8℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

V Horních Počernicích „vyrostou“ bytové domy s 310 novými byty, peníze půjdou i do Březiněvsi a Běchovic

Praha po více než 11 letech obnovuje bytovou výstavbu. Na Černém Mostě vznikne 182 nových bytů, v Horních Počernicích bytové domy s 310 novými byty, v přípravě je budování dalších 280 bytů a rekonstrukce hotelového domu na Opatově, kterou město získá dalších zhruba 325 nových bytů. Celkem chce hlavní město do tří let vybudovat 1097 nových bytů.

Reklama

Část prostředků z Fondu rozvoje dostupného bydlení, který vznikl v roce 2015 a je v něm přibližně 2,3 miliardy korun z výnosů privatizace bytových domů a bytů, půjde mimo jiné do výstavby třetího pavilonu pro Centrum sociálních služeb v Běchovicích, úpravy a rekonstrukce Centra sociálních služeb v Březiněvsi, výstavby 26 bytů v Lysolajích a také výstavby bytového domu AKCÍZ v Ďáblicích. Dohromady metropole vyčlenila pro osm čtvrtí více než 330 milionů korun.

FOTO: Horní Počernice byty

Horní Počernice byty - Horní Počernice 3 – foto ACHorní Počernice byty - Horní Počernice (10)Horní Počernice byty - Horní Počernice 10 – foto ACHorní Počernice byty - Běchovice (6)Horní Počernice byty - Tramvajová zastávka Březiněves

Rekonstrukce 487 bytů

„Jsem velice rád, že pomůžeme z Fondu financovat rekonstrukce 487 bytů v různých městských částech. Ty pomohou nejen mladým rodinám k dostupnému bydlení, ale také například seniorům nebo handicapovaným lidem, kteří mají často problémy najít ideální byt,“ řekl radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO).

Problematice bydlení v hlavním městě se věnoval také nedávný seminář, uspořádaný v budově magistrátu zastupitelským klubem KSČM. Kritizován byl nedostatek nájemních a družstevních bytů v hlavním městě. A vysoké nájmy. Zastupitelka Marta Semelová uvedla, že Praha v současné době eviduje na svém území asi 700 tisíc bytů, z čehož 94 procent, tedy 658 tisíc bytů, je v soukromém vlastnictví, další čtyři procenta, tedy 35 tisíc bytů, jsou svěřena městským částem a jedno procento, tedy asi 7000 bytů, spravuje hlavní město.

Potřebují v Horních Počernicích druhou čistírnu odpadních vod? Stávající prý nestačí síly a zapáchá

Příklady z Vídně a Innsbrucku

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba v rámci semináře jako příklad uvedl Vídeň, kde je mnoho nájemních bytů a na každém domě cedulka, že ho postavilo město za doby primátorování toho a toho a správcem domu je ten a ten, je tam i jeho fotka a informace, kdy je v domě přítomen.

Jako zajímavý příklad lze uvést i dostupné byty v pasivních domech innsbruckého Lodenareálu (Tyrolsko, Rakousko), kde se dá výrazně ušetřit za energie, jsou tam sociální byty. Nájemníci zaplatí méně než polovinu toho, co by vydali v jiných bytech. U domků jsou sportovní hřiště, atrakce pro děti, v domě garáže pro kola i auta. Balkonky u bytů v Innsbrucku jsou vyrobeny z tkaniny a ekoplastu. Jejich výroba včetně energeticky úsporných systémů je asi o 20 procent dražší než u jiných domů, přičemž investice se během let vrátí.

Včera, 09:32
V pátek 22. března tomu bude rok, co došlo k tragédii v Kralupech nad Vltavou....
19.2.2019
Společnost Goodman Czech Republic oslovila vedení Zdib u Prahy kvůli jednání o svém projektu výstavby...
14.2.2019
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
14.2.2019
Ke stoletému výročí Československa vydalo loni město Úvaly publikaci historičky Lenky Mandové "Českoslovenští legionáři a...
13.2.2019
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) obdržel nabídku Andreje Babiše (ANO) ohledně pozemků v Letňanech, kam...
13.2.2019
Psy, křečka, uniformu pilota, lednici, rotoped, ale i urnu s popelem zapomněli loni cestující v...
13.2.2019
Hlavní město zřejmě neschválí změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové kompostárny ve Vinoři, kterou...
12.2.2019
Středočeští radní schválili posudek vlivu na životní prostředí (EIA) pro tramvajovou trať do Zdib. Jde...
12.2.2019
V sobotu 16. února od 19.30 hodin se v Divadle Horní Počernice (Voltuzská 12) uskuteční...
12.2.2019
Pro obchvat Kralup nad Vltavou je vykoupeno 60 procent pozemků. Jeho stavba je jednou ze...
12.2.2019
Navzdory tomu, že se v rámci celého Středočeského kraje zvýšil počet dopravních nehod, na území...
Reklama