-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Stavební úřad nařídil vyklizení ubytovny v Husinci

Stavební úřad nařídil vyklizení soukromé ubytovny v Husinci-Řeži u Prahy. Důvodem je její havarijní stav. Obyvatelé jsou od června bez elektřiny a nefunguje ani kanalizace, řekla dnes starostka Jana Münzbergerová (nez.).

Reklama

Z původní stovky obyvatel jich v ubytovně zůstávají ještě asi tři desítky, krajský úřad je připraven jim nabídnout nouzové ubytování.

Starostka prý na špatnou situaci upozorňovala asi půl roku. Obě budovy provozované jako ubytovna jsou podle ní v katastrofálním stavu ze stavebního i hygienického hlediska. „Není tam přívod elektřiny ani funkční kanalizace,“ podotkla Münzbergerová.

Stavební úřad rozhodl, že se lidé musejí do 10. září, tedy do tohoto pondělí vystěhovat. „Naštěstí se nám už předtím podařilo ve spolupráci s Úřadem práce a Agenturou pro sociální začleňování umístit do azylových domů nebo vhodnějšího bydlení většinu rodin, které pobíraly doplatek na bydlení,“ uvedla starostka. Na ubytovně ale ještě zbylo asi 30 lidí, kteří nemají kam jít. Podle krajského úřadu se o ně přislíbila postarat provozovatelská firma, která má budovy pronajaté. Dosud ale není jasné, zda tak učiní. Nestane-li se tak, povinnost zajistit ubytování přechází na obec. Podle Münzbergerové však tyto lidi není v Husinci-Řeži kam umístit.

Husinec volá o pomoc kvůli ubytovnám. Řešením není skončit na ulici!

Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství uvedla, že krajský úřad může lidem zajistit nouzové ubytování. Nabídne ho těm, kdo nenajdou náhradní bydlení. „Vedení obce Husinec-Řež, které je v případě, že nájemce budov nesplní slib a nezajistí ubytování osobám a rodinám žijícím v této soukromé ubytovně, ze zákona odpovědné za zajištění jejich ubytování, rozhodně nemusí mít obavy, že bychom mu s řešením takovéto akutní situace nepomohli,“ uvedl ředitel krajského úřadu Jiří Holub.

Ve středočeských azylových domech je krajský úřad připraven ubytovat všechny obyvatele, kteří mají bydliště ve středních Čechách. Podle aktuálních informací jde o dva lidi. Obdobně ale k problému podle informací středočeských sociálních pracovníků přistupují pracovníci pražského magistrátu a městských částí – většina ostatních obyvatel ubytovny má totiž trvalé bydliště v Praze.

Včera, 15:27
Operátoři tísňové linky 158 přijali ve středu 16. ledna v podvečer dvě oznámení, týkající se...
15.1.2019
Policisté v pondělí pozdě večer zadrželi dva podezřelé z prosincové vraždy obsluhy benzinové stanice v...
8.1.2019
Základní škola na Komenského náměstí v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku bude mít novou kuchyni...
8.1.2019
Neratovice plánují úpravy návsi v části Lobkovice v historickém duchu. Jde o jednu z nejvýznamnějších...
3.1.2019
Záchranáři ve Středočeském kraji museli o Silvestra, při novoročních oslavách, ošetřit čtrnáct lidí s poraněním...
2.1.2019
Když člověk zavítá do Máslovic, kam jede mimo jiné autobus z pražských Kobylis, čekají na...
21.12.2018
Petici "proti parkovišti na místo lesa v Praze-Klánovicích" projednalo pražské zastupitelstvo. Bude se jí zabývat...
20.12.2018
V roce 2017 bylo z iniciativy Středočeského kraje, reprezentovaného Krajskou správou a údržbou silnic (KSÚS),...
17.12.2018
Nejsilnější náborové plány pro první čtvrtletí roku 2019 hlásí Praha s čistým indexem trhu práce...
14.12.2018
Středočeský kraj chce postavit další dva nové úseky Labské cyklostezky. První úsek spojí obec Kly...
Reklama