Tip na výlet: Příjemné chvíle ve Veltrusích

Pro Pražáka to není daleko. V Kobylisích nasedne na autobus a za chvíli vystoupí na zastávce Veltrusy. Rozprostře se před ním malebná obec, kde lze prožít příjemnou část dne. Poté lze, po stejné autobusové lince, pokračovat třeba do Kralup nad Vltavou.

Autobus ve Veltrusích staví poblíž kostela Narození sv. Jana Křtitele, pocházejícího z první poloviny 14. století, kde je pohřben hrabě Rudolf Chotek, nebo pomníku věnovanému obětem druhé světové války s nápisem: Bojovníkům proti fašismu 1939-1945, na věčnou památku padlým vojínům. Ve městě lze nejen užívat atmosféry, ale také navštívit Státní zámek Veltrusy a rozlehlý anglický park o rozloze téměř 300 hektarů.

Perla dolního Povltaví

Zámek je v literatuře označován jako Perla dolního Povltaví. Město láká na to, že s parkem a zámkem tvoří Veltrusy „výrazně rekreační, zklidňující prostředí, které se vymyká ze značně industrializované okolní krajiny, umožňuje návštěvníkům historických památek odpoutat se od shonu dálnic, parkovišť a obchodních center a přitom umožňuje naplňovat i běžné potřeby osvěžení i uvolnění“.

FOTO: Veltrusy

Veltrusy - SEVER Tip na výlet Příjemné chvíle ve Veltrusích – foto AC uvodniVeltrusy - SEVER Tip na výlet Příjemné chvíle ve Veltrusích – foto AC 2Veltrusy - SEVER Tip na výlet Příjemné chvíle ve Veltrusích – foto AC 3Veltrusy - SEVER Tip na výlet Příjemné chvíle ve Veltrusích – foto AC 4

„Veltrusy, původně středověká ves, ležící v dolním Povltaví, byly obklopeny polnostmi a lesy, které se jakožto součást panství Jeviněves-Veltrusy staly v roce 1698 dědictvím Marie Terezie ze Scheidlerů,“ lze si přečíst o historii dnešního města a zámku.

Rozvíjející se město

„Písemné zmínky o Veltrusích pocházejí ze 13. století. Jádro města se rozkládalo kolem kostela a tvořilo přibližně oblouk daný dnešními ulicemi Třebízského, Komenského, Fr. Šafaříka a Palackého. Na ně pak navazoval stavební rozvoj především od konce 19. a v průběhu 20. století, kdy se město rozšiřovalo ve směru jižním. V 21. století pak začala výstavba nové části Veltrus, která se liší svou stavební rozmanitostí od běžných satelitních sídlišť a vhodně navazuje na původní ráz osídlení, daný především menšími rodinnými domy, obklopenými zahradami a zelení,“ dokumentuje město svou historii.

Nacistická pěstírna čistých árijců. Lebensborn na zámku Veltrusy

Dnes se jedná o rozvíjející se město, kde žije přes 2000 obyvatel. Definitivní status města získaly Veltrusy v roce 1994, předtím byla původní obec povýšena na městys a v roce 1926 dočasně na město. Veltrusy jsou vhodné i pro cyklisty. Vede jimi cyklotrasa číslo 2 Kralupy nad Vltavou – Nelahozeves – Veltrusy – Mělník – Ústí nad Labem a modrá turistická značka Kralupy nad Vltavou – Veltrusy – Nelahozeves.

Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice
Dnes, 12:20
Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy....
16.11.2020
Některá nízkoprahová zařízení, kupříkladu klub Pacifik na pražském Černém Mostě, se zapojila do pomoci se...
10.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
10.11.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo rozšíření účelu investiční akce v Praze-Běchovicích, kdy bezbariérový přístup bude...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
5.11.2020
Opatření, jejichž cílem má být zbrzdit šíření koronavirové infekce, určila i charakter různých tradičních akcí....
1.11.2020
Prošla si nemocí, při které jí bylo hodně zle. Domů z nemocnice se zpěvačka Jiřina...
25.10.2020
Podobně jako na jaře, i na podzim sáhl ROPID v součinnosti s magistrátem k omezení...
Milada Sigmundová u sochy chilského básníka Pabla Nerudy v pražských Košířích
13.10.2020
Na státní svátek 28. září, po statečném boji s dlouhou a těžkou nemocí, ve věku...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
Reklama