Znalci začnou oceňovat byty po zkrachovalé společnosti H-System

V Horoměřicích u Prahy dnes začnou znalci oceňovat byty v konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System. Znalce bude při prohlídce zajímat skutečný stav bytů, který následně zohlední při určování ceny, řekl dnes předseda bytového družstva Svatopluk Martin Junek. Cena bytů by mohla být podle šéfa věřitelského výboru a advokáta největšího věřitele H-Systemu Petra Pavla známa v srpnu.

Cenu bytů, za kterou je budou moci současní majitelé nebo další zájemci odkoupit, určí znalecký posudek. Původně měl být hotový v dubnu, kvůli pandemii koronaviru se ale jeho zpracování odsunulo. Pokud vše půjde hladce, mohly by se první byty začít prodávat ještě v letošním roce.

Ve čtvrtek se podle Junka sešla většina obyvatel bytů, na schůzi se dohodli, že žádosti o prohlídce vyhoví a znalce do bytů pustí. „Všichni máme zájem si dotčené nemovitosti z konkurzní podstaty odkoupit, preferujeme přitom společný odkup, abychom jej mohli snáze financovat z úvěru. Věříme, že nám tento odkup bude umožněn za spravedlivou cenu s přihlédnutím k tomu, že jsme do nemovitostí již sami značné finanční prostředky vložili,“ uvedl Junek.

Znalci dnes prohlédnou byty ve dvou domech z celkem osmi, podle Junka jsou dnes na řadě nejmenší ze všech bytů. Prohlídka se má konat od 17.00 do 20.00 hodin. Znalci budou v dalších dnech v prohlídkách pokračovat, poslední je naplánována na 25. června. Obyvatelé jsou podle něj připraveni spolupracovat.

Mšeno usiluje o více ekologický provoz. K vytápění využívá obnovitelné zdroje

Znalci budou mít podle Junka při určování prodejní ceny těžkou práci, musí podle něj zohlednit investice, které obyvatelé do domů vložili. Domy dostavovalo nejdříve družstvo Svatopluk do fáze holobytů, následně si každý byt lidé dostavěli sami. V úvahu musí znalci brát podle Junka i to, že družstvo Svatopluk dostavělo na vlastní náklady sítě nebo přístupové cesty.

Byty se budou v konkurzu prodávat jednotlivě, domy již byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Každý ze současných uživatelů dostane nabídku odkupu za cenu určenou znalcem, současní obyvatelé zároveň budou mít nárok na odpočet hodnoty dostavby domu, kterou určí znalec.

Šéf věřitelského výboru Petr Pavel již dříve řekl, že již asi třetina ze zhruba 60 rodin komunikuje s věřitelským výborem a má zájem odkoupit své byty za cenu, kterou určí posudek. Tyto byty budou podle Pavla prodané nejrychleji.

V Benešově se urychlila stavba terminálu a parkovacího domu

Ústavní soudci loni v říjnu odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. ÚS uvedl, že současní uživatelé na ně nemají právní nárok. Horoměřičtí s rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce.

vera/čtk

Dnes, 18:25
Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst na Letné prošlo celkovou úpravou.
Dnes, 14:55
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která...
Dnes, 12:40
Cyklisté se mohou těšit na 12 nových cyklotras o délce 270 kilometrů, které propojí zajímavá...
Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Reklama