27℃
Dnes je 22. červenec , svátek má Magdaléna

V Brandýse se konala audience u císaře Karla I.

V rámci tradiční vojensko-historické akce zavzpomínali v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi 30. výročí úmrtí císařovny Zity (1892–1989), kterou k městu vázalo silné pouto vzpomínek na tamní šťastný pobyt v prvních měsících manželství s posledním českým králem Karlem I. U něho se po celý den 4. května 2019 konala audience.

Reklama

„Připomněli jsme si rovněž kulatá výročí nám už vzdálených panovníků, kteří sehráli významné role v dějinách: 500. výročí úmrtí císaře Maxmiliána I. (1459–1519) a 600. výročí smrti krále Václava IV. (1361–1419). A také 30. výročí úmrtí císařovny Zity (1892–1989),“ uvedla pro Náš REGION Zdeňka Tichá z místního městského úřadu. Dodala, že zámek v Brandýse nad Labem je renesanční památka se skvostnými sgrafity, kde v průběhu pěti staletí pobývali všichni panovníci habsburské dynastie.

FOTO: Audience u Karla I. v Brandýse

Audience u Karla I. v Brandýse - foto Veronika Janečková – Brandýs audience 2Audience u Karla I. v Brandýse - foto Veronika Janečková – Brandýs audience 3Audience u Karla I. v Brandýse - foto Veronika Janečková – Brandýs audience 4Audience u Karla I. v Brandýse - foto Veronika Janečková – Brandýs audienceAudience u Karla I. v Brandýse - starosta města Vlastimil Picek vítá vévodu Jiřího Habsbursko-Lotrinského – foto Veronika Janečková
Další fotky
Audience u Karla I. v Brandýse - v zelené bundě vévoda Jiří Habsbursko-Lotrinský, sedící v brýlích vévoda Jiří Toskánský – foto Michaela Benešová

„Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným letním sídlem císaře Rudolfa II., loveckým zámkem císaře Karla VI., císařovna Marie Terezie se zde seznámila se svým budoucím manželem Františkem Štěpánem Lotrinským. Zámek byl hlavním stanem císaře Františka I. v čase napoleonských válek, sběratelským muzeem arcivévody Ludvíka Salvátora a nejmilejším sídlem posledního císaře a českého krále Karla I. Rakouského,“ přiblížil starosta města Vlastimil Picek. Akce se letos konala posedmnácté.

Přímí potomci Karla I.

Každoročně na zámek jezdí i přímí potomci Karla I., posledního habsburského císaře a českého krále. „Tato vojensko-historická akce každoročně přiláká velké množství návštěvníků, pro něž je připraven bohatý program v zámecké zahradě. Letošní program byl koncipován jako zahradní slavnost, byly zde tábory vojenských jednotek s pečlivě vybranými prezentačními a prodejními stánky včetně občerstvení. To bylo doplněno programem na velké scéně, tedy na louce – například sokolnictví – a na malé scéně v parku – šerm, tanec, ukázky výcviku vojska. U jednotlivých vojenských táborů probíhaly komentované prohlídky. Nechyběly dětské hry, celý program završila bitva,“ uvedla Tichá.

Brandýský zámek představil život za císaře Rudolfa II. i dobová řemesla

„Letošní audience byla výjimečná svým konceptem, který byl ovlivněn faktem, že jak chrám Nanebevzetí Panny Marie, tak bazilika svatého Václava ve Staré Boleslavi jsou z důvodu rekonstrukce uzavřeny,“ vysvětlil Picek. „Audienční mše svatá se proto konala v kostele Obrácení svatého Pavla v Brandýse nad Labem. O tradiční historický průvod však návštěvníci ochuzeni nebyli, prošel po příjezdu historického vlaku.

Benda, vrah, střelec, Chomutov, Pašek, advokát
11.7.2019
Chomutovský střelec Petr Benda si vyslechl třetí verdikt. V base stráví podle rozsudku Vrchní soudu...
3.7.2019
Společnost Continental v Brandýse nad Labem u Prahy začala stavět novou výrobní halu. Budova s...
3.7.2019
Už šestý ročník Mistrovství Místní akční skupiny Nad Prahou (MAS Nad Prahou) v cyklistickém závodě...
3.7.2019
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí jednorázové účelové individuální neinvestiční dotace ve výši půl milionu...
1.7.2019
V pražských Klánovicích, v Hale starosty Hanzala, se 30. května uskutečnil druhý benefiční koncert na...
27.6.2019
Nejdražší jízdy po městě má v rámci kraje Chomutov. Dospělí tu za rok využívání městské...
27.6.2019
Čtyřnásobná mistryně světa v kickboxu Martina Ptáčková pocházející z pražských Horních Počernic, o které Náš...
26.6.2019
Pražský okruh by měl být co nejšetrnější k životnímu prostředí. Shodli se na tom opoziční...
19.6.2019
Středočeský kraj souhlasí se stavbou Klánovické spojky, což je nová silnice, která by měla být...
Nádraží Čelákovice
17.6.2019
V Čelákovicích u Prahy skončila po více než dvou letech rekonstrukce železničního nádraží. Náklady dosáhly...
Reklama