Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty

Zdibský zámek a pivovar, které mají i ve zruinované podobě genius loci a spolu s kostelem jsou dominantou okolí, jsou již léta nepřístupné veřejnosti. Stojí jakoby nad obcí, nejblíž to je z autobusové zastávky Zdiby U parku.

“Ještě si pamatuju, když majitele zámku v padesátých letech vystěhovávali,” říká starší paní, kterou potkávám na sousedním hřbitově s malebným kostelíkem, který od zámku dělí jen úzká cesta. Vrací se tak ve vzpomínkách do svého dětství. Pivovar, který byl provozován u zámku dávno dávno předtím, si už nepamatuje. “Ten jsem už nezažila,” směje se.

“Po znárodnění se ze zámku stala zemědělská škola, v části bydleli lidi, poté tam bylo nějaké hudební vydavatelství, a tím to začalo jít z kopce, od té doby se to nijak nelepšilo, ba naopak, majitelé se střídali,” říká.

Zámek i s přilehlou zahradou je v soukromých rukách, do kterých se dostal při restitucích v roce 1992. Restituenti po původních majitelích se pustili do rekonstrukce zámku i pivovaru. Zámek však, kvůli tomu že by to bylo příliš nákladné, zrekonstruován doposud nebyl. “Zpřístupňují ale zahradu – Stejskalův dvůr, kde se konají veřejné akce, výstavy,” říká paní na hřbitově a vrací se zalévat hrob.

FOTO: Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty

Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty - kostel-u-hrbitovaZdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty - hrbitovZdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty - hrbitov-2Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty - dvur-u-zamkuZdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty - cesta-u-zamku-mezi-zamkem-a-hrbitovem
Další fotky
Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty - byvaly-pivovar-u-zamkuZdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty - budova-patřrici-k-zamku

Zámek má dlouhou historii. Po roce 1608 tam stávala renesanční tvrz, podle informací uvedených na Wikipedii se z ní v dnešní budově dochovaly tři sklepní prostory a část současného zařízení. Na raně barokní zámek byla tvrz přestavěna v letech 1659-1669, z té doby pochází jeho trojkřídlá podoba, předtím – v dobře třicetileté války – byla tvrz rozbita.

Od roku 1877 byli majiteli Marie a Martin Stejskalovi (odtud název Stejskalův dvůr), což byli pivovarníci ze Smíchova. Po znárodnění se uživatelé zámku střídali, posledním byl Státní ústav pro rekonstrukci památek. V roce 1989 byl na zámek vydán demoliční výměr, neuskutečnil se, zámek ale chátrá, s ním i pivovar, o jehož existenci (o “krčmě se svobodným šenkem”) pochází první pramenná zmínka z roku 1727…

I tak stojí pohled na zámek a pivovar za to. Z autobusové zastávky nebo i zblízka, jsou jen na mírném kopečku. Možná se někdy dočkají nového pláště, byť do stejné řeky se dvakrát nevstoupí, byla by škoda, kdyby už navždy zbyly jen ruiny a vzpomínky těch, kteří ještě pamatují.

24.5.2021
Městský soud v Praze podpořil město Kralupy nad Vltavou ve sporu o změnu znění platného...
20.5.2021
Mnohokrát se stalo, že moderní výstavba "zničila" genia loci určitého místa. Bezesporu se to stávalo...
8.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
8.5.2021
V současné době už lze psychologické poradenství a diagnostiku – při dodržení hygienických a dalších...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
8.4.2021
Ve středu 7. dubna byla spuštěna sbírka trvanlivých potravin, drogerie a hygienických prostředků v Horních...
Zdravotníci z Thomayerovy nemocnice děkují za obědy od počernických fotbalistů.
2.4.2021
Kopeme za zdravotníky a za Bobra – je přece chráněn. Pod tímto heslem pomáhají mladí...
V roce 1972 se trolejbusy loučily s Prahou, nyní se v modernější podobě pomalu vrací…
27.3.2021
Přípravu elektrifikace úseků páteřních příměstských autobusových linek z Prahy do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi a...
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
22.3.2021
Osmašedesáté narozeniny oslavil v neděli 21. března zpěvák Dalibor Janda, trojnásobný zlatý slavík, který pochází...
Očkování seniorů v Klánovicích.
19.3.2021
Očkování přijelo za seniory z Klánovic. Vedení této městské části se totiž dohodlo s Fakultní...
Reklama