V Klánovicích budou opět vystaveny betlémy, pomůže to školce, škole i knihovně

Další fotky

První letošní adventní neděli, 3. prosince od 14 do 18 hodin, bude možné v klánovické Hale starosty Hanzala navštívit již třetí ročník tamní výstavy betlémů. Výstavu pořádá o.p.s. Klánovice spolu, ve spolupráci s městskou částí a klánovickou knihovnou.

 

„Výstava bude jistě stát za vidění. Stále také můžete nabízet k vystavení vlastní betlémy! Ozvat se nám můžete na email [email protected] nebo na telefonní číslo 737 32 00 71. V případě potřeby můžeme zajistit i dopravu na výstavu a zpět k vám domů. Těšíme se na vaše nabídky i na vaši návštěvu,” uvedla pro Náš REGION Štěpánka Čtrnáctá z organizačního výboru. Vyzvala tím veřejnost, aby se do výstavy zapojila.

FOTO: Betlémy

Betlémy - betlém pxhere 5Betlémy - betlém pxhere 7Betlémy - Betlém_pixabay 1Betlémy - Betlém_pixabay 2Betlémy - betlém_public domain pictures
Další fotky
Betlémy - betlém_publicdomainpictures 2Betlémy - betlémBetlémy - betlém pxhere 4Betlémy - betlém pxhere 3Betlémy - betlém pxhere 2Betlémy - živý betlémBetlémy - SipovicBetlémy - betlém pxhere 2Betlémy - betlém pxhere 7Betlémy - betlém_public domain picturesBetlémy - Kuks_Betlem_wikimedia

Výtěžek pomáhá hlavně dětem

Výstava se koná jednou za dva roky. Tradice se osvědčila. Hned při prvním ročníku, který se uskutečnil v roce 2013, bylo k vidění přes 70 betlémů, výtěžek činil 32 244 korun. Peníze putovaly na instalaci dvou orientačních tabulí s mapou Klánovic.

Druhý ročník se uskutečnil v roce 2015 – celkový výtěžek 39 920 korun byl poskytnut pro potřeby místní mateřské školy, základní školy, dětského domova a Nadačního fondu Harmonie, který zakládá dětské orchestry a umožňuje zdarma všem dětem začít hrát na hudební nástroj ve skupině pod profesionálním vedením.

Svařák, trdelník i protiteroristické zábrany. Víme jak budou vypadat Vánoce na Staromáku

Letos budou peníze vybírány kupříkladu pro potřeby místní základní školy, která si zakoupí nějaké vybavení, pro mateřskou školu na hračky či skříňky nebo pro knihovnu na nové knihy. „Výtěžek jde z dobrovolného vstupného, prodeje občerstvení, tomboly a mírně zpoplatněných dílniček pro děti,” upřesnila Čtrnáctá.

Historie betlémů v Čechách

A jaká je vlastně v tuzemsku historie stavění betlémů? „Ve 4. století po Kristu přinesl papež Liberius do Říma pět prkének z Kristových jesliček a uložil je v chrámu, který podle nich dostal jméno Ad praesepe (U Jesliček) – dnes římská bazilika Santa Maria Maggiore. Roku 1223, po návratu z Betléma, připravil František z Assissi pro účastníky půlnoční mše v jeskyni u vsi Greccio jesle s živým oslem a volem, a tak založil tradici stavění jesliček,” uvádí web krestanskevanoce.cz.

Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Známe odpověď

S tím, že vůbec první doložený betlém v českých zemích byl v roce 1560 v jezuitském kostele v Praze. Tradice přežila věky. Dodnes betlémy přinášejí radost dětem i dospělým, staly se nedílnou součástí tradice křesťanských Vánoc, mnozí lidé mají papírové nebo dřevěné betlémky u vánočního stromečku, různé betlémy jsou vidět v kostelích, některé se skládají z figurek, které darují farníci, jiné jsou uměleckými skvosty od věhlasných řezbářů. Takřka každý je nečím specifický – originál.

FOTO: Betlémy

Betlémy - betlém pxhere 5Betlémy - betlém pxhere 7Betlémy - Betlém_pixabay 1Betlémy - Betlém_pixabay 2Betlémy - betlém_public domain pictures
Další fotky
Betlémy - betlém_publicdomainpictures 2Betlémy - betlémBetlémy - betlém pxhere 4Betlémy - betlém pxhere 3Betlémy - betlém pxhere 2Betlémy - živý betlémBetlémy - SipovicBetlémy - betlém pxhere 2Betlémy - betlém pxhere 7Betlémy - betlém_public domain picturesBetlémy - Kuks_Betlem_wikimedia
20.5.2020
Poté co narukoval do války, si rodina myslela, že zemřel. On však zůstal na druhé...
17.5.2020
Poštovních úřadů v Praze, které by sídlily sto padesát let na jedné adrese mnoho nenajdeme,...
14.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
14.5.2020
Film Obecná škola už patří k české klasice. Celý děj je popisem dětství jeho autora...
12.5.2020
Mezi Prahou a Mělníkem bude opět pravidelná osobní lodní doprava. Loni přibylo cestujících, kteří ji...
4.5.2020
Práce četníků a policistů byla dříve o mnoho náročnější než dnes. O služebních automobilech či...
11.4.2020
Brandýs nad Labem u Prahy již řadu let opravuje místní zámek. Letos rekonstruuje rytířský sál...
9.4.2020
Intervenční centrum pro oběti domácího násilí Respondeo, které funguje na Praze východ, například v Čelákovicích...
Farmářské trhy na pražské Kubáni
6.4.2020
Stále čteme, že místnosti, tedy i obchody, se mají hodně větrat. To by se na...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
Reklama