Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi. Znáte jeho tragický osud?

Další fotky

Významným újezdským občanem byl profesor Bedřich Jenšovský (24. září 1889-12. února 1942), významný český archivář, který zakládal újezdský Sokol. V roce 1942 zemřel na břišní tyfus v koncentračním táboře Osvětim.

Profesor Bedřich Jenšovský byl rodák z Královských Vinohrad, občanem Újezda (tehdejší části Nová Sibřina) byl v letech 1914 až 1938. Dlouhou dobu byl starostou újezdského Sokola, působil jako vzdělavatel Středočeské župy sokolské a člen vzdělávacího předsednictva ČSO, od roku 1933 byl ředitelem Archivu země české.

Újezdská knížka Střípky z újezdské historie uvádí jeho vědecké práce:  Politika kurfiřta saského v Čechách za Rudolfa II, Archivy a edice, Z vatikánského archivu, O vrácení italských archiválií z rakouských archivů, Z Československého historického ústavu v Římě, Knihovna Barberini a český výzkum v Římě, dále pojednání O sedmi klíčích ke korunní komoře české.

Skauti v Újezdu zlobit nebudou. Se strážníky se podělí o stejnou budovu

Redigoval i vědecké a odborné časopisy. Společně se svou chotí Dr. Věrou Jenšovskou, rozenou Kosinovou, napsal v roce 1939 pátý díl „Ilustrovaných světových dějin“, obsahující poutavé líčení posledních dvaceti let mezinárodních událostí. Pro Pamětní knihu Újezda také připravoval nejstarší historii obce, ale nestačil ji realizovat,“ je dále uvedeno v knize.

Z Terezína byl převezen do Osvětimi

Gestapem byl zatčen 8. října 1941 ve svém bytě v Archivu země české. „V Terezíně byl do konce roku 1941. Potom byl odvezen do Osvětimi, kde 12. února 1942 podlehl mučení (zemřel na břišní tyfus, k čemuž přispělo i mučení – pozn. red.). V roce 1946 byl, in memoriam, jmenován řádným členem Čsl. akademie věd. V Archivu země české v Praze i v Újezdě nad Lesy, Novosibřinská čp. 594, kde B. Jenšovský bydlel, jsou jeho pamětní desky,“ je dále uvedeno ve Střípcích z újezdské historie.

Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

Osobnosti profesora Jenšovského se věnuje i článek Vězeň č. 25630, publikovaný v letošním březnovém Újezdském zpravodaji. Autorem je šéfredaktor Blahoslav Hruška, který závěrem uvádí, že všechny Újezďáky může těšit, že se jeho jméno z městské části neztratilo.

„Zaníceným patriotem (a  také častým přispěvatelem Újezdského zpravodaje) byl synovec Bedřicha Jenšovského, profesor chemie Lubor Jenšovský, který zemřel v dubnu 2012. Jeho choť Jitka je radní Městské části Praha 21, syn Jonáš je členem redakční rady Újezdského zpravodaje, druhý syn Šimon pracuje v Dotační komisi,“ píše mimo jiné.

FOTO: Temná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi

Temná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi - osvětimTemná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi - prof.Bedrich JensovskyTemná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi - osvětim 3Temná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi - osvětim 2Temná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi - Újezd_nad_Lesy,_Starokolínská_čp._22
Další fotky
Temná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi - Újezd_nad_Lesy,_Staroklánovická_291_(01)Temná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi - Újezd_nad_Lesy,_Staroklánovická,_Masarykova_školaTemná historie: Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi - Hřbitov_Újezd_nad_Lesy_10
24.5.2021
Městský soud v Praze podpořil město Kralupy nad Vltavou ve sporu o změnu znění platného...
20.5.2021
Mnohokrát se stalo, že moderní výstavba "zničila" genia loci určitého místa. Bezesporu se to stávalo...
8.5.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
8.5.2021
V současné době už lze psychologické poradenství a diagnostiku – při dodržení hygienických a dalších...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
8.4.2021
Ve středu 7. dubna byla spuštěna sbírka trvanlivých potravin, drogerie a hygienických prostředků v Horních...
Zdravotníci z Thomayerovy nemocnice děkují za obědy od počernických fotbalistů.
2.4.2021
Kopeme za zdravotníky a za Bobra – je přece chráněn. Pod tímto heslem pomáhají mladí...
V roce 1972 se trolejbusy loučily s Prahou, nyní se v modernější podobě pomalu vrací…
27.3.2021
Přípravu elektrifikace úseků páteřních příměstských autobusových linek z Prahy do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi a...
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
22.3.2021
Osmašedesáté narozeniny oslavil v neděli 21. března zpěvák Dalibor Janda, trojnásobný zlatý slavík, který pochází...
Očkování seniorů v Klánovicích.
19.3.2021
Očkování přijelo za seniory z Klánovic. Vedení této městské části se totiž dohodlo s Fakultní...
Reklama