2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

V Máslovicích si opět můžete prohlédnout betlém z másla

Tak jako každý rok je i letos v Malém máslovickém muzeu, nacházejícím se v obci Máslovice, vystaven betlém z másla. Prohlédnout si ho můžete až do 27. ledna. Vystaven je v muzeu každou sobotu a neděli (od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin), o vánočních prázdninách každý den.

„Betlém z másla si můžete prohlédnout od 1. prosince do 27. ledna. Běžně je Malé máslovické muzeum otevřeno jen o sobotách a nedělích, od 22. do 31. prosince bude otevřeno každý den. I na Štědrý den, i o Silvestra,“ uvedla pro Náš REGION starostka Máslovic Vladimíra Sýkorová. „Betlém jsme připravovali s návštěvníky tvůrčí dílny, přišlo 43 lidí, dvakrát tolik se dívalo. Vytvořeno bylo 109 figurek,“ řekla. Lidé si donesli kuchyňský nůž, prkénko nebo plastovou podložku. Figurky tvořily i děti. Tak jako každý rok betlém dotvořili manželé Švarcovi. Ti dodělali další figurky a dali vše dohromady. Betlém tvoří pastýři, ovečky, kočičky, pejsci, stromečky, chaloupky, tedy vše, co patří do betléma. Vystaven je v místnosti, kde se netopí, aby vydržel.

Muzeum během roku pořádá i jiné výstavy – tak třikrát až čtyřikrát do roka. Konaly se tam kupříkladu komunitní výstavy o svatbách v obci, o dětství místních občanů, jak máslovičtí „mašírovali v zeleném“ a podobně. Nechybí ani sběratelské výstavy – třeba etiket sýrů z celého světa či kalíšků na vajíčka. Nebo výstavy o pochutinách – o čaji, čokoládě či cukru. V muzeu se konala třeba i výstava „S medvídkem si hrát, s medvídkem jít spát…“,  pro niž  různě staré nejen plyšové medvídky muzeu zapůjčili samotní návštěvníci.

Něco pro milovníky vláčků: Železniční muzeum ve Zlonicích. Znáte unikátní parní expres Svatý Jiří?

Máslovice podle rodu Máslovců

Kdo by si myslel, že název Máslovice je odvozen od másla, mýlil by se. Obec se jmenuje podle rodu Máslovců. Zřídit muzeum másla byl ale výborný nápad. Kromě vánočního máslového betlému si lze prohlédnout i stálou expozici. „V muzeu se dozvíte, jak se máslo vyrábělo podomácku v selském hospodářství. Domácká výroba byla jedinou formou výroby másla až do konce 19. století. Teprve vynález odstředivky v roce 1872 umožnil postupné zavádění průmyslové výroby. Základem výroby másla je mléko. Mléko se dojilo ručně, dojič seděl u boku krávy na stoličce a dojil do nádoby zvané dížka (na Moravě hrotek). Nadojené mléko se cedilo přes síto a nalévalo do krajáčů, z nichž se pak na povrchu usazená smetana sbírala plochými naběračkami. Později se používaly k získávání smetany ruční odstředivky. Smetana se zpracovávala na máslo v máselnicích. Nejrozšířenějším typem máselnic byly tlučky neboli tlukačky, v nichž se smetana tloukla plochým děrovaným tloukem,“ láká muzeum k návštěvě.

Návštěvník se dozví i o máselnicích kolíbavých nebo houpavých, vybavených uvnitř děrovanou přepážkou, na kterou smetana při houpání máselnice narážela a těmito nárazy se utloukla na máslo. Nebo o máselnicích soudkových či bubnových, buď s otáčivým soudkem, v nichž se smetana při otáčení soudku tloukla na máslo nárazy na děrované lišty, trčící ze stěn do prostoru máselnice, nebo s pevným soudkem, vybaveným uvnitř tlukadlem nebo šroubovicí poháněnou klikou. „Nejprimitivnější máselnice byly máselnice kvedlačkové, v nichž se smetana vrtila primitivní kvedlačkou. Z nich se vyvinuly máselnice třepadlové s rámovými neb s křídlovými třepadly,“ popisuje dále muzeum. Seznámit se lze i s výrobou podmáslí.

FOTO: Betlém z másla

Betlém z másla - Figurky do betlému z másla – foto Pavel Novotný 3Betlém z másla - Figurky do betlému z másla – foto Pavel NovotnýBetlém z másla - Figurky do betlemu z masla – foto Pavel Novotny 4Betlém z másla - Figurky do betlemu z masla – foto Pavel Novotny 2

Muzeum má i svoji hymnu

Muzeum má mimo jiné i svou hymnu s textem Jana Bošiny (a hudbou Pavla Šerletlera): „Najít tohle muzeum není přece žádný um. Sýkora i Sýkorka přicházejí do dvorka. Sýkorka i Sýkora tlučou máslo jedna dva. Když se máslo stlouká, celá náves kouká. V Máslovicích na rynku nalejou vám do hrnku podmáslí, to vám žízeň uhasí. Máslovické drnkačky pod vedením Machačky dělají dobrou náladu. Podporují pohodu, všichni tlučou ostošest. Máslo to je chutná věc. Namaže se na chleba, mlsat to je potřeba.“

Máslovice se nacházejí severovýchodně od Prahy, čítají přibližně 350 obyvatel, rozkládají se na kopci nad Vltavou a pohodlně tam lze dojet nejen autem, ale i autobusem z pražských Kobylis. První záznam o obci pochází z roku 1052 v darovací listině knížete Břetislava staroboleslavské kapitule. V roce 1706 církev prodala obec Karlu Josefu Voračickému, ten ji připojil k Chvatěrubům. Matthias Friedrich von Riese-Stallburg, kterému byla prodána později, ji zase připojil ke svým Panenským Břežanům. Počet obyvatel narostl až s rozvojem průmyslu v sousedních Libčicích nad Vltavou, do poloviny 19. století tam bylo vyjma statku jen pár domů. Mezi obcemi Máslovice a Vodochody se rozprostírá přírodní rezervace Máslovická stráň. Jsou tam série skalních výchozů a fragmentů skalní stepi. Nacházejí se tam chráněné a ohrožené druhy rostlin, živočichů, lučních a lesních biotopů.

10.12.2019
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
9.12.2019
Sdružení Arnika informovalo o chystaném rozšíření lisovny v Úvalech, která dlouhá léta místním lidem ztrpčuje...
8.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
8.12.2019
Takřka pod vánoční stromeček dostalo město Kostelec nad Labem komplexní knihu o historii i současnosti,...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
4.12.2019
Již třináctý ročník Mistrovství České republiky v přípravě bramborového salátu Vitana Majonéza Cup se v...
4.12.2019
Již tradičně je v Malém máslovickém muzeu, nacházejícím se v obci Máslovice, vystaven betlém z...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
Reklama