31℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

V Čelákovicích u Prahy skončila rekonstrukce nádraží za 680 milionů

Nádraží Čelákovice

V Čelákovicích u Prahy skončila po více než dvou letech rekonstrukce železničního nádraží. Náklady dosáhly 680 milionů korun bez DPH, více než 80 procent zaplatila evropská dotace. Při rekonstrukci zde byla postavena také nová parkovací věž pro kola, v plánu je dále parkovací dům pro zhruba 100 aut, řekli zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a města Čelákovice.

Reklama

Při rekonstrukci vzniklo v Čelákovicích jedno ostrovní a dvě vnější nástupiště a dva podchody pro pěší a cyklisty. Vyměnil se železniční spodek a svršek, opravena byla nádražní budova.
Přestavba stanice udělala z Čelákovic bezpečný a propustný bod vytížené tratě mezi Prahou a Lysou nad Labem na Nymbursku. Podle místostarosty Petra Studničky (ODS) projde čelákovickým nádražím ve všední den přes 6000 lidí, patří tak mezi 50 nejvytíženějších nádraží v zemi.
Parkovací věž pro více než 100 kol je první v ČR, kterou financovalo SŽDC, jindy ji ze svého rozpočtu platí města. Cyklověž má oproti jiným v Česku modernější vzhled, je obložena dřevem. Cyklistům je k dispozici také převlékárna či nabíječka na baterie elektrokola.
V příštím roce by se na prostranství mezi nádražní budovou a cyklověží mohl začít stavět třípodlažní parkovací dům pro zhruba 100 aut. Město chce na stavbu žádat dotaci, pokud vše půjde podle plánu, první auta tady zaparkují v roce 2021.
„Ta oblast je mimořádně exponovaná z hlediska parkování. Díky tomu, že v Praze jsou postupně zaváděny zóny placeného stání, tak řada lidí se postupně přesouvá z osobní dopravy do vlakové dopravy a vlaky využívají stále častěji,“ řekl Studnička.
SŽDC opravu nádraží financovalo jako součást projektu optimalizace trati Lysá nad Labem – Praha-Vysočany. Zhotovitelem stavby je společnost Elektrizace železnic Praha, a.s.
Na trati nyní bude pokračovat oprava úseku mezi Čelákovicemi a Lysou nad Labem. Součástí projektu za 1,47 miliardy korun je mimo jiné stavba nového železničního mostu přes Labe nedaleko Čelákovic. SŽDC zrekonstruuje železniční svršek a spodek, upraví také nástupiště ve stanici Čelákovice-Jiřina, železniční přejezdy na trati, opraví trakční vedení, zabezpečovací zařízení nebo přístřešky pro cestující.
Díky investici má vzrůst kapacita dráhy a zvýšit traťová rychlost až na 140 kilometrů za hodinu. Hlavní stavební práce začnou v březnu příštího roku, kdy se předpokládá zahájení dlouhodobých výluk. Konec stavby se pak plánuje na listopad 2021, do konce května 2022 budou pokračovat dokončovací práce.
Zdroj: čtk

90 procent ptáků zachovává svým partnerům věrnost. Co jste o ptačích vztazích nevěděli

Před 1 hodinou
Stavba lávky přes Vltavu pro pěší a cyklisty v Lužci nad Vltavou vyjde na více...
Benda, vrah, střelec, Chomutov, Pašek, advokát
11.7.2019
Chomutovský střelec Petr Benda si vyslechl třetí verdikt. V base stráví podle rozsudku Vrchní soudu...
3.7.2019
Společnost Continental v Brandýse nad Labem u Prahy začala stavět novou výrobní halu. Budova s...
3.7.2019
Už šestý ročník Mistrovství Místní akční skupiny Nad Prahou (MAS Nad Prahou) v cyklistickém závodě...
3.7.2019
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí jednorázové účelové individuální neinvestiční dotace ve výši půl milionu...
1.7.2019
V pražských Klánovicích, v Hale starosty Hanzala, se 30. května uskutečnil druhý benefiční koncert na...
27.6.2019
Nejdražší jízdy po městě má v rámci kraje Chomutov. Dospělí tu za rok využívání městské...
27.6.2019
Čtyřnásobná mistryně světa v kickboxu Martina Ptáčková pocházející z pražských Horních Počernic, o které Náš...
26.6.2019
Pražský okruh by měl být co nejšetrnější k životnímu prostředí. Shodli se na tom opoziční...
19.6.2019
Středočeský kraj souhlasí se stavbou Klánovické spojky, což je nová silnice, která by měla být...
Reklama