktorie Jirny - hriste 2

SK Viktorie Jirny je úspěšný – hraje třetí ligu a v minulosti se málem dostal do druhé ligy, zabránily tomu jen peníze, kvůli jejichž nedostatku by nebylo možné druholigové požadavky splnit. V tabulce České fotbalové ligy si SK Viktorie Jirny vede dobře. „V letech 2015/2016 a 2016/2017 jsme skončili první,“ uvedl pro Náš REGION předseda klubu Josef Francl. Dva roky předtím byla jirenská Viktorka druhá, předtím hrála sedm let v Divizi. Letos skončila v ČFL desátá. „I to je dobré,“ uvedl Jelínek. „Přesto bychom se rádi dostali zase nahoru,“ dodal Francl.

Kopal do protihráče a rozhodčího knockoutoval. Bývalému reprezentantovi hrozí doživotní distanc

S klubem jsou spojena slavná jména

Klubem v minulosti prošli fotbalisté jako David Zoubek, Marek Kincl, Roman Janoušek, hokejový trenér a bývalý hokejista František Výborný nebo několikanásobný mistr v hokeji David Výborný. „Chodil k nám třeba i zpěvák Václav Noid Bárta,“ připomněl Francl. Klubem „procházejí“ i fotbalisté, kteří předtím působili v první či druhé lize. SK Viktorie Jirny má k dispozici velké hřiště a budovu se zázemím – tělocvičnou, saunou, vířivkou… V části objektu je hospůdka, která funguje nejen po zápasech, ale i v běžných dnech.

V Lidicích se vloupali do šaten místních fotbalistů

Problém je podle Francla v tom, že je nedostatek dětí, které chtějí hrát fotbal. „Mají dnes jiné zájmy, třeba počítače, bohužel, je to velký problém,“ posteskl si Francl. Přesto SK Viktorie Jirny práci s dětmi nevzdává a má přípravku pro děti od osmi do deseti let. Pro nedostatek hráčů se ale nepodařilo ustavit oddíl pro starší děti – od deseti do čtrnácti let. Vyřešilo se to tak, že se spojily Jirny, Šestajovice a Nehvizdy a mají společný oddíl.

FOTO: SK Viktorie Jirny

SK Viktorie Jirny - zacatky SK Viktorie Jirny 3SK Viktorie Jirny - zacatky SK Viktorie JirnySK Viktorie Jirny - casopisy misto vstupenekSK Viktorie Jirny - vstup na hristeSK Viktorie Jirny - vstup na hriste 2
Další fotky
SK Viktorie Jirny - hristeSK Viktorie Jirny - hriste 2

 

7.8.2020
"Voják je pro mě především člověk, který za války nemůže, je jen obětí politiků dané...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
21.7.2020
Třeboradická zvonice je patrně nejstarší stavbou městské části, s největší pravděpodobností totiž byla postavena už...
16.7.2020
Nejsevernější pražská městská část Čakovice, Miškovice, Třeboradice na svém území nemá jen známý čakovický zámek....
15.7.2020
Sepsal sbírku básní s názvem Nostalgie mého života. Se svou skupinou získal několik ocenění na...
12.7.2020
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
10.7.2020
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
9.7.2020
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
Reklama