Tajná chodba měla propojovat zámky v Nelahozevsi a ve Veltrusech. Co se v ní ukrývá?

Další fotky

Každý správný zámek nebo hrad je opředen pověstmi. Renesanční zámek Nelahozeves je od barokního zámku Veltrusy vzdálen ani ne pět kilometrů. Prý by je měla spojovat tajná chodba. Co je na tom pravdy?

Pověsti vyprávějí hned o dvou chodbách vedoucích ze zámku Nelahozeves, který je ve vlastnictví rodu Lobkowiczů.

Jedna měla vést do Tatin, což je oblast mezi Nelahozevsí a Lobčí (kralupská čtvrť). Údajně ji používal jistý loupežník Beneš, který na zámek chodil krást. Když už jsme u cenností, traduje se, že když Švédi vyrabovali Prahu, nechali cennosti z hlavního města zazdít v zámku.

FOTO: Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (2)Zámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (1)
Další fotky
Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (5)Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (4)Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves 5

Druhá chodba vedla pod řekou Vltavou, nad kterou se Nelahozeves vypíná, až do Veltrus. Ta skutečně existovala, během druhé světové války ji využili nacističtí vojáci, ale v současné době je zazděná. Váže se k ní pověst, že tu páni nechali zazdít všechny řemeslníky, kteří se podíleli na její výstavbě, aby její existenci nikomu nevyzradili.

Nelahozeves je známá také díky slavnému rodákovi Antonínu Dvořákovi, jehož rodný dům najdete poblíž nelahozeveského zámku.

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

Abychom nezapomněli na Veltrusy, tak k nim se váže pověst o tom, že se v parku před bouří zjevuje ohnivá koňská hlava a je slyšet rachot jedoucího kočáru. A proč?

Místní hraběnka si udělala vyjížďku kočárem po panství a k večeru ji zastihla bouřka. Lehkovážný vozka zprvu nic neřešil, ale pak dostal strach a nakonec ho zabil blesk. Vůz se zaklínil v bahně a koním se podařilo vyprostit se z popruhů a utéct. Už je nikdo nikdy neviděl.

FOTO: Zámek i park Veltrusy – průřez časem

Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Zámek VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - Veltrusy, SB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (8)
Další fotky
Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (5)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (6)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (9)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Kočáry, VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - aristokracie začátek konce 3Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)

Co je pravdou, tak to, že na zámku byl za druhé světové války Lebensborn.

Nacistická pěstírna čistých árijců. Lebensborn na zámku Veltrusy

Na zámku Veltrusy se natáčela řada filmů. Amadeus, Hejkal nebo také Malá mořská víla, ve které si zahrál roli prince Petr Svojtka.

Tragický konec vynikajícího herce. Petr Svojtka by letos slavil 72. narozeniny

 

25.1.2021
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
19.1.2021
Organizátor pražské dopravy, společnost ROPID, podezřele zdržuje odpověď na dotaz, kolik korun ročně ušetřil změnou...
18.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.1.2021
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
11.1.2021
Od 4. ledna 2021 došlo ke změně na pražské autobusové lince 103. Trasa Ládví –...
Pejsek a kočička - Libor Petrů a Heidi Janků
4.1.2021
Nová Ves ve středních Čechách je relativně novým domovem herce Michala Gulyáše. Jeho ženě sice...
V Neratovicích bude kostel.
21.12.2020
Minulý režim záměrně založil město Neratovice bez kostela. Místní farníci a další lidé se rozhodli...
Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice
3.12.2020
Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy....
16.11.2020
Některá nízkoprahová zařízení, kupříkladu klub Pacifik na pražském Černém Mostě, se zapojila do pomoci se...
10.11.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo rozšíření účelu investiční akce v Praze-Běchovicích, kdy bezbariérový přístup bude...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
Reklama