V Líbeznicích u Prahy začne výstavba školy pro děti ze sedmi obcí

V Líbeznicích u Prahy začne v úterý výstavba školy, která bude sloužit až šesti stovkám dětí ze sedmi obcí. Celkové náklady jsou 238 milionů korun, z toho 127 milionů přispěl stát a deset milionů kraj. První učebny nové školy by se otevřou v září příštího roku, uvedl starosta Martin Kupka (ODS).

Základní školu s 20 učebnami, kuchyní a jídelnou budou navštěvovat děti z Měšic, Baště, Předboje, Nové Vsi, Zlonína, Bořanovic a Líbeznic. Podle Kupky jde o společný investiční projekt těchto obcí. Stavbu si vynutil dramatický nárůst počtu dětí, které se do školy v posledních letech hlásí.

„Spolupráci a dohodu všech obcí vnímám se všemi těžkostmi na cestě jako pozoruhodný úkaz. Pokud by se jediná obec odvrátila, znamenalo by to konec celého řešení. Příští rok by muselo nastat losování o tom, kdo do školy z prvňáčků nakonec nastoupí. Podařilo se najít východisko ze skutečně kritické situace,“ míní Kupka.

Už školní rok 2018/2019 bude pro líbeznickou školu obtížný, učit se bude nejen v dosavadních budovách, ale i v komunitním centru Archa.

„Zároveň přestavíme nynější sborovnu na novou učebnu. Učitelé se budou celý rok potkávat v provizorně upravených dílnách,“ uvedla ředitelka školy Ivana Pekárková.

V Líbeznicích vyroste další škola za 100 milionů

Z demografické prognózy vyplývá, že ani nový objekt potřebu nových míst ve škole neuspokojí. Stavět se bude muset ještě v jiné obci. Na vybudování další školy či dvou menších zařízení je podle Kupky čas do 1. září 2024. „Na první pohled to vypadá, že je času dost. Ve skutečnosti ale ani v tomto případě žádný čas nemáme. Musí se okamžitě začít s přípravou. Právě proto obce vytvořily nový dobrovolný svazek obcí Pod Beckovem, jehož hlavní náplní bude vyřešit nedostatek míst ve škole po roce 2024,“ dodal starosta.

Téměř třítisícové Líbeznice se podobně jako další obce v okolí Prahy potýkají s masivním přílivem obyvatel. Do prstence kolem Prahy se tradičně stěhují obyvatelé metropole kvůli dostupnější přírodě nebo klidnějšímu životu v domě se zahradou. Mezi zájemci o bydlení jsou také lidé z jiných koutů republiky, kteří chtějí například kvůli pracovním příležitostem žít co nejblíže Praze, a bydlení v hlavním městě by pro ně bylo příliš drahé.

2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
1.7.2020
Tramvajovou trať z Kobylis do Zdib připravuje společně Středočeský kraj reprezentovaný Krajskou správou a údržbou...
25.6.2020
Trať povede ze stanice Praha Vysočany do Lovosic, kde se potká s nynějším koridorem, který...
25.6.2020
Zvon kostela sv. Martina v Líbeznicích, jedinečná památka z roku 1663, se po náročné opravě...
25.6.2020
Lípa roste již více než 100 let v samotném centru obce, přímo před gotickým kostelem...
24.6.2020
Manželé Nováčkovi koupili v roce 2014 unikátní soubor historických budov v Bořanovicích - Pakoměřicích, kostel,...
24.6.2020
Žáci některých středočeských škol dostanou vysvědčení už v pátek, například v Líbeznicích u Prahy nebo...
20.6.2020
Základní škola v pražské Vinoři ve čtvrtek obnovila výuku pro žáky prvních až třetích tříd....
19.6.2020
Na území pražských Miškovic tomu již dnes nic nenasvědčuje, ale ještě před pár lety zde...
18.6.2020
Lysá nad Labem na Nymbursku dnes slavnostně otevřela parkoviště P+R (Park and Ride - Zaparkuj...
Reklama