V rezervaci u Milovic žije rodina ohroženého dudka

V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku zpozorovali vědci rodinu dudka, který patří k nejohroženějším druhům ptáků v České republice. Samotný dudek se v rezervaci poprvé ukázal v loňském roce, nyní se objevil pár s mládětem, oznámila v tiskové zprávě ochranářská společnost Česká krajina.

Divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři vytvářejí pro dudky ideální prostředí. Součástí krajiny, která díky pastvě vzniká, jsou také nízké porosty řídkých trávníků, v nichž nacházejí domov cvrčci. Ti jsou důležitou součástí potravy dudků.

Trus divokých kopytníků navíc neobsahuje zbytky veterinárních přípravků proti parazitům, na rozdíl od trusu domácích zvířat, u nichž se chemie proti parazitům běžně používá. Právě díky tomu se v rezervaci daří chrobákům, kteří trus odklízejí, a dudci v trusu nacházejí potravu v podobě jejich tučných larev.

„Dudci mají na pastvinách velkých kopytníků optimální potravní podmínky. To se ostatně týká i dalších druhů ptáků vyžadujících různorodou otevřenou krajinu,“ řekl ornitolog Martin Šálek z České společnosti ornitologické.

V minulých letech ochranáři instalovali pro dudky několik speciálních budek. První v roce 2016, další loni. V současné době vědci analyzují materiál, který v budkách nasbírali, aby určili, zda dudci některou z nich využili k hnízdění.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Spolu se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace se stala prvním místem na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků.

ČTK

Jiří Horák
23.1.2020
K Čakovickému rybníku se lze dostat pohodlně, je hned u autobusové zastávky Krystalová. V jeho...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
12.1.2020
Nemocnice v Brandýse nad Labem u Prahy přestala podle záchranné služby od 1. ledna přijímat...
11.1.2020
Neratovice letos chystají přístavbu 2. ZŠ, vzniknou nové specializované učebny například pro výuku přírodovědných předmětů...
10.1.2020
„Podle studie, kterou jsme si nechali vypracovat Českou parkovací asociací, jsme zjistili, že nám chybí...
8.1.2020
Rychlík dnes ráno na železničním přejezdu v Neratovicích na Mělnicku srazil muže. Do nemocnice muže...
7.1.2020
V Čelákovicích u Prahy srazilo dnes ráno osobní auto chodce, který šel po přechodu. Chodec...
Reklama