Sucho na severu způsobuje prašnost, zeleni chybí voda

Další fotky

Sucho trápí takřka celou Českou republiku. Občasné přívalové deště to nespasí. Přijde přeháňka, spadne pár kapek a pařáky pokračují. Jak se s vedrem vypořádávají v Praze-sever a v severní části hlavního města? A co zemědělci?

„V souvislosti s dlouhotrvajícím suchem dochází k významnému nárůstu prašnosti, a to především s ohledem na probíhající rozsáhlou rekonstrukci komunikace na ulici Českobrodská. Jistě i vysoké teploty významně znepříjemňují pracovní podmínky pracovníků stavby. Pro nás, jako úřad městské části, přináší vyšší nároky na zalévání zeleně, a to i vzhledem k řadě nových výsadeb,“ uvedla pro Náš REGION tajemnice úřadu městské části Praha-Běchovice. „Dosud jsme žádné potíže týkající se nedostatku vody v naší městské části nezaznamenali,“ konstatoval pro Náš REGION starosta Dolních Počernic Zbyněk Richter. Místostarosta obce Zdiby Jiří Žáček uvedl, že i když nejsou v ohroženém pásmu sucha, spodní vody ve studnách klesly o asi dva až pět metrů a některé povrchové prameny úplně vyschly. „Snažíme se projektovat nové mokřady, tůně a obnovovat rybníky. Od státu zatím výraznější podporu neregistrujeme,“ dodal pro Náš REGION. „Nedostačuje nám voda ve vrtech a studních na zalévání trávy na fotbalových hřištích, v parcích a veřejném prostoru a tak dále,“ uvedl pro Náš REGION starosta Březiněvsi Jiří Haramul. A poskytl foto, jak to vypadá v Březiněvsi, když po dlouhém suchu přijde přívalový déšť.

FOTO: Sucho sever

Sucho sever - Klánovický les 3 – foto Pavel RoušarSucho sever - Areál – Březiněves – foto archiv Jiřího HaramulaSucho sever - Březiněves – foto archiv Jiřího HaramulaSucho sever - Březiněves 2 – foto archiv Jiřího HaramulaSucho sever - Klánovický les – foto Pavel Roušar
Další fotky
Sucho sever - Klánovický les 2 – foto Pavel RoušarSucho sever - Klánovický les 4 – foto Pavel RoušarSucho sever - Klánovický les 5 – foto Pavel RoušarSucho sever - Klánovický les 6 – foto Pavel RoušarSucho sever - Klánovický les 7 – foto Pavel Roušar

Problém pro Klánovický les

„Vedro u nás způsobuje problémy spíše ve spojitosti se suchem – riziko vzniku požárů a obtížné udržování zeleně. Nicméně žádný zásadní nedostatek pitné vody pro potravinářské či hygienické potřeby jsme nezaznamenali, dodávka pitné vody funguje. V plném provozu je veřejné koupaliště,“ řekl pro Náš REGION starosta městské části Praha-Klánovice Ferdinand Polák. Zastupitel Prahy 21 – Újezda nad Lesy Pavel Roušar zmínil, že naprostý nedostatek srážek (podle jeho měření za poslední měsíc pouhých 13 ml) způsobil, že spodní hladina vody klesla minimálně o 1 až 1,5 metru. „Tedy zahrádkáři, a v naší městské části je zahrad mnoho, mají problém ochránit vegetaci na svých pozemcích. Co ale zachránit nejde a vznikají zde nevratné škody, to je Klánovický les. Nedostatkem vláhy a zejména vysokými teplotami trpí převážně smrky a řada z nich letošní rok nepřežila – a to se jedná i o desítky let staré a ještě na jaře zcela zdravé stromy. Smrky sice do naší nadmořské výšky nepatří, nicméně letošní suché a horké léto řada z nich nepřečká. Trpí ale i například borovice a celé spodní patro lesa,“ dodal Roušar pro Náš REGION.

Výsadbu nejde „ulít“, zasychá…

„Asi jako ve většině obcí a městských částech sužuje občany velké vedro, nicméně jsme nezaznamenali žádné zvýšené volání o pomoc, co se týče zemědělství, zdravotnictví, lesů, zvířat nebo dopravy. Místní rybáři si stěžují na úbytek vody, které může vést k problémům s úhynem ryb, což se zatím neděje,“ uvedla pro Náš REGION tajemnice Úřadu městské části Praha-Vinoř Dagmar Petrová.

S extrémním teplem mají problémy v obci Odolena Voda. „Mluvím nejen za občany (i já jsem občan), ale i jako úředník. Vedro je nesnesitelné a jeho dopady jsou vidět všude. Život v obci se takříkajíc zastavil především v poledních hodinách. Občané vycházejí až v době, kdy se dá na sluníčku vydržet. Nedostatek vody je vidět v rybnících, které v obci máme – problémy mají místní rybáři, kteří na rybnících hospodaří. Město nejen v letošním roce vysadilo hodně zeleně – jenže následná péče je skoro nemožná – nejde to lidově „ulít“. Výsadba zasychá, je potřeba uschlé keře nebo stromy dosadit a tím vznikají pro město zvýšené finanční náklady. Město občanům doporučilo šetřit vodou a nezalívat zahrádky pitnou vodou,“ uvedla pro Náš REGION Ivana Pirná z odboru správy majetku na radnici Odolena Voda.

Vedro a sucho ohrožují ryby na všech drobných tocích v Praze

Středočeský kraj je suchem výrazně zasažen

Podle slov předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy je Středočeský kraj suchem výrazně zasažen. Největší problém mají podle jeho slov podniky a zemědělci věnující se živočišně výrobě, tedy chovající zvířata – dojený nebo masný skot. „Nemají dostatek krmení, nemají píci, první seč na loukách byla řádově o 20 procent nižší, druhá seč v podstatě žádná, protože žádná tráva nenarostla. I když zemědělci mají krávy na louce nebo na pastvinách, přikrmují je zásobami krmení, které měli mít na zimu, nebo dokonce na jaro příštího roku,“ uvedl pro Náš REGION. Ti, kteří mají krávy ve stájích, kde dojený skot produkuje mléko, zkrmují loňské zásoby, někteří už přecházejí na letošní a jsou v situaci, že nevědí, jestli budou mít dostatek krmení, nebo ne. „Krmení se snaží shánět, buď ho nakoupí, nebo doufají, že přijde přeháňka, bude bouřka, a oni zasejí směsku,“ podotkl. Situace je podle něj špatná po celé republice – problém bude zřejmě u chmele, brambor či cukrovky. „Zřejmě bude nižší úroda, byť nedokážeme říct o kolik,“ uzavřel Pýcha.

20.5.2020
Poté co narukoval do války, si rodina myslela, že zemřel. On však zůstal na druhé...
17.5.2020
Poštovních úřadů v Praze, které by sídlily sto padesát let na jedné adrese mnoho nenajdeme,...
14.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
14.5.2020
Film Obecná škola už patří k české klasice. Celý děj je popisem dětství jeho autora...
12.5.2020
Mezi Prahou a Mělníkem bude opět pravidelná osobní lodní doprava. Loni přibylo cestujících, kteří ji...
4.5.2020
Práce četníků a policistů byla dříve o mnoho náročnější než dnes. O služebních automobilech či...
11.4.2020
Brandýs nad Labem u Prahy již řadu let opravuje místní zámek. Letos rekonstruuje rytířský sál...
9.4.2020
Intervenční centrum pro oběti domácího násilí Respondeo, které funguje na Praze východ, například v Čelákovicích...
Farmářské trhy na pražské Kubáni
6.4.2020
Stále čteme, že místnosti, tedy i obchody, se mají hodně větrat. To by se na...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
Reklama