„Severní pól je dobyt!“ Cook, Amundsen, Peary, anebo Jára Cimrman?

31.8.2022
Jaroslav Svoboda

Přesně před 116 lety proplul norský polárník Roald Amundsen jako první na lodi Gjøa severozápadní cestou kolem Severní Ameriky. O prvenství na severním pólu se však vedly spory.

Roald Engelbregt Gravning Amundsen byl významným norským polárním badatelem. Narodil se 16. července 1872 v Østfoldu. Se svými výpravami dosáhl jako první jižního pólu a 31. srpna 1906 jako první proplul tzv. Severozápadní průjezd, kdy obeplul Severní Ameriku ze severu.

Loď Gjøa

Tato významná plavba se uskutečnila na lodi Gjøa. Amundsen na ní proplul skrz Kanadské arktické souostroví. Loď byla původně rybářskou lodí postavenou v roce 1872, byla tedy stejně stará jako sám Amundsen. Nebyla příliš velká, ale polárník neměl dostatek finančních prostředků na zakoupení lodi větší a tak posádku výpravy mělo tvořit jen šest mužů a zásoby musely být doplňovány v průběhu výpravy lovem a rybolovem.

Amundsenovy úspěchy mu později zajistili možnost využít Nansenovy lodi Franm, která byla speciálně postavena pro polární výpravy. Loď Gjøa proto prodal a ta zůstala vystavená v parku Golden Gate v San Franciscu. Časem ale chátrala a v roce 1972 byla převezena zpět do Norska. Dnes je vystavena v Norském námořním muzeu na poloostrově Bygdøy v Osla – stylově, poblíž Muzea lodi Fram.

Roald Amundsen Se za svůj život stal průkopníkem polárního výzkumu vzducholoděmi a letouny. Bohužel, v červnu 1928 zahynul při záchranné misi pátrající po vzducholodi Italia v Barentsově moři.

Amundsen se samozřejmě brzy dostal do médií i literatury. U nás mu postavili nesmrtelný pomník tvůrci Divadla Járy Cimrmana, kteří se o něm zmiňují i ve hře Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Výprava, ve které nechyběl ani legendární Varel Fryštenský, ho nakonec v cestě na severní pól předběhla, ke svému prvenství se však hrdinové  nikdy nepřiznali, aby sláva nepřipadla nenáviděnému Rakousku.

Zdroj: Česká televize, Divadlo Járy Cimrmana


Témata:

Nepřehlédněte