Středočeský železniční den v Kralupech, jízdy historickými vlaky i autobusy

Středočeský železniční den se nedávno uskutečnil na nádraží v Kralupech nad Vltavou. Uspořádaly ho České dráhy ve spolupráci s ROPID, Integrovanou dopravou Středočeského kraje, městem Kralupy nad Vltavou či zámkem Nelahozeves. Nachystán byl bohatý doprovodný program nejen na nádraží. Akce byla součástí systému Pražské integrované dopravy.

„Líbila se mi jak jízda historickými vlaky z Prahy a do Prahy, tak projížďka starým ikarusem do zámku Nelahozeves, který jsem také navštívil,“ uvedl pro Náš REGION Nikola Čuřík, který je fandou starých vlaků i autobusů. Dodal, že jelikož byl z důvodu sucha ve Středočeském kraji vydán zákaz jízd parních lokomotiv, byly místo nich nasazeny lokomotivy motorové. Lidé se moderními vlakovými jednotkami, historickými vlaky či autobusy mohli projet v širokém okolí Kralup nad Vltavou.

FOTO: Železniční den v Kralupech

Železniční den v Kralupech - Vlaky a busy Kralupy – foto Nikola ČuříkŽelezniční den v Kralupech - Vlaky a busy Kralupy – foto Nikola Čuřík 2Železniční den v Kralupech - Vlaky a busy Kralupy – foto Nikola Čuřík 3Železniční den v Kralupech - Vlaky a busy Kralupy – foto Nikola Čuřík 4Železniční den v Kralupech - Vlaky a busy Kralupy – foto Nikola Čuřík 5

Jednalo se o tyto vlaky: historický vlak Sv. Jiří z Prahy přes Kralupy nad Vltavou na Řipskou pouť, historický vlak v okolí Kralup nad Vltavou, historický motoráček Hurvínek do Nelahozevsi, moderní jednotka InterPanter a vlak vedený historickou lokomotivou Bobina na vybraných pravidelných spojích mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou, historický motorák Kredenc na pravidelných spojích do Velvar, motorová jednotka RegioShark z Kralup nad Vltavou na Řipskou pouť, motorový vůz řady 810 do hasičské stanice Správy železniční dopravní cesty v Kralupech nad Vltavou.

Nechyběl ani dětský Vláček Hráček

Historické autobusy jezdily na těchto speciálních linkách PID1 – Karosa ŠD 11: okružní linka po Kralupech nad Vltavou, PID2 – Ikarus 280.10 modrý příměstský: okružní linka v trase Kralupy nad Vltavou – Nelahozeves – Veltrusy – Kralupy nad Vltavou, PID3 – Škoda 706 RTO linkový: trasa Kralupy nad Vltavou – Tursko – Holubice – Svrkyně – Velké Přílepy – Noutonice (přestup na Cyklohráček) a zpět.

Elegance historických vozidel. Veteráni obsadili Roztoky

Nechyběly komentované prohlídky knihovny a archivu Českých drah, prohlídky stanice Hasičského záchranného sboru Správy železniční dopravní cesty, vystoupení žáků Základní umělecké školy z Kralup nad Vltavou, výstava kolejových vozidel, dětský speciální vůz Vláček Hráček, který byl plný hraček a další zábavy. Zájemci se mohli za zvýhodněné vstupné zúčastnit prohlídek na zámku Nelahozeves a v muzeu technických hraček ve Velvarech nebo si prohlédnout tradiční informační stánky Pražské integrované dopravy a Český drah. Nechyběly stánky s občerstvením a různé atrakce pro děti.

20.5.2020
Poté co narukoval do války, si rodina myslela, že zemřel. On však zůstal na druhé...
17.5.2020
Poštovních úřadů v Praze, které by sídlily sto padesát let na jedné adrese mnoho nenajdeme,...
14.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
14.5.2020
Film Obecná škola už patří k české klasice. Celý děj je popisem dětství jeho autora...
12.5.2020
Mezi Prahou a Mělníkem bude opět pravidelná osobní lodní doprava. Loni přibylo cestujících, kteří ji...
4.5.2020
Práce četníků a policistů byla dříve o mnoho náročnější než dnes. O služebních automobilech či...
11.4.2020
Brandýs nad Labem u Prahy již řadu let opravuje místní zámek. Letos rekonstruuje rytířský sál...
9.4.2020
Intervenční centrum pro oběti domácího násilí Respondeo, které funguje na Praze východ, například v Čelákovicích...
Farmářské trhy na pražské Kubáni
6.4.2020
Stále čteme, že místnosti, tedy i obchody, se mají hodně větrat. To by se na...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
Reklama