V místě nejstaršího výskytu člověka vyroste archeopark?

V severní části Přezletic u Prahy se nachází prehistorické sídliště člověka vzpřímeného Zlatý kopec. Archeologové zde našli důkazy o prvním broušení, o nejstarším obydlí na našem území nebo o nejstarším používání ohně. Vyroste zde nyní archeopark?

Myšlenka nového archeologického parku s naučnou stezkou vznikla již před nějakým časem. Prostor naleziště, kde má park vzniknout však byl ve vlastnictví státu a čekalo se na převod majetku do vlastnictví obce Přezletice, která chtěla myšlenku parku realizovat.

„Pozemek naleziště a přístupová komunikace je skutečně ve vlastnictví obce Přezletice. Realizace archeologického parku a naučné stezky je záměrem, který bude realizován v budoucnosti společně s Akademií věd v Brně. Ta je garantem vykopávek z tohoto období,“ sdělil starosta obce Tomáš Říha, přesný termín realizace celého projektu však neuvedl.

V Polsku vyroste po stovkách let chrám slovanských bohů

Zlatý kopec původcem všeho

Archeologickým výzkumem ve druhé polovině 20. století zde bylo odkryto sídliště člověka vzpřímeného se zbytky chat, ohniště a smetiště s kostmi, zbytky potravy a zahozené nástroje. Byl zde nalezen i jeden z údajně nejstarších dokladů používání ohně v Evropě.

Kopec leží asi kilometr severně od středočeských Přezletic a kilometr jihovýchodně od Veleně.

Objev lokality

Po skončení 1. světové války se majitelem kopce stal Antonín Nedorost, který byl příslušníkem československých legií a obdržel jej za svoji účast v bojích v Rusku. Poblíž vrcholu začal těžit kámen; v kamenolomu byly ve třicátých letech minulého století objeveny velké kosti. Antonín Nedorost je odnesl k ohledání do Národního muzea profesoru Zázvorkovi, ten je identifikoval jako zvířecí kosti staré asi milion let.

Den, kdy křesťané zničili slovanskou svatyni

Výzkum přinesl zásadní nálezy

Roku 1945 zde byly nalezeny kamenné nástroje, které byly datovány do období staršího paleolitu. První vědecké pojednání o nich sepsal profesor Janusz Krzysztof Kozlowski z krakovské univerzity. Ještě po řadu let však přetrvávaly pochybnosti o věrohodnosti této interpretace. Konečný důkaz o její správnosti podal až český archeolog Jan Fridrich, který se výzkumem lokality začal zabývat v roce 1967.

Cílený archeologický výzkum pak probíhal v letech 1975 až 1991. Bylo určeno, že se jednalo o sídliště člověka vzpřímeného, který zde žil před asi 750 tisíci lety, a byla vyzdvižena řada nálezů – zejména kamenné nástroje a část zubu – stoličky, která byla dlouho považována za pozůstatek člověka; dnes se zdá pravděpodobnější, že se jedná o zub medvěda. Velká část naleziště o rozloze necelých 200 m² však zůstává stále neprozkoumaná.

Včera, 18:51
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
Včera, 16:15
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Včera, 15:42
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
Včera, 14:40
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
Včera, 13:22
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Včera, 10:35
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
6.7.2020
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
6.7.2020
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
6.7.2020
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
5.7.2020
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
Reklama