V obci Husinec-Řež je pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi, který se 9. května 1945 postavil obrněným vozům SS

Další fotky

V obci Husinec-Řež se nachází pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi, narozenému 8. května 1925, který zahynul v květnu 1945. Na pomníčku je napsáno: „V boji za svobodu položil zde svůj mladý život na oltář vlasti Josef Štěpančík ve věku 20 let o revoluci dne 9. května 1945. Čest budiž jeho památce.“

Na informační tabuli je uvedeno, že dle vzpomínek pamětníků se 20letý Josef Štěpančík postavil 9. května 1945 přijíždějícím německým obrněným vozům s pancéřovou pěstí. Vozy jely od Prahy, podél Vltavy, směrem do Řeže. Údajně to bylo velitelství SS divize. Josef na ně vystřelil z pancéřovky, ale nešťastně se pod ním sesypalo kamení. Zbraň opřená o rameno se smekla a plameny vyšlehlé zezadu zbraně ho smrtelně zranily. Místopředseda Spolku pro vojenská pietní místa Vladimír Štrupl pro Náš REGION uvedl, že k pomníku jej zavedl kamarád Vlasta Zrubecký.

Zchátralý pomník samaritánů stál zapomenutý mezi auty v nemocnici na Karláku. Teď se dočkal obnovy

Společný vojenský pohřeb

Na informační tabuli je též uvedeno, že esesmani se po krátkém boji vzdali místní jednotce. Vojenský pohřeb se konal 14. května společně s padlými z Klecan, Drast a Větrušic na klecanském hřbitově. Památníček byl odhalen 5. května 1946, kdy na toto místo přiběhla štafeta s posvátným ohněm z lidického Žalova a konala se zde tryzna za padlé v květnu 1945. Pomníček se nachází v Husinecké ulici, na skalce nad info tabulí, poblíž skalního masivu Skalka. Je vložen do databáze Spolku pro vojenská pietní místa. Jméno Josefa Štěpančíka je uvedeno i na pomníku obětem druhé světové války v Řeži a na pomníku v Praze 7, Jankovcova 1255/15, kde pravděpodobně pracoval.

Evidence hrobů, pomníků a pamětních desek

Kdo Josefa Štěpančíka nebo někoho z jeho rodiny znal či o něm slyšel vyprávět, může si v květnových dnech vzpomenout či položit kytičku. Stejně tak lze vzpomenout další padlé, jejichž pomníčky, hroby a pamětní desky eviduje Spolek pro vojenská místa, který tvoří dobrovolníci, jejichž práce ve volném čase je ale naprosto profesionální. Spolupracují i s ministerstvem obrany ČR. Evidují pomníčky, pamětní desky a vojenské hroby po celé České republice i v cizině, jednotlivá města a obce lze najít na adrese www.vets.cz, v sekci Statistika VPM.

FOTO: Pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi

Pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Husinec, PV, Husinecká, Štěpančík – foto archiv Vladimíra Štrupla 3Pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Husinec, PV, Husinecká, Štěpančík – foto archiv Vladimíra ŠtruplaPomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Husinec, PV, Husinecká, Štěpančík – foto archiv Vladimíra Štrupla 2Pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Husinec, PV, Husinecká, Štěpančík – foto archiv Vladimíra Štrupla 4Pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Husinec, PV, Husinecká, Štěpančík – foto archiv Vladimíra Štrupla 5
Další fotky
Pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Klecany, hřbitov – foto Zdeněk Dašek 2Pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Klecany, hřbitov – foto Zdeněk DašekPomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Klecany, hřbitov – foto Zdeněk DašekPomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Praha 7 Jankovcova foto archiv Vladimíra Štrupla 2Pomník věnovaný Josefu Štěpančíkovi - Praha 7 Jankovcova foto archiv Vladimíra Štrupla

K datu 1. března 2019 spolek eviduje 52 251 vojenských pietních míst v 8580 obcích z 36 států, databáze obsahuje 88 300 fotografií, sekce Jména z pomníků zahrnuje 2528 profilů. V rámci akce Pojďte darovat krev se Spolkem pro VPM jeho členové a příznivci letos darovali 4,5 litru krve.

Sestra Sára před budoucím klášterem v Drastech
12.9.2021
Komunita sester patřící k bosým karmelitkám Řádu nejblahoslavenější Panny Marie z hory Karmel se loni...
9.9.2021
Ve čtvrtek 16. září od 7 do 12 hodin se v areálu Chvalské tvrze uskuteční...
4.9.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Základní škola v obci Líbeznice. V téže obci má fakturační sídlo Klub svobodných matek, podle něhož by samoživitelům pomohlo rozšíření provozní doby školních družin a mateřských škol.
4.9.2021
Samoživitelé nemají lehkou pozici. Možnou pomocí, jak jejich situaci zlepšit, by podle slov ředitelky Klubu...
Ze křtu klipu Na Vivaldiho!
20.7.2021
Ve skanzenu v Přerově nad Labem a v kapli i zámku ve Smiřicích byl natáčen...
10.7.2021
Člověk, který dosáhl důchodového věku a hodlá si v nejbližší době o starobní důchod zažádat,...
25.6.2021
V úterý 22. června byla pokřtěna další publikace s regionální tématikou a se zaměřením na...
24.5.2021
Městský soud v Praze podpořil město Kralupy nad Vltavou ve sporu o změnu znění platného...
20.5.2021
Mnohokrát se stalo, že moderní výstavba "zničila" genia loci určitého místa. Bezesporu se to stávalo...
8.5.2021
V současné době už lze psychologické poradenství a diagnostiku – při dodržení hygienických a dalších...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
Reklama