Úvaly koupí objekt školky, která zde sídlila v pronájmu

Město Úvaly se stane vlastníkem objektu školky na Pražské ulici, včetně přiléhající zahrady o ploše takřka 2 000 m2. Starosta města Petr Borecký (STAN) podepsal před prázdninami s vlastníky příslušnou kupní smlouvu.

Zařízení v ulici Pražská je označováno jako „2. mateřská školka“, sídlí v dlouhodobě pronajaté budově soukromých majitelů a disponuje dvěma třídami s kapacitou 45 dětí. Kupní cena objektu činí 15 milionů Kč a bude hrazena úvěrem s dvacetiletou splatností. „Výše splátek úvěrové smlouvy je ve výši odpovídající současnému nájemnému, takže nedojde k zatížení rozpočtu města,“ uvedl Petr Borecký. „Jedná se o jednu ze strategických investic města v oblasti školství, kterou navíc město Úvaly získává zajímavý objekt a pozemky na atraktivním místě Úval.“

Všechny úvalské mateřské školky (pro 277 dětí v 11 třídách) zřizuje město a spadají pod jedno vedení. Existenci dlouhodobé strategie města v této oblasti potvrzuje i existence 4. Mateřské školy Cukrovar, kterou Úvalští pod vedením starosty Boreckého otevřeli před pěti lety, aby zajistili dostatek míst v předškolních zařízeních a byli schopni uspokojit zájem rodičů o umístění dítěte do školky. Výstavba školky Cukrovar stála přibližně 27 milionů korun. Z toho 19 milionů korun činila dotace z Regionálního operačního programu Střední Čechy, zbývajícími přibližně osmi miliony korun se na stavbě podílelo město.  Ve stejném roce v Úvalech za 15 milionů korun rozšířili základní školu o sedm tříd. Celková kapacita je 750 dětí, což podle Boreckého stačí sotva pokrýt potřeby města a přespolní musejí být odmítáni. Problémy s nedostatečnou kapacitou škol a školek však trápí i další obce v okolí Prahy. Za překotnou bytovou výstavbou totiž většinou pokulhává infrastruktura a občanská vybavenost.

Vyšší podporu pro rozvoj regionálního školství, ale také výrazně lepší kvalitu životního prostředí, chce Petr Borecký, který spolu se svými kolegy za posledních šest let Úvaly zcela proměnil, i v rámci celého Středočeského kraje. „Město, které bylo známé nejhoršími ulicemi ve středních Čechách, případně skandály, jsme proměnili v moderní rozvíjející se místo,“ říká s tím, že stejnou změnu si zaslouží i střední Čechy.

Úvaly reagují na klimatickou změnu

25.10.2020
Podobně jako na jaře, i na podzim sáhl ROPID v součinnosti s magistrátem k omezení...
Milada Sigmundová u sochy chilského básníka Pabla Nerudy v pražských Košířích
13.10.2020
Na státní svátek 28. září, po statečném boji s dlouhou a těžkou nemocí, ve věku...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
1.10.2020
Obec Přezletice se z historického hlediska nemůže chlubit velkým množstvím významných rodáků, kteří by svými...
29.9.2020
Po koronavirových prázdninách začal před třemi týdny nový školní rok. To se samozřejmě týká i...
25.9.2020
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
25.9.2020
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
22.9.2020
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Reklama