Tajná chodba měla propojovat zámky v Nelahozevsi a ve Veltrusech. Co se v ní ukrývá?

Další fotky

Každý správný zámek nebo hrad je opředen pověstmi. Renesanční zámek Nelahozeves je od barokního zámku Veltrusy vzdálen ani ne pět kilometrů. Prý by je měla spojovat tajná chodba. Co je na tom pravdy?

Pověsti vyprávějí hned o dvou chodbách vedoucích ze zámku Nelahozeves, který je ve vlastnictví rodu Lobkowiczů.

Jedna měla vést do Tatin, což je oblast mezi Nelahozevsí a Lobčí (kralupská čtvrť). Údajně ji používal jistý loupežník Beneš, který na zámek chodil krást. Když už jsme u cenností, traduje se, že když Švédi vyrabovali Prahu, nechali cennosti z hlavního města zazdít v zámku.

FOTO: Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (2)Zámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (1)
Další fotky
Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (5)Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (4)Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves 5

Druhá chodba vedla pod řekou Vltavou, nad kterou se Nelahozeves vypíná, až do Veltrus. Ta skutečně existovala, během druhé světové války ji využili nacističtí vojáci, ale v současné době je zazděná. Váže se k ní pověst, že tu páni nechali zazdít všechny řemeslníky, kteří se podíleli na její výstavbě, aby její existenci nikomu nevyzradili.

Nelahozeves je známá také díky slavnému rodákovi Antonínu Dvořákovi, jehož rodný dům najdete poblíž nelahozeveského zámku.

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

Abychom nezapomněli na Veltrusy, tak k nim se váže pověst o tom, že se v parku před bouří zjevuje ohnivá koňská hlava a je slyšet rachot jedoucího kočáru. A proč?

Místní hraběnka si udělala vyjížďku kočárem po panství a k večeru ji zastihla bouřka. Lehkovážný vozka zprvu nic neřešil, ale pak dostal strach a nakonec ho zabil blesk. Vůz se zaklínil v bahně a koním se podařilo vyprostit se z popruhů a utéct. Už je nikdo nikdy neviděl.

FOTO: Zámek i park Veltrusy – průřez časem

Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Zámek VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - Veltrusy, SB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (8)
Další fotky
Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (5)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (6)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (9)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Kočáry, VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - aristokracie začátek konce 3Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)

Co je pravdou, tak to, že na zámku byl za druhé světové války Lebensborn.

Nacistická pěstírna čistých árijců. Lebensborn na zámku Veltrusy

Na zámku Veltrusy se natáčela řada filmů. Amadeus, Hejkal nebo také Malá mořská víla, ve které si zahrál roli prince Petr Svojtka.

Tragický konec vynikajícího herce. Petr Svojtka by letos slavil 72. narozeniny

 

7.8.2020
"Voják je pro mě především člověk, který za války nemůže, je jen obětí politiků dané...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
21.7.2020
Třeboradická zvonice je patrně nejstarší stavbou městské části, s největší pravděpodobností totiž byla postavena už...
16.7.2020
Nejsevernější pražská městská část Čakovice, Miškovice, Třeboradice na svém území nemá jen známý čakovický zámek....
15.7.2020
Sepsal sbírku básní s názvem Nostalgie mého života. Se svou skupinou získal několik ocenění na...
12.7.2020
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
10.7.2020
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
9.7.2020
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
Reklama